Sledujte nás aj na

Nobuaki Kobayashi, správca skrachovanej kryptoburzy Mt.Gox, ktorá sa dostala do problémov v súvislosti s neslávne známym hackom (odcudzených bolo takmer 850,000 BTC), sa snaží o predĺženie lehoty na podanie žiadostí o občianskoprávnu rehabilitáciu.

Termín na požiadanie o odškodnenie sa možno posunie

V nedávno uverejnenom liste Kobayashi uviedol, že vynaloží všetko potrebné úsilie, aby súd vyhovel jeho žiadosti na predĺženie termínu, kedy si poškodení klienti môžu nárokovať na navrátenie svojich prostriedkov. Navrhovaný termín je predbežne stanovený na 26. decembra 2018.

Ak klienti podajú svoje žiadosti neskôr, môžu byť akceptované aj po stanovenom termíne. O ich právoplatnosti však rozhodne súd. Správca sa bude usilovať, aby súd prijal a akceptoval všetky žiadosti podané do 26. decembra 2018.

Oznam od Kobayashio taktiež uvádza podrobné online a offline metódy ako predložiť nárok o odškodnenie. Momentálne sa počet poškodených klientov odhaduje na 24,000. Tí mali mať na burze v čase útoku takmer 850,000 BTC. V roku 2014 to predstavovalo približne $460 miliónov.

Sláva a pád Mt.Gox

Mt.Gox (Magic: The Gathering Online Exchange) sa radí medzi prvé kryptomenové burzy. Jej základy položil v roku 2010 americký programátor Jed McCaleb, ktorý neskôr odišiel do Ripple, aby následne založil Stellar. Po rýchlo nastupujúcom rozšírení a rastúcej popularite medzi ľuďmi bola burza predaná v marci roku 2011 francúzskemu developerovi a Markovi Karpelésovi.

O pár mesiacov na to bol Mt.Gox prvý krát hacknutý. Útočníkovi sa podarilo odcudziť približne 2,000 BTC. V dôsledku tohto útoku, vykonali pracovníci burzy sériu bezpečnostných opatrení. Najzásadnejším bolo presunutie časti BTC do offline úložiska — tzv. cold storage.

V máji 2013 sa burza dostala do sporu s americkou spoločnosťou CoinLab, ktorá ju zažalovala o $75 miliónov. Okrem toho ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť USA vyšetrovalo jej licenciu, pričom zadržalo viac ako $5 miliónov z bankových účtov spoločnosti. V dôsledku týchto negatívnych správ oznámil Mt.Gox dočasné pozastavenie výberov, čím nastal masívny odliv klientov a burza stratila svoju pozíciu jednotky na trhu.

Dňa 7. februára 2014 pozastavila burza všetky výbery, pričom tvrdila, že ide len o technickú záležitosť. Po niekoľkých dňoch neistoty, 24. februára 2014 zastavila všetky obchody a stránka prešla do offline režimu. V tom istom čase bol zverejnený dokument, že burza bola napadnutá, pričom strata sa odhadovala na takmer 850,000 BTC.

Mt.Gox následne vyhlásil platobnú neschopnosť a požiadal o ochranu pred bankrotom v Japonsku a v USA.

Najväčšie kryptomenové útoky roku 2018

Burza Gibraltar Blockchain Exchange získala licenicu

Komisia pre finančné služby Gibraltáru udelila licenciu pre kryptomenovú burzu Gibraltar Blockchain Exchange (GBX). Nick Cowan, generálny riaditeľ spoločnosti GBX, vyzdvihol prístup regulačného úradu pričom uviedol:

Gibraltár zvolil správny pomer rozumnej a podporujúcej regulácie, ktorá pomohla uplatniť jurisdikciu pre rozvoj a vytvorenie globálneho priestoru pre oblasť kryptomien.

OKEx popiera obvinenia z manipulácie

Hongkonská burza OKEx popiera obvinenia z manipulácie trhom, týkajúce sa nedávneho Bitcoin Cash hard forku. Podozrenie z nekalých praktík zverejnila spoločnosť Amber AI, ktorá tvrdí, že OKEx zmanipuloval Bitcoin Cash futures kontrakty v hodnote približne $400 miliónov.

Burza reagovala na obvinenie vyjadrením, že Amber AI sa snaží poškodiť jej dobré meno a v rámci objasnenia situácie podnikne potrebné právne kroky, pričom súdu predloží všetky dokumenty týkajúce sa predmetného obvinenia.

Zdroj: bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...