Sledujte nás aj na

Napriek tomu, že kryptomenový trh zažíva revitalizáciu zo štvrtkového prepadu, cena Tetheru (USDT), najznámejšieho a zároveň najkontroverznejšieho stablecoinu, klesla na 18-mesačné minimum.

Tether padá

Výmenný kurz Tetheru a amerického dolára (USDT / USD) v pondelok nadránom klesol na $0.9252, čo predstavuje najnižšiu úroveň od 27. apríla 2017. V čase písania článku sa cena pohybovala na $0.965032, čo predstavuje takmer 2 % pokles za posledných 24 hodín.

Tether vykazuje silný pokles na cene a trhovej kapitalizácii.

Tento pokles hodnoty USDT koreloval s prudkým nárastom ceny Bitcoinu (BTC) o $600. V súčasnosti sa na globálnych trhoch BTC obchoduje za $6,604, no cena najsilnejšej kryptomeny na Bitfinexe je $7,055, čo je rozdiel viac ako $400. Táto arbitráž (rozdielna cena komodity/aktíva na rôznych burzách) je pripisovaná masívnemu zamienaniu USDT za BTC na burze Bitfinex. Jedna z príčin tohto trendu môže byť strata dôvery v USDT v dôsledku nejasnej transparentnosti USDT a jeho skutočným krytím americkým dolárom.

Všetky top 10 kryptomeny okrem Tetheru zaznamenali nárast na hodnote.

Zaujímave je, že ostatné stablecoiny ako Gemini Dollar (GUSD) a TrueUSD (TUSD) zaznamenali rast na cene 1.85 % a 4.96 %.

Stablecoiny od A po Z

Kontroverzie okolo Tetheru

Tether je vo svojej podstate hybridný krypto-fiat stabilný token. Funguje ako klasická kryptomena: využíva blockchain sieť, môžete ho posielať, prijímať a uložiť si ho do kryptopeňaženky, avšak cena USDT je viazaná na cenu dolára, najväčšej svetovej oficiálnej rezervnej meny. Spoločnosť Tether tvrdí, že USDT je priamo krytý dolárom. To znamená, že ak 1 USDT je rovný $1, spoločnosť Tether a kryptoburzy musia mať dolárové rezervy, ktoré kryjú všetky USDT v obehu.

Predstavuje Tether tikajúcu bombu pre celý kryptomenový trh?

Avšak to, či spoločnosť, ktorá vydáva USDT skutočne disponuje rezervami v doláre zostáva veľkou kontroverziou v kryptosfére. Spoločnosť nemá urobený audit oficiálnymi autoritami a mnoho popredných osobností zo sveta kryptomien tvrdí, že táto netransparentnosť je pre Tether a kryptomeny vo všeobecnosti poškodzujúca. Navyše sa stále častejšie objavujú názory, že Tether ako stablecoin je podvod. Podozrivé je aj spojenie medzi šéfmi Bitfinexu, Tetheru a Noble Bank, ktorá je v súčasnosti stredobodom pozornosti regulátorov z Puerto Rica. Príslušné orgány vydali upozornenie voči Noble Bank, avšak odmietli poskytnúť bližšie informácie.

Všetky tieto nejasnosti vytvorili v komunite negatívnu náladu voči Tetheru, ktorá sa mohla manifestovať do súčasného trendu.

Záver

Bez ohľadu na pravý dôvod poklesu Tetheru, je možné konštatovať, že došlo k presunu kapitálu z USDT to Bitcoinu a iných stablecoinov.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...