Sledujte nás aj na

Ransomware je čoraz viac rozšírený problém. Spoločnosť Chainalysis, ktorá pomocou rôznych metód analyzuje jednotlivé blockchainy a tým umožňuje svojim klientom získať informácie o podozrivých a nezákonných aktivitách tvrdí, že až 47.5 % útočníkov stojacich za ransomware útokmi prepiera peniaze cez kryptoburzy.

Chainalysis identifikovala viac ako 52,000 obetí útoku tohto typu, pričom celkové číslo môže byť ešte podstatne vyššie. Nie všetky obete totiž takéto útoky nahlasujú. Ransomware pritom patrí k často využívaným metódam hackerov. Jeho zámerom je obmedziť majiteľovi prístup k vybraným súborom alebo k svojmu počítaču. Za získanie opätovného prístupu požadujú útočníci zaplatenie výkupného, ktoré je čoraz častejšie udávané v kryptomenách.

Priemerné výkupné je viac ako $12,000

V posledných rokoch sa páchatelia ransomware útokov stali podľa Chainalysis ešte sofistikovanejšími. Nedávne trendy naznačujú, že hackeri sa zameriavajú na ciele, ktoré disponujú politicky či právne citlivými údajmi. To im samozrejme dovoľuje pýtať vyššie výkupné. Priemerná suma zaslaná na adresy hackerov sa tak medzi rokmi 2015 a 2019 zvýšila viac ako desaťnásobne.

Toto zistenie potvrdzuje aj spoločnosť Coveware, podľa ktorej vzrástla priemerná požadovaná suma za posledný štvrtok z $6,733 na $12,762. Vo svojej správe zároveň uvádza, že drvivá časť platieb (98 %) je požadovaných v bitcoine.

Chainalysis zdôvodňuje túto skutočnosť tým, že páchatelia ransomware útokov využívajú kryptomeny pre ich relatívnu anonymitu. Spoločnosť však zároveň dodáva, že disponuje dostatočnými odbornými znalosťami, aby tento typ platieb dokázala vypátrať. Vďaka sledovaniu jednotlivých transakcií tak dokáže odhaliť metodiku hackerov, určiť ich potenciálne ciele a v konečnom dôsledku aj narušiť ich nekalú činnosť.

Od roku 2014 týmto spôsobom identifikovala 38 kryptobúrz, respektíve obchodných platforiem, na ktoré boli prevedené kryptomeny súvisiace s ransomware útokmi.

Prehľadná infografika najväčších útokov na kryptoburzy

Hackeri využívajú burzy s nízkym stupňom KYC

Chainalysis upozorňuje, že aj keď sa na prepranie peňazí najčastejšie využívajú klasické kryptoburzy (47.5 %), útočníci s obľubou používajú aj rôzne zmiešavače kryptomien – „mixéry“ (33.7 %) či peer-to-peer burzy (7.9 %). Zároveň sa snažia v čo v najvyššej možnej miere eliminovať počet transakcií.

Súbežne s tým sa z pochopiteľných dôvodov zameriavajú na burzy, ktoré buď KYC (Know Your Customer) štandardy nevyžadujú, alebo ich majú nastavené na nízkej úrovni. Ich snahou je poskytnúť o sebe čo najmenej informácií a vyšetrovateľom tak sťažiť ich možnú identifikáciu.

Zdroj: Chianalysis.com

Či sú si tohto diania vedomé aj samotné burzy spoločnosť Chainalysis neinformovala. Orgány činné v trestnom konaní však podľa všetkého o týchto metódach hackerov vedia. Nasvedčuje tomu aj koniec kryptoburzy BTC-e, ktorú zatvorili pred dvomi rokmi na základe nariadenia od amerického ministra spravodlivosti. Dôvodom bolo práve podozrenie z údajného prania špinavých peňazí.

Zdroj: blog.chainalysis.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...