Sledujte nás aj na

Spoločnosť Coinbase Inc. oznámila, že americká komisia pre burzy a cenné papiere (SEC) a Úrad pre reguláciu finančného sektora (FINRA) schválili akvizíciu troch spoločností, ktoré umožnia tejto burze a kryptopeňaženkovej službe ponúkať tokeny považované za cenné papiere pod federálnym dohľadom.

SEC a FINRA údajne schválili firme Coinbase nákup spoločností Keystone Capital Corp., Venovate Marketplace Inc. a Digital Wealth LLC, uviedol hovorca spoločnosti. Akvizícia samotná má pomôcť Coinbase pri ponúkaní tzv. security tokenov (tokeny, ktoré sú považované za cenné papiere) a tiež preniesť Coinbase a spomínané podniky pod federálny dohľad. Coinbase je predovšetkým regulovaná hŕstkou štátnych orgánov.

Security tokeny

Predstavujú formu investičnej zmluvy, v ktorej hlavným dôvodom prispievateľov na kúpu tokenov je očakávanie budúcich ziskov vo forme dividend, podielu na výnosoch alebo (najčastejšie) cenového zhodnotenia. Prirovnať by sa to dalo ku akciám firmy.

Nové obzory pre Coinbase

Tento krok poskytne licenciu spoločnosti Coinbase, ktorá sa tak stane maklérskym predajcom, alternatívnym obchodným systémom a registrovaným investičným poradcom. A to ešte v júni (červnu), uviedla v San Franciscu sídliaca spoločnosť. Alternatívne obchodné systémy musia totiž fungovať mimo tradičných búrz.

V utorok informovala spoločnosť Coinbase o svojich prebiehajúcich rozhovoroch s regulačnými orgánmi a ukázala, že má ešte pred sebou stále kus práce pred tým, než sprístupní svojím zákazníkom možnosť obchodovať security tokeny.

„Schválenie vlastníctva týchto licencovaných subjektov je ďalším krokom smerom k nášmu konečnému cieľu, ktorým je umožniť našim zákazníkom obchodovať so security tokenmi na našej platforme,“ vyjadril sa hovorca Coinbase Elliott Suthers v e-mailovej správe.

“Čaká nás ešte veľa práce a diskusií s regulačnými orgánmi než budeme môcť prehlásiť, že je všetko hotové.“

Je budúcnosť v správnych reguláciách?

Regulované obchodné platformy by tak mohli mať na starosti miliardy dolárov v tokenoch predávaných spoločnosťami v procese Initial Coin Offerings (ICO). Napriek zákroku zo strany USA, Číny a iných krajín, v roku 2018 bolo prostredníctvom ICO vyzbieraných viac ako $12 miliárd, čo je viac ako trojnásobok oproti roku 2017. SEC uviedla, že väčšina kryptomien spadá pod označenie cenné papiere, čo znamená, že ich emitenti musia byť zaregistrovaní a musia dodržiavať federálne zákony – rovnako ako platformy, ktoré tieto obchody sprostredkujú.

Spoločnosť Coinbase však v tomto odvetví nebude podnikať sama. Jeden z jeho konkurentov, Circle Internet Financial Ltd., minulý mesiac uviedol, že má v úmysle pokračovať v registrácii ako maklérsky a obchodný činiteľ rovnako pod licenciou SEC, aby mohol pomôcť investorom nakupovať a predávať tokeny považované za cenné papiere. Spoločnosť tiež plánuje získať federálnu bankovú licenciu na poskytovanie ďalších služieb zákazníkom.

Nasledujúce kroky

Ďalším krokom pre spoločnosť Coinbase je integrácia jej technológií do nových dcérskych spoločností, uviedol hovorca bez toho, aby poskytol bližší časový rámec. To znamená zabezpečiť, aby všetci zamestnanci mali správne licencie a preskúmať, akým spôsobom spoločnosti spracúvajú dáta či ako naberajú nových zákazníkov.

Coinbase v piatok uviedol, že taktiež skúmajú možnosti ako sprístupniť používateľom obchodovanie s piatimi novými digitálnymi menami – Cardano, Basic Attention Token, Stellar, Zcash a 0x. To, či spomínané meny budú skutočne zalistované nie je na teraz vôbec jasné. Ak by nakoniec nové aktíva boli zalistované, pre Coinbase by to predstavovalo zlomový bod. Burza v súčasnosti obchodníkom ponúka iba Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum a Litecoin. Oznámenie neznamená, že spomínané kryptomeny nie sú považované za cenné papiere, avšak spoločnosť poznamenala, že niektoré aktíva môžu byť z právnych dôvodov dostupné iba v určitých krajinách.

18.7.2018 – aktualizácia článku:

Ako sme Vás informovali, spoločnosť Coinbase v pondelok uviedla, že získala povolenie od americkej Komisie pre cenné papiere a burzu (SEC), aby pokračovala v akvizícií spomínaných spoločností. Coinbase sa ale teraz vyjadrila, že nikdy takéto povolenie nedostala, ale že ho pre akvizíciu ani nepotrebuje.

“Nebolo správne tvrdiť, že SEC a FINRA schválili zakúpenie spoločnosti Keystone, pretože spoločnosť SEC nebola zapojená do procesu schvaľovania,“ uviedla v utorok hovorkyňa Coinbase Rachael Horwitz.

Hovorkyňa SEC tiež uviedla, že agentúra neposkytla spoločnosti Coinbase v San Franciscu výslovné schválenie tejto dohody. Hovorca spoločnosti FINRA odmietol komentovať.

„Schválenie SEC nie je potrebné na zmenu kontrolnej aplikácie,“ povedal Horwitz. „Spoločnosť Coinbase diskutovala o aspektoch svojich navrhovaných operácií, vrátane akvizície subjektu Keystone v neformálnej diskusii s niekoľkými členmi personálu SEC.“

Zdroj: bloomberg.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...