Sledujte nás aj na

Určite ste si všimli, že na coinmarketcap.com v prvej desiatke (podľa trhovej kapitalizácie) pribudla nová kryptomena. Táto kryptomena nesie meno Cardano a ak ste o nej doteraz nepočuli, vôbec sa netrápte. Je to naozajstný nováčik na kryptotrhu. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, čo je vlastne Cardano za projekt a čo nové prináša.

Vo svete kryptomien nie sú pump a dump cykly vôbec nič nové pod slnkom. Takmer každá mena, ktorá bola vytvorená, zažije svojich 15 minút slávy predtým, ako zmizne do zabudnutia. Cardano sa takisto môže veľmi ľahko ocitnúť na tomto zozname, pretože rastie na hodnote ako raketa, a to prakticky bez akéhokoľvek dôvodu. Vzhľadom na to, že v súčasnosti je v obehu takmer 25 miliárd tokenov, je zrejmé, že tento cenový trend nemôže trvať dlhšie ako niekoľko dní.

Cardano (ADA) v top desiatke podľa trhovej kapitalizácie

Predstavujeme Cardano

Dajme teraz tieto predikcie bokom a  poďme sa pozrieť na to, čo chce Cardano dosiahnuť, čo prináša nové a ako sa chce odlíšiť. Vytvorenie nového decentralizovaného blockchainu a novej kryptomeny už dávno nezaručuje úspech projektu. Ak však projekt prináša nové a zaujímavé technológie, reč je hneď o niečom inom. Práve teraz generuje ADA objem iba na burze Bittrex a Binance. Tie v podstate zalistovali token, ktorý v tomto momente zaujíma len málokoho.

Cardano je teda domovom pre kryptomenu ADA, ktorú možno použiť na odosielanie a prijímanie digitálnych prostriedkov. Táto digitálna mena predstavuje budúcnosť peňazí, ktorá umožňuje rýchle a priame platobné transakcie zabezpečené pomocou kryptografie.

Cardano je však viac ako len kryptomena, ide o technologickú platformu, ktorá bude schopná prevádzkovať finančné aplikácie, ktoré sú bežne používané každý deň jednotlivcami, organizáciami a vládami na celom svete. Platforma je postavená vo vrstvách, čo dodáva systému flexibilitu, ľahšiu udržiavateľnosť a možnosť upgradov pomocou soft forkov. Po dokončení vyrovnávacej vrstvy (settlement layer), na ktorej bude bežať ADA, bude vytvorená samostatná výpočtová vrstva na spracovanie smart kontraktov, digitálnych dohôd, ktoré sprostredkujú samotný proces predaja nejakého aktíva. Cardano bude tiež prevádzkovať decentralizované aplikácie alebo dapps, služby, ktoré nie sú kontrolované žiadnou entitou, ale pracujú na blockchaine.

Pravý vedecký základ

Prvenstvo má Cardano v tom, že sa jedná o prvý blockchain projekt, ktorý vznikol z vedeckej filozofie a jediný, ktorý je navrhnutý a vyvíjaný globálnym tímom špičkových akademikov a inžinierov. Výraznou postavou tohto tímu je pán Charles Hoskinson, ktorý je taktiež jeden zo spoluzakladateľov Ethereum. Partnerstvo nadviazal Cardano aj s uznávanou spoločnosťou IOHK zaoberajúcou sa softvérovým vývojom v kryptosvete .

Je nevyhnutné, aby technológia bola bezpečná, flexibilná a škálovateľná na používanie miliónmi používateľov.

Projektu bola venovaná značná pozornosť a starostlivosť zo strany vedúcich odborníkov vo svojich oblastiach. Vedecká prísnosť uplatňovaná na kritické systémy, akými sú napríklad kozmické systémy či bankovníctvo, sa touto cestou dostala aj do oblasti kryptomien. To či je alebo bude  tento vedecký základ projektu to čo priláka masy a definuje úspech projektu ukáže až budúcnosť.

Nový proof-of-stake algoritmus

Cardano si so sebou prináša nový proof-of-stake mining algoritmus nazvaný Ouroboros, ktorý slúži na dosiahnutie konsenzu jednotlivých uzlov siete. Tento algoritmus predstavuje dôležitú časť infraštruktúry, na ktorej beží samotná mena ADA a je jednou z najdôležitejších inovácií, ktoré Cardano prináša.

Ouroboros eliminuje energeticky náročný proof-of-work algoritmus, ktorý momentálne spôsobuje problémy škálovania nejednej kryptomeny, napríklad aj Bitcoinu.

„Algoritmus dokáže ubrániť samotný blockchain pri hackerským útokom,“ tvrdia vývojári protokolu zo spoločnosti IOHK.

Ouroboros je prvým proof-of-stake algoritmom, ktorého bezpečnosť bola matematicky overená a prvý, ktorý si získal širšie uznanie na konferencii Crypto 2017, vedúcej kryptografickej konferencie.

Zhrnutie

Cardano a jeho vedecký  základ určite pôsobí lákavo. Dnes sme svedkami naozaj veľkých útokov a krádeží kryptofinancií a projekt, ktorý dokáže ochrániť svojich používateľov pred akoukoľvek stratou peňazí si svoje miesto v komunite nájde. Samozrejme najdôležitejšiu úlohu v oblasti bezpečnosti zohráva jedinec, takže každý si musí svoj majetok vedieť chrániť aj sám, aby sa podobné útoky minimalizovali.

Zásoba tokenov 45,000,000,000
Tokeny v obehu 25,927,070,538
Proof algoritmus Ouroboros
Proof typ Proof-of-Stake
Štart projektu 2015

Cardano tiež spúšťa debetnú kartu ADA, ktorú bude možné dobíjať cez peňaženku Daedalus. Ak sa toto všetko stane realitou, debetná karta ADA si určite nájde využitie pri každodenných nákupoch.

Spoločnosť má na tento víkend vydať očakávané vyhlásenie, kde oznámi ako bude projekt ďalej pokračovať. Ak bude projekt napredovať tak ako doteraz, určite sa to na cene prejaví pozitívnym spôsobom.

Zdroj: cardanohub.orgZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...