Sledujte nás aj na

 Blockchainová firma IOHK, ktorá zastrešuje vývoj projektu Cardano, nedávno vydala dokument, ktorý približuje niekoľko aspektov nového programovacieho jazyka pre blockchain s názvom Marlowe. Ethereum, ako smart kontraktová platforma a druhá najväčšia kryptomena na svete, v súčasnosti predstavuje voľbu číslo jedna pre novovznikajúce projekty v tejto sfére. S cieľom dosiahnuť pokrok v rovnakej oblasti predstavuje tím Cardano spomínaný Marlowe.

Cardano (ADA) plánuje využívať Marlowe ako špecifický doménový jazyk (DSL – Domain Specific Language), ktorý sa zameriava na realizáciu finančných zmlúv v štýle Peyton Jones.

Nový jazyk pre smart kontrakty

V okamihu, keď bude jazyk hotový, bude možné na platforme vykonávať inteligentné zmluvy zamerané na finančný sektor. Jazyk by tak v konečnom dôsledku mohol výrazne narušiť finančný sektor.

Za týchto okolností budú finančné inštitúcie a subjekty poskytujúce iné finančné služby takého druhu schopné veľmi jednoducho vykonávať smart kontrakty.

Spoločnosť IOHK, pokiaľ ide o pragmatické využitie Marlowe, nedávno uviedla:

„Pre to, aby bol Marlowe v praxi použiteľný, musia byť používatelia schopní pochopiť, ako sa budú kontrakty po nasadení do blockchainu vykonávať, ale bez skutočného nasadenia. Môžeme to urobiť simuláciou správania sa kontraktov v sieti a interaktívnym spôsobom ich validovať v prehliadači.“

Keď Cardano úplne dokončí vývoj tohto jazyka, bude všetko pripravené na vykonávanie finančných zmlúv v rámci Cardano siete. Jazyk poskytne spoločnosti Cardano významné zastúpenie vo finančnom sektore, najmä v regiónoch, kde sa často požadujú služby typu escrow. Na prácu s novým jazykom bolo potrebné vyvinúť aj nástroj na vytváranie, revíziu a simuláciu kontraktov. Ten nesie názov Meadow a je naprogramovaný v jazyku Haskell, následne kompilovaný do JavaScriptu, aby bolo umožnené jeho spúšťanie v internetových prehliadačoch.

Escrow je vkladový viazaný zverenecký účet, na ktorom si zmluvné strany zúčastňujúce sa nákupu alebo predaja uložia a zabezpečia finančné prostriedky na transakciu, ktoré sa uvoľňujú len po splnení podmienok zmluvy.

Ďalšie novinky z dielne Cardano

Spolu s jazykom Marlowe a nástrojom Meadow buduje Cardano ďalší programovací jazyk, špeciálne pre dáta zdieľané medzi inteligentnými zmluvami, s názvom Plutus. Nedávno zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Cardano, Charles Hoskinson, povedal o Plutuse, že tím zaznamenáva stabilný rast a že hlavným cieľom projektu je „zabezpečiť, aby sa dáta mohli jednoducho prenášať medzi viacerými platformami.“

V prípade, že sa bližšie zaujímate o Marlowe projekt, toto video veľmi pekne vysvetľuje ako projekt funguje:

Ako poslednú novinku z dielne Cardano, tím oznámil projekt Icarus. Mnohí sa zaujímali o to, čo vlastne Icarus je. Cardano blog odkazuje na Icarus ako na rozšírenie do prehliadača Chrome (podobne ako MetaMask) a jedná sa o „referenčnú implementáciu pre lightweight peňaženku vyvinutú pod záštitou IOHK“.

„Icarus je čisto open-source projekt, ktorý bude prvým krokom v rade podobných iniciatív, ktorými chceme poskytnúť vývojárom sadu nástrojov pre prácu s Cardano platformou.“

Aj keď o Cardane počuť v poslednej dobe skôr zriedkavo, vždy nás prekvapia novými zaujímavými projektami, na ktorých sa v spoločnosti pracuje. Postupne tak vypĺňajú diery na kryptomenovom trhu práve svojími nástrojmi a nápadmi. V blízkej budúcnosti sa môžeme tešiť na dokončenie spomínaných projektov a ich nasadenie do ostrej prevádzky, a určite aj kopu nových projektov.

Zdroj: bitcoinexchangeguide.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...