Sledujte nás aj na

Nebolo to tak dávno, čo sa Cardano dostal do zoznamu 10 najsilnejších kryptomien podľa trhovej kapitalizácie. Samotný projekt však skúma spôsoby, ako prekonať súčasne problémy, ktoré trápia kryptomeny a blockchain už viac ako 4 roky.

Cardano (ADA) je bezpečnostne orientovaná platforma pre vývoj distribuovaných aplikácii – dAPPs a tvorbu inteligentných zmlúv (smart kontraktov), čo z ADA robí priameho konkurenta známemu Ethereu. Avšak to, čo Cardano odlišuje od konkurenčných blockchain platforiem s podobným účelom, je fakt, že táto technológia je prvým projektom, ktorý vznikol z vedeckej filozofie založenej na akademickom výskume.

Cardano kladie dôraz na nájdenie rovnováhy medzi súkromím, decentralizáciou a reguláciou tak, aby z tejto technológie profitovali jednotlivci, spoločnosti, ale aj vlády jednotlivých krajín. Navyše ADA využíva programovací jazyk Haskell, ktorý mnohí považujú za jeden z najbezpečnejších programovacích jazykov. Platforma využíva vrstvy na to, aby si systém zachoval flexibilitu a lepšiu škálovateľnosť na rozdiel od ostatných kryptomien. Navyše tieto vrstvy robia aktualizáciu systému rýchlou a bezpečnou.

Podrobnejšie o Cardano sa dočítate v našich článkoch tu a tu.

Tím, ktorý pracuje na ADA je rozdelený do troch veľkých firiem, pričom každá z nich je zodpovedná za iný aspekt vývoja:

IOHK – Vývoj a implementácia platformy.

Emurgo – Strategicky orientovaná stránka projektu Cardano. Spoločnosť sa zaoberá budovaním nových partnerstiev.

Foundation – Nadácia Cardano so sídlom vo Švajčiarsku, ktorá sleduje vývoj, ktorým Cardano prechádza.

Charles Hoskinson, generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Cardano v rozhovore pre médium mashable povedal: „Každá súčasť nášho systému bola postavená nanovo od základov. A keďže všetko bolo preskúmané odborníkmi a vedcami, malo by sa jednať o spoľahlivejšie a bezpečnejšie riešenie ako u väčšiny iných kryptomien. A to je dôležité.“

Hoskinson pokračoval: „Rozdiel medzi nami a mnohými našimi konkurentmi spočíva v tom, že zakaždým, keď sa do niečoho zapojíme alebo niečo vytvoríme, napíšeme vedeckú publikáciu. A ľudia, ktorí nám kontrolujú tieto publikácie, sú kryptografi a odborníci zo špičkových univerzít, akou je napríklad Cornell.

Cena ADA je stabilizovaná

ADA dosiahol svoje ATH (All time high – najväčšia cena v histórii) $1.27 4. januára 2018. Trhová kapitalizácia vtedy predstavovala viac ako $32.6 miliárd. Po prepade trhu na začiatku roku sa ADA k svoju ATH už nepriblížil, avšak pozíciu v top 10 najsilnejších kryptomenách si udržal. Vo februári sa cena stabilizovala a momentálne sa pohybuje na úrovni $0.30 s trhovou kapitalizácou približne $7.5 miliárd.

Vývoj ceny Cardano v roku 2018

Treba poznamenať, že súčasná cena sa dá považovať za výsledok korekcie. Januárová cena ADA bola značne predimenzovaná v dôsledku silnej FOMO atmosféry. V druhom kvartáli tohto roka (Q2 2018) je naplánovaná aktualizácia Shelley, od ktorej sa očakáva, že bude predstavovať impulz pre rast.

FOMO pochádza z anglického Fear of Missing Out – Strach z nevyužitia šance. Jedná sa o fenomén, kedy používatelia investujú do určitej kryptomeny spravidla po videní/počutí/prečítaní správ, zo strachu aby neprišli o potenciálny zisk.

Záver

Momentálne je platforma úplne centralizovaná, keďže všetky uzly vlastní Cardano. V rámci férovosti voči používateľom, sú všetky sieťové poplatky zhromažďované a spálené (zničené). To by sa malo zmeniť s príchodom aktualizácie Shelley v druhom kvartáli 2018, ktorá zavedie mnoho zmien a noviniek ako decentralizáciu siete a stakepoool ťaženie pomocou PoS (proof-of-stake) systému. Pre Cardano to bude predstavovať dôležitý krok vpred.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...