Sledujte nás aj na

V dnešnom digitálnom svete sú dáta všetko, ale bezpečné uchovávanie takéhoto veľkého množstva údajov má niekoľko výziev. Spoločnosť Arweave ich chce vyriešiť pomocou blockchain technológie.

Očakáva sa, že množstvo údajov na svete sa každý rok zdvojnásobí.

Vývoj, ktorý internet podstúpil a nárast strojového učenia znamenajú, že budeme produkovať údaje na predtým nepredstaviteľných úrovniach. Internet prenikol do každého aspektu nášho života, čo v konečnom dôsledku má svoje svetlé, ale zároveň aj temné stránky.

Predpokladá sa, že do roku 2020 bude mať 6.1 miliárd obyvateľov smartfón – čo je vážne veľký podiel svetovej populácie. Takmer každý z nás vyrába obrovské množstvo dát každý deň.

V mnohých ohľadoch je to dobrá vec.

Ak sa používajú správne, tieto údaje sa môžu byť využívané na zlepšenie nášho života rôznymi spôsobmi. Veci ako automatické riadenie áut a inteligentné domy sú len niektoré z očividnejších aplikácií pre všetky tieto dáta, existuje oveľa viac transformačných použití skrývajúcich sa v úzadí.

Ale dáta tiež vytvárajú problémy, najmä na takejto šialenej škále. Aby sme mohli skutočne využívať výhody všetkých týchto údajov, potrebujeme ich efektívne a bezpečne uložiť. V opačnom prípade ide len o plytvanie.

Problémom je, že ukladanie dát nebolo nikdy jednoduchou úlohou. Musíme zistiť, ako ukladať obrovské množstvo informácií bezpečne a takým spôsobom, ktorý je permanentný a ľahko dostupný.

Možno najdôležitejšou vecou je, že potrebujeme metódu uskladňovania dát, ktorá sa dobre prispôsobí exponenciálne rastúcemu objemu údajov na svete.

Doterajšie výzvy pri ukladaní dát

Pri ukladaní údajov existuje niekoľko zásadných problémov, ktoré treba riešiť. Prvou otázkou, s ktorou sa väčšina organizácií stretáva, je otázka infraštruktúry a fyzického priestoru.

Dokonca aj s rozsiahlymi priestormi a pokročilým hardvérom na ukladanie dát rýchlo vyčerpáte priestor.

Ďalšou otázkou je cena. Ukladanie údajov nie je lacné a je dôležité zvážiť, aký rozpočet chcete prideliť na efektívne ukladanie údajov. Samozrejme ak Váš biznis model striktne spolieha na dáta, nechcete v tomto ohľade šetriť.

Škálovateľnosť je taktiež dôležitá. Ako podnik alebo organizácia rastie, má tendenciu prinášať viac a viac údajov. Ako sme uviedli vyššie, rýchly pokrok technológie vo všeobecnosti znamená, že všetci vyrábame viac dát ročne. Systémy skladovania musia byť schopné efektívne sa prispôsobiť.

A nakoniec je tu otázka bezpečnosti, ktorá rovnako predstavuje veľký problém. Zabránenie prístupu hackerom k dôležitým údajom je pre väčšinu prioritou, ale nie je to jediná hrozba. Existujú aj prirodzené problémy, zlyhania systému, vnútorná poškodenie dát a mnohé ďalšie možné scenáre, ktoré je potrebné zvážiť. Každá z týchto vecí môže priviesť organizáciu na kolená, ak nie je správne riadená.

Cloud Storage sa ukázal ako veľmi vhodné riešenie problému s infraštruktúrou, ktoré umožňuje používateľom ukladať svoje údaje a eliminovať potrebu obrovského množstva hardvéru na ukladanie dát. O tento hardvér sa postará externá spoločnosť a Vy platíte za jeho prenájom.

Cloud Storage, alebo cloudové úložiská či data centrá sú pomerne cenovo dostupné pre malé až stredné podniky, pričom väčšina služieb vyžaduje mesačné predplatné. Keďže však potreby ukladania dát narastajú, tento poplatok môže časom stúpať.

Existuje aj problém s bezpečnosťou. Systémy na ukladanie dát na cloude sa v tejto oblasti zlepšujú, ale história svedčí o niekoľkých vážnych porušeniach bezpečnosti, ktoré zahŕňajú skladovanie dát v cloude. Keďže údaje sa stávajú pre spoločnosť rozhodujúce, tieto druhy porušení a hackov sú jednoducho neprijateľné.

Asi by bolo na škodu, keby sa spoločnosti nepokúsili využiť silu blockchainu aj pri ukladaní dát. Spoločnosť Arweave verí, že ide o novú štruktúru blockchain technológie.

Ako môže blockchhain zmeniť ukladanie dát?

Blockchain je dokonale prispôsobený na bezpečné ukladanie dát vďaka nemeniteľnému, decentralizovanému dizajnu a odporu voči vonkajšiemu hackingu a vnútornej korupcii.

Pokiaľ ide o bezpečnosť, povedzme, že tento aspekt má blockchain zvládnutý. Zaostáva však v niektorých ďalších oblastiach. Hlavnou slabinou je škálovateľnosť. Blockchainy majú tendenciu veľmi sa trápiť a byť pomalé, keď sú preplnené príliš veľkým množstvom dát.

To spôsobuje, že súčasné modely blockchainov sú zle vybavené pre reálny svet, kde sa údaje zdvojnásobujú objemom každých 12 mesiacov. Ale nemusí to byť tak. Je možné vylepšiť spôsob, akým funguje blockchain, čo by mu umožnilo dlhodobejšie spracovávať oveľa viac dát bez výrazných kompilkácií.

A to je presne to, na čom sa pracuje v spoločnosti Arweave.

Sam Williams (napravo), generálny riaditeľ spoločnosti Arweave počas interview pre CNBC

Arweave chcú prísť so zmenou pre súčasný blockchainový model ukladania dát, ktorý vyžaduje implementáciu protokolov tretích strán do existujúcich blockchainov tak, aby vyhovovali požiadavkám na ukladanie dát.

Blockweave, novo vyvinutá technológia umožní uložiť veľké objemy dát priamo na blockchain. Keďže množstvo uložených dát narastá, množstvo požadovaného hashovania skutočne klesá!

,,Ponúkame niečo tak nové, čo nikdy predtým v histórii neexistovalo. Je schopnosť skutočne uchovávať dáta natrvalo,“ hovorí Sam Williams, generálny riaditeľ spoločnosti Arweave.

Tento nový prístup znamená, že blockchainy sa budú môcť prispôsobiť svetu, v ktorom množstvo dát neustále narastá. Je to spôsob, ako zachovať vnútornú bezpečnosť blockchain siete pri riešení problémov škálovateľnosti a dostupnosti.

,,Čo sme urobili, je skutočne vyriešené on-chain ukladanie údajov, na rozdiel od podobných riešení s P2P distribučnou sieťou súborov v pozadí a on-chain zúčtovaním platieb na blockchaine sme vytvorili systém krypto-ekonomických stimulov, ktoré vám umožnia zvýšiť veľkosť blockchainov na masívne veľkosti a potom distribuovať údaje do všetkých počítačov“, dodáva Sam.

Záver

Keďže sa dáta na svete stávajú čoraz dôležitejšie, blockchain bude musieť vstúpiť do tejto príležitosti a splniť nové požiadavky na ukladanie dát. Po včerajšom spustení mainnetu spoločnosti Arweave môže byť ukladanie údajov v 2.0 hneď za rohom. Spoločnosť prináša alternatívu k IPFS úložiskám ako napríklad Siacoin, Storj a podobne. Určite sa projekt oplatí sledovať ako sa im bude s ich víziou dariť ďalej.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...