Sledujte nás aj na

Americká burza CBOE BZX stiahla navrhovanú zmenu pravidiel, ktorá by v prípade jej schválenia pripravila cestu pre Bitcoin ETF (Exchange Traded Funds). Na burzovo obchodované fondy od spoločností VanEck a SolidX, ktoré mali byť prístupné pre klientov CBOE si tak budeme musieť ešte počkať.

Vysvetlenie ETF, Bitcoin ETF a blockchain ETF

Návrh čakal na schválenie od júna 2018

Rozhodnutie CBOE stiahnuť návrh s označením SR-CboeBZX-2018- 040 vyplýva z oznámenia, ktoré túto stredu zverejnil zástupca tajomníka Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC), Eduardo Aleman. Návrh na zmenu pravidiel bol pritom podaný ešte v júni minulého roku, v čase, keď sa investičná spoločnosť VanEck, spojila s poskytovateľom finančných služieb SolidX. Ich spoločným zámerom bolo priniesť na trh ETF fondy, ktoré by na rozdiel od iných BTC futures kontraktov vyžadovali fyzické vlastníctvo bitcoinu.

SEC už pritom niekoľkokrát odložila rozhodnutie o prijatí tohto návrhu. Posledný známy termín, kedy mal byť finálny verdikt predstavený verejnosti bol stanovený na 27. februára 2019.

Kým zverejnená správa neobsahuje žiadne detailné informácie o dôvodoch stiahnutia návrhu zo strany CBOE, niektorí právnici sa domnievajú, že aktuálne pozastavenie činnosti americkej vlády (tzv. government shutdown) by aj tak mohlo mať za následok ďalšie neschválenie, respektíve odloženie ETF.

VanEck sa nevzdáva a chce ďalej bojovať za ETF

K stiahnutiu zmieneného návrhu zo strany CBOE sa vyjadril aj Gabor Gurbacs, riaditeľ digitálnych aktív spoločnosti VanEck. Prostredníctvom svojho účtu na Twitteri uviedol, že aj napriek tejto negatívnej správe sa bude naďalej snažiť spolupracovať so všetkými zainteresovanými regulačnými orgánmi, aby sa Bitcoin ETF stal realitou.

Jeho slová dopĺňa aj výkonný riaditeľ spoločnosti VanEck, Jan Van Eck:

Z technického hľadiska je SEC zasiahnutá obmedzeným fungovaním americkej vlády. S Komisiou pre cenné papiere a burzy sme viedli diskusiu ohľadom otázok súvisiacich s bitcoinom – jeho úschovou, cenou či manipuláciou – avšak tá musela byť prerušená. Zapojíme sa do nej akonáhle bude SEC fungovať v štandardnom režime.

Objavujú sa však aj názory, že aj keby americká vláda fungovala v normálnom režime, k schváleniu ETF by nedošlo. Ešte v novembri 2018 totiž predseda SEC, Jay Clayton, povedal, že má značné obavy vyplývajúce z manipulácie trhu s kryptomenami. Väčšina transakcií s bitconom sa totiž odohráva na burzách, ktoré pôsobia mimo územia USA. Komisia pre cenné papiere a burzy by tak mala značne obmedzenú schopnosť sledovať a kontrolovať tok daných transakcií.

Prinesú očakávané Bitcoin ETF a Bakkt otočenie trendu a naštartujú rast kryptomien?

So schválením majú problém aj bratia Winklevossovci

Bitcoin ETF sa pritom nevzďaľuje len spoločnostiam VanEck Associates Corp. a SolidX Partners Inc. Negatívne stanovisko zaujala komisia už dávnejšie aj voči návrhu, ktorý prišiel od Camerona a Tylera Winklevossa. Ide o zakladateľov a majiteľov populárnej americkej kryptobuzry Gemini.

Finančný dozorný úrad vtedy argumentoval svojimi obavami týkajúcimi sa ochrany investorov, podvodov a manipulácie s bitcoinom. Ak jednu z hlavných výhrad úrad uviedol, že veľká časť obchodov sa uskutočňuje na neregulovaných offshore trhoch.

Zdroj: coindesk.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...