Sledujte nás aj na

Ethereum komunite sa podarilo podniknúť ďalší dôležitý krok smerom k prípadnému prechodu z „Proof-of-Work“ (PoW) na „Proof-of-Stake“ (PoS) mechanizmus potvrdzovania transakcií. Vývojári publikovali prvú verziu pre veľmi očakávanú aktualizáciu siete, ktorá nesie názov Casper.

Casper vo verzii 0.1.0 bol vydaný v utorok 8.5.2018 vývojárom pracujúcim v New Orleans Dannym Ryanom. Táto verzia prináša zmeny, ktoré programátorom, audítorom a iným externým stranám zjednodušia integráciu zdrojového kódu do ich softvéru za účelom testovania.

Casper je kľúčovou súčasťou ambiciózneho plánu zmeniť povahu Ethereum siete, zmeniť spôsob akým sieť aktualizuje blockchain a chráni ju pred prípadnými útočníkmi.

Proof-of-Work vs. Proof-of-Stake

V súčasnosti sú transakcie v Ethereum sieti potvrdzované prostredníctvom algoritmu nazvaného Proof-of-Work (PoW), v procese, ktorý sa hovorovo označuje aj ako mining alebo ťaženie kryptomien. Pre potvrdenie transakcie v rámci PoW sa musí vynaložiť istá práca: výpočtový výkon počítačov rieši matematický problém. Keď ho vyriešia, tak sa transakcia potvrdí a zapíše sa do blockchainu. Tento proces ťaženia je energeticky náročný, keďže tažobné počítače a špecializované zostavy spotrebovávajú množstvo elektrickej energie.

Vývojári chcú pozmeniť tento spôsob získavania konsenzu na Proof-of-Stake (PoS), ktorý funguje na odlišnom princípe. Koncept PoS potvrdzovania transakcií spočíva v prevádzkovateľoch uzlov (nodov). Tí v rámci siete ručia určitým obnosom tokenov (takzvaný stake) v procese verifikácie transakcií.

V Ethereum prípade to bude znamenať, že používatelia držiaci ETH tokeny sa tak môžu stať validátormi siete. Takže už by neboli mineri tí, ktorí overujú bloky, ale naopak o overovanie a verifikáciu by sa starali tí, ktorí budú držať ETH na jednotlivých uzloch v sieti.

Proof of Stake

Algoritmus založený na vlastníctve majetku, v tomto prípade tokenov. Ak vlastníte určité percento tokenov, môžete očakávať, že dostanete časť odmeny za vyťažený blok.

Proof of Work

Algoritmus založený na tom, aký výpočtový výkon v sieti vlastníte. Ak vlastníte určité percento celkového výpočtového výkonu siete môžete očakávať, že dostanete rovnaké percento z odmeny bloku.

Postupný presun Ethereum siete na Proof-of-Stake

Táto rapídna zmena v sieti má samozrejme svoje opodstatnenie. Odklon od PoW a presun na PoS by mal zmierniť najmä spotrebovanú elektrickú energiu. Ťažba je proces náročný na výpočet a ročne spotrebuje obrovské množstvo energie, preto treba myslieť na budúcnosť a životné prostredie už teraz. Vzhľadom na to, že validátori budú mať v rámci systému PoS v sieti nižšie režijné náklady, navrhovatelia tvrdia, že môže byť značne znížená aj miera inflácie Etherea.

Vitalik Buterin, sa minulý týždeň na konferencii v Toronte vyjadril ohľadom Casper aktualizácie a nazval ho „jednou z najradostnejších udalostí v Ethereum ekosystéme za poslednú dobu.“

Akonáhle bude Casper v sieti aktivovaný, Ethereum použije hybridný konsenzus mechanizmus, ktorý kombinuje prvky z PoW aj PoS. Spočiatku všetko ostane tak ako doteraz a konsenzus bude zabezpečovaný PoW algoritmom. PoS by mal však postupne v nasledujúcich softvérových aktualizáciách preberať viac a viac práce pri dosahovaní konsenzu.

Ethereum samozrejme nebude prvou kryptomenou, ktorá experimentuje s PoS algoritmom. Kritici však tvrdia, že v predchádzajúcich implementáciách sa nepodarilo motivovať validátorov k čestnému prevádzkovaniu uzlov a ani ich potrestať za nekalé praktiky. Toto je problém, ktorý musí byť vyriešený na sto percent ak sa chce Ethereum úspešne prikloniť na stranu PoS.

Vývojári spoločnosti Ethereum Foundation ako aj komunita samotná už dlhšie pracujú na rôznych verziách Proof-of-Stake algoritmu pre ETH sieť. Zatiaľ nie je jasné kedy a či naozaj bude Casper nasadený na mainnet (sieť v prievádzke), no zdá sa, že tento upgrade pomaly naberá reálne kontúry – a tento vývoj nemohol prísť v lepšom čase.

Tento prechod sa môže ukázať ako dôležitým pre budúcu stabilitu Ethereum blockchain siete, keďže hardvér na ťaženie pomocou PoW sa stáva stále výkonejším. Bitmain nedávno vyvinul špecializovaný hardvér: aplikačne špecifický integrovaný obvod (ASIC), ktorý dokáže obísť ETH ťažobný algoritmus Equihash, ktorý bol dovtedy odolným voči ASIC minerom.

Plán je teda kompletný presun na PoS systém, ale v súčasnosti nie je stanovený žiadny časový harmonogram prípadného presunu.

Zdroj: ccn.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...