Sledujte nás aj na

Zakladateľ jedného z najznámejších Bitcoin hard forkov – Litecoinu – Charlie Lee tvrdí, že Lightning Network môže využívať práve Litecoin sieť ako bočný reťazec (side chain) pre Bitcoin prostredníctvom Atomic Swapov. Toto je veľmi zaujímavý koncept a idea, ktorá sľubuje rýchlejšie, lacnejšie a bezpečnejšie transakcie.

Kryptomenové transakcie dlhodobo bojujú s problémami, ktoré sa týkajú rýchlosti a škálovatelnosti. Rozpráva sa o masovej adopcii kryptomien, ale otázkou stále zostáva: sú kryptomeny samotné po technologickej stránke pripravené na masovú adopciu?

Na druhej strane je pozitívne vidieť, že veľké mozgy ustavične tento problém adresujú, vymýšľajú nové nápady a dokonca už aj testujú prvé riešenia v praxi.

Vymeniť Bitcoin za altcoiny, alebo naopak dnes znamená mať účty na viacerých burzách, aspoň pre tie exotickejšie altcoiny, a vytvárať objednávky na kúpu či predaj toho ktorého altcoinu. Na úspešné dokončenie objednávky potrebujete predajcu, kupcu a burzu, teda tretiu stranu, ktorá obchod sprostredkuje.

Ako by to celé  mohlo fungovať?

Keďže kryptomeny zastávajú veľkú úlohu pri decentralizácii mohla by byť decentralizovaná aj ich výmena. Práve o toto sa snaží technológia alebo koncept Atomic Swaps. Tie uľahčujú obchodovanie medzi viacerými blockchainami bez tretej strany. Napríklad Charles tak môže zameniť svojich 10 LTC za Alanových 0.10 BTC priamo, peer-to-peer, bez Binance, Coinbase či inej burzy.

Atomic Swaps používajú tzv. hash time-locked kontrakty (HTLC), aby zabezpečili, že obidve strany budú dodržiavať svoju časť kontraktu akonáhle tieto strany vykonajú transakcie do príslušného blockchainu. Každá strana potom potrebuje kľúč na preukázanie uskutočnenia platby a uvoľnenie svojich vymieňaných prostriedkov.

Lightning Network zase spája obe strany prostredníctvom platobných kanálov, čo umožňuje vykonávať transakcie v reálnom čase. To vylučuje oneskorenie, ktoré môže byť spôsobené čakaním na vyťaženie bloku v Bitcoin sieti a inými sprostredkovateľskými službami. Zvyšujúce sa množstvo blockchainov, ktoré by dokázali vymieňať svoje aktíva pomocou Atomic Swaps, by tiež mohlo eliminovať riziká obchodovania na centralizovaných burzách, ktoré sú denne ohrozované útokmi a bezpečnostnými problémami.

Prvé úspešné pokusy o Atomic Swap už máme za sebou, napríklad výmenu ETH a BTC.

Novými možnosťami škálovatelnosti a zvyšovania transakčných rýchlostí v kryptosfére sa už dlhšie zaoberá vývojový tím spoločnosti Ethereum s ich produktom Plasma alebo aj vývojový tím projektu Komodo, ktorý je okrem iného aj platformou pre Atomic Swaps rôznych tokenov.

Zdroj: reddit.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...