Sledujte nás aj na

Bitcoin môže byť o krok bližšie k tomu aby používateľom ponúkol bezpečnejšie a dôvernejšie transakcie.

Nové riešenie pre dôverné transakcie

Veľké mená na poli kryptografie Dan Boneh, Pieter Wuille a Greg Maxwell v novo-publikovanom dokumente navrhli platformu Bulletproofs, ktorá by mala znížiť veľkosť kódu dôvernej transakcie (confidental transaction). Tento druh transakcie by nemal zverejnovať výšku (sumu) transakcie, ktoré sú v súčasnosti verejne zverejnené na blockchaine, v celosvetovo rozloženej účtovnej knihe (distributed ledger).

Hrubý náčrt dôverných transakcií bol prvýkrát neformálne navrhnutý na populárnom Bitcoin fóre už v roku 2013 Adamom Backom, generálnym riaditeľom startupu Blockstream. Od tej doby bola problematika dôverných transakcií niekoľkokrát riešená, no nikdy nebola privedená do praxe kedže bola spojená s vysokými nákladmi. Transakcie využívajúce túto technológiu zaberajú asi 16 krát viac miesta na blockchaine ako bežné BTC transakcie. Z tohto dôvodu bola myšlienka dôverných transakcií zamietnutá ako príliš zaťažujúca pre BTC sieť, ktorá už teraz čelí problémom so škálovaním.

Benedikt Bunz, Jonathan Bootle a Andrew Poelstra tvrdia, že platforma Bulletproofs znižuje objem dôverných transakcií pod hranicu bežnej transakcie.

Maxwell v e-maily napísal: „Bulletproofs riešenie znižuje zaťaženie siete približne 3-násobne vzhľadom na dnešné modely prevádzky siete.“

Maxwell však poznamenal, že napriek tomu že sa na poli dôverných transakcií dosahuje pokrok, stále existujú problémy, ktoré treba vyriešiť. Napríklad čas potrebný na overenie dôvernej transakcie predstavuje prekážku.

Výskumníci ešte nedokážu upresniť, kedy môže byť kód spustení. Potrebu tejto technológie však odráža aj skutočnosť, že v kryptokomunite dochádza k rastu povedomia o nedostatočnom až chýbajúcom súkromí niektorých verejných blockchainov.

Počas tohtoročnej výročnej konferencie vývojárov Devcon3 sa riešila aj otázka súkromia. Na konferencii bol predstavený protokol, ktorý sa snaží integrovať zk-snarks, (technológiu anonymity kryptomeny Zcash, bližšie opísaná v našom článku).

Zdroj: coindesk.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...