Sledujte nás aj na

Kryptomeny, na čele s Bitcoinom sa tento rok tešia obrovskej pozornosti. Aby sa však tento relatívne nový spôsob platenia stal skutočne používaním prostriedkom výmeny, musí byť prijatý obchodníkmi v reálnom svete. Skutočnosť je momentálne taká, že vo väčšine krajín existuje len niekoľko trendových kaviarní, ktoré vám umožňujú zaplatiť napríklad v LTC a existuje len niekoľko veľkých online predajcov, ktorí umožnili používať BTC ako spôsob platby.

Samozrejme, stále sa nachádzame len na začiatku cesty. Nasadenie kryptomien do každodenného života bude ešte chvíľu trvať, no už dnes môžeme byť svedkami vzniku nových biznisov založených na kryptomenách. Niekedy je to úplne nový biznis s novým konceptom, a niekedy stačí vziať ideu toho, čo už ľudia dobre poznajú a zabaliť to do formy napríklad smart kontraktov.

Peer-to-peer siete ako Uber a Airbnb kompletne zmenili svoje odvetvia za posledné tri roky tým, že umožnili používateľom a spotrebiteľom priamo komunikovať s poskytovateľmi služieb vo virtuálnej sieti.

Aplikácie Uber a Airbnb však fungujú ako sprostredkovatelia a moderátori, čo nevyhnutne vedie k vyšším poplatkom a problémom riadenia pre používateľov i poskytovateľov služieb. Hostitelia Airbnb vyjadrili svoje znepokojenie nad zmenou politiky AirBnB za posledných 12 mesiacov. Vodiči spoločnosti Uber zas preukázali frustráciu v dôsledku zmeny algoritmu Uber a jeho štruktúry platieb.

Jednou z množstva výhod, ktoré poskytujú decentralizované aplikácie postavené na blockchain technológii je práve možnosť bezpečného odstránenia tretích strán. Tie sú potrebné najmä pri procese verifikácie identity, a v prípade, že sa jedná o akúkoľvek formu obchodu, aj pri overení jeho úspešného prevedenia.

O odstránenie tretej strany ako je napríklad Airbnb, Booking.com či Trivago z procesu rezervácie hotela či apartmánu sa pokúša veľmi zaujímavý projekt s názvom CryptoCribs.

CryptoCribs ako ubytovanie nie len pre digitálnych nomádov

Digitálny nomád je človek, ktorého práca nezávisí od miesta a času. Cestuje po svete a pracuje najčastejšie cez internet. V poslednej dobe je to veľmi vyhľadávaný spôsob života. Hlavne mladí ľudia už nechcú sedieť v tom istom kancli každý deň, život je predsa tam vonku. Na potulkách svetom však vždy treba niekde skloniť hlavu. Na pomoc nomádom, ale nie len im, prichádza peer-to-peer služba s výstižným názvom – CryptoCribs.

CryptoCribs je blockchainový startup, ktorý spája peer-to-peer povahu zdieľanej ekonomiky s decentralizovanými kryptomenami, aby vytvoril prvý čisto peer-to-peer elektronický systém na sprostredkovanie krátkodobého prenájmu, ktorý by umožnil platbu za ubytovanie, bez toho, aby prešla rukami tretích strán ako to je napr. pri Airbnb.

“Vždy som bol fascinovaný myšlienkou bývať pri cestovaní s miestnymi obyvateľmi. Dlho pred Airbnb som posielal e-maily úplným cudzincom, ktorí umiestnili svoje obydlia na Craigslist. Samozrejme, že to bolo lacnejšie než zostať v hoteli, ale hlavným dôvodom, prečo som sa rozhodol takto cestovať, boli ľudia, ktorých som takto mohol spoznať,” vyjadril sa zakladateľ CryptoCribs, Erasmus Elsner.

Technická stránka CryptoCribs

Po technickej stránke beží CryptoCribs nad protokolom Ethereum a funguje ako sieť, kde si užívatelia môžu prostredníctvom smart kontraktov platiť priamo v kryptomenách, no zatiaľ len v ETH a BTC. Vzhľadom na to, že smart kontrakty sa nasadzujú priamo na hlavný blockchain siete Ethereum, každá dohoda uskutočnená v sieti CryptoCribs, zostáva nemenná.

„V tomto projekte ide o viac ako len o akceptovanie kryptomien za ubytovanie. Máme systém smart kontraktov, ktorý vám umožní rezervovať si izbu alebo apartmán bez sprostredkovateľa, a to všetko len pomocou pár transakcií. Tiež chceme nechať členov komunity hlasovať o určitých témach,“ vysvetľuje vývojový tím spoločnosti CryptoCribs.

Užívateľské rozhranie služby CryptoCribs

Za prvý mesiac fungovania tejto služby používatelia zaregistovali už 300 objektov, ktoré sa nachádzajú v mestách ako Londýn, New York či Paríž. V súčasnosti môžu používatelia platiť za nájomné pomocou BTC a ETH. V CryptoCribs už pracujú na pridaní meny Monero (XMR), ktorej podporu si vyžiadala samotná komunita. Euro, libra, dolár a švajčiarsky frank sú v súčasnosti na stránke uvedené tiež. Majú však len informatívny charakter, aby používatelia mohli ľahko zistiť, či je napríklad 0.0264 BTC za noc je dobrá cena alebo nie.

Ide to aj bez ICO

Jednou z najpozoruhodnejších častí modelu CryptoCribs je, že postavili platformu bez ICO. Poviete si, jasné veď ak majú peniaze nepotrebujú ICO. Vo svete kryptomien sa tento spôsob financovania projektov ujal a od roku 2016 mnohé projekty takto získavajú peniaze. Samozrejme dosť často, ak nie väčšinou sa jednalo podvody. Aj spoluzakladateľ Ethereum Vitalik Buterin už kritizoval projekty, ktoré získavajú peniaze prostredníctvom ICO.

CryptoCribs sú dôkazom toho, že sa to dá aj bez ICO, čo im podľa mňa pridáva plusové body, keďže ľudia už sú určite otrávení podvodmi, ktoré so sebou ICO prinášajú. Určite by sa týmto úspechom mohol inšpirovať nejeden projekt.

Cestovanie za kryptomeny

Stále viac a viac používateľov Bitcoinu cestuje po celom svete. Či už ide o účasť na konferenciách alebo o klasickú dovolenku, dopyt po službách, ktoré prijímajú Bitcoin a iné kryptomeny v cestovnom ruchu, sa zvyšuje. To dokazuje nárast objemu BTC platieb, ktoré spoločnosť CheapAir spracovala od jeho prijatia v novembri 2013. CheapAir už spracovala viac ako 15 miliónov dolárov v podobe bitcoinových platieb.

Ďalšie služby v tomto odvetví, ktoré prijímajú Bitcoin sú Destinia.com, ktorá začala prijímať platby za v roku 2014 za rezervácie letov a hotelov a Expedia.com, ktorá umožňuje zákazníkom zo Spojených štátov rezervovať hotely pomocou BTC tiež od roku 2014.

Zdroj: cryptocribs.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...