Sledujte nás aj na

Komisia pre kontrolu cenných papierov (SEC) v Spojených štátoch dostala od spoločnosti CBOE Global Markets žiadosť o udelenie Bitcoin ETF licencie, ktorá by priniesla možnosť investovať do Bitcoinu pre ešte väčšiu inštitucionálnu základňu investorov. V poslednej dobe bolo mnoho takýchto žiadostí zamietnutých, hlavne na základe toho, že kryptomeny predstavujú neregulovaný priestor. CBOE chce zvýšiť svoje šance spoluprácou so spoločnosťami Van Eyck Investment a SolidX.

Snaha CBOE naznačuje zvýšený záujem o investičné prostriedky nad rámec termínovaných kontraktov, ktoré v súčasnosti ponúka. Táto skutočnosť podnietila špekulácie, že kryptomeny sú na sklonke masívnej investičnej vlny od inštitucionálnych investorov.

ETF (angl. Exchange-traded fund) sú burzovo obchodované fondy. Rovnako ako akcie aj ETF sú ľahko dostupné investičné nástroje kapitálového trhu, ktoré vytvárajú a spravujú špecializované finančné inštitúcie.

Možnosti sa menia

SEC už má s podobnými žiadosťami skúsenosti a nedávno odmietli iné žiadosti na základe toho, že Bitcoin bol považovaný za neregulovanú menu. Rozdiel je teraz v tom, že SEC nedávno uviedla, že Bitcoin a Ethereum neboli cenné papiere, čo môže pomôcť otvoriť dvere, aby sa stali obchodovateľnými ako ETF.

S Bitcoinom sa obchoduje ako s akciami

Podrobnosti o počiatočnej žiadosti, ktorú SEC zverejnila s cieľom podnietiť verejnú diskusiu, vysvetľuje, že CBOE má plán pre klientov,  podľa ktorého by si mohli kupovať akcie v systéme SolidX. Každá akcia bude mať hodnotu 25 Bitcoinov.

CBOE boli medzi tými, ktorí prvýkrát spustili obchodovanie s Bitcoin futures v decembri (prosinci) minulého roka. V snahe o získanie licencie na obchodovanie Bitcoin ETF však nie sú sami. Ďalšie významné subjekty, ako sú fondy dvojičiek Winkelvossových, sa takisto pokúšajú prekonať poslednú prekážku v podobe licencie SEC. Všetci dúfajú, že nedávne vyhlásenia SEC pomôžu pozitívnemu výsledku v tejto veci.

26. júna (června) SEC odhalila návrh na uľahčenie schvaľovacieho procesu a „modernizáciu regulačného rámca pre finančné nástroje obchodované na burze“. Návrh uviedol, že „náklady a oneskorenie pri získavaní príkazu na oslobodenie od dane“ počas uplatňovania by boli odstránené, čím sa znižuje trhová bariéra pre vstup pre inovatívne nové ETF podporované kryptomenami.

Predchádzajúce žiadosti o spustenie Bitcoin ETF spoločnosťami CBOE, Gemini a SolidX boli odmietnuté z dôvodu celosvetovej regulačnej neistoty a nestability na trhoch s kryptomenami v danom čase.

Či sa táto žiadosť zosúladí s návrhom komisie SEC na zmiernenie procesov ETF a prechod na svetové trhy, ešte jasné nie je. V prípade schválenia by Bitcoin ETF mohli byť k dispozícii na obchodovanie v prvom štvrťroku roku 2019.

Zdroj: blokt.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...