Sledujte nás aj na

Pri kryptomenách sme si už zvykli, že ich ceny nie sú veľmi stabilné a dokážu sa veľmi rýchlo meniť vo veľmi krátkom čase. Na jednej strane sa ich volatilita zdá byť obrovskou výhodou oproti fiat peniazom, hlavne keď sa cena raketovým tempom zvýši. No na druhej strane, tak ako sa vie rýchlo zvýšiť, tak vie aj extrémne rýchlo klesnúť a vytvoriť obrovské straty. Hovoríme o cenovej volatilite, ktorá znemožňuje používanie kryptomien ako okamžitého a bezproblémového výmenného média. Riešenie možno prichádza v podobe stablecoins.

Môžu byť stablecoins riešením?

Kľúčovou prekážkou pre globálnejšie prijatie kryptomien je nájsť riešenie na tento problém, ktorý odrádza mnoho ľudí od používania kryptomien, ako ich nového finančného nástroja. Táto situácia viedla k zvýšeniu počtu projektov známych ako stablecoins (doslovný preklad „Stabilné mince“), ktoré používajú ich vlastnú metódu na dosiahnutie cenovej stability v rámci ich skupiny mien. Pri tom sa snažia zachovať kľúčové komponenty kryptomien, ktoré ich radia medzi odlišné a nové technológie.

Čo sú to vlastne stablecoins?

Odlišné platformy implementujú rad rôznych metód na dosahovanie cenovej stability. Veľa z nich zadáva hodnotu ich mien podľa fiat peňazí v inej podobe ako je napr. US dolár. Bez ohľadu na to, či používajú vlastný algoritmus na riadenie cenových pohybov, sú čisto kryté v pomere 1:1 zavedeným uchovávateľom hodnoty alebo fungujú ako decentralizovaná organizácia, počet rôznych stablecoins rastie. Cieľom je dosiahnutie decentralizácie stablecoinu. Najprominentnejším a široko používaným stablecoinom je Tether, ktorý je kompletne krytý fiat menou, dolárom. Dolár je však centralizovaný a počas svojej existencie bol vysoko kontrolovaný.

Keďže sa stabilita meny viaže na jej volatilitu a likviditu, môže sa stať, že hybridné meny ako Tether (USD₮), budú mať v konečnom dôsledku veľký vplyv na celý kryptomenový trh. Viac sa o tokene Tether a jeho možnom vplyvu na kryptosféru dočítate v našom článku tu.

Tether Price Chart

Vývoj ceny Tetheru, zelená čiara

Sľubné projekty už prezentovali ich platformy, ktoré sa vyznačujú unikátnymi prístupmi s využitím inovatívnych mechanizmov. Avšak správne riešenie, ktoré by bolo široko akceptované veľkou skupinou ako funkčné, bezpečné a uspokojivo decentralizované, ešte neexistuje.

Dôležitosť stablecoinov

Potreba stabilnej kryptomeny nemôže byť braná na ľahkú váhu a mnohými ľuďmi je považovaná za kľúčový element širšieho kryptomenového priemyslu. A to z viacerých dôvodov, ktoré siahajú od viac naliehavých potrieb v súčasných podmienkach až po ovplyvňovanie vývoja tohto priemyslu v čase. Aby sme boli špecifickí, kľúčom je stabilita, kde treba pochopiť dva základné komponenty. Sem patrí krátkodobá stabilita pre transakcie a dlhodobú stabilitu pre držanie kryptomien ako investíciu.

Zatiaľ čo sa volatilita zdá byť pre mnoho investorov atraktívnou na dosahovanie krátkodobých ziskov, stabilita predstavuje životne dôležitú úlohu v investovaní. Keď sa trhu nedarí, ako sme mohli vidieť za prvé tri mesiace 2018, investori utekajú k stabilným spôsobom uchovávania hodnoty, aby udržali ich peniaze v čase cenovej fluktuácie, aj ich investície pred významnými stratami. Keďže pre bežného používateľa je stále pomerne ťažké zameniť fiat peniaze na kryptomeny a späť, mať stabilné uloženie hodnoty v kryptomene sa stáva prvoradé pri zmierňovaní strát na takýchto trhoch.

Okrem toho, mnohí používatelia držia svoje prostriedky na burzách s cieľom krátkodobého obchodovania  a schopnosti zapojiť sa do obchodu, čo im dáva pocit uspokojenia, že ich peniaze nie sú vystavené fluktuácii, ak sa na chvíľu vzdialia od počítača, čo je dosť relevantné. Väčšina kryptomien na obrovských burzách je viazaná s Bitcoinom a Ethereum, takže ak trh smeruje dole, majú tendenciu smerovať nadol hlavne BTC a ETH a práve to prináša zvýšenú potrebu stabilného uchovania hodnoty.

Plní Bitcoin svoju funkciu správne?

Významnejším problémom, ktorému čelia kryptomeny je, že stablecoins majú za cieľ poskytnúť riešenie pre krátkodobé transakcie. Pri Bitcoine bol jeden z najviac rozhodujúcich aspektov technológie jeho schopnosť plnenia funkcie „digitálnych peňazí“. Množstvo príkladov z kníh a článkov opisujúcich Bitcoin by použili nákup šálky kávy ako príklad na to, ako jednoducho pracujú transakcie v peňaženkách, a ako sa to následne propaguje v rámci siete. Nanešťastie, toto už nie je finančne efektívne, keďže cena Bitcoinu sa stala veľmi volatilnou a pri malých objemoch nákupu to jednoducho nie je efektívne.

Týmto sa vytvoril problém v rámci priemyslu, keďže mnoho platforiem ponúka rôzne nové technológie a prostredia pre decentralizované aplikácie. Jeden zo základných princípov kryptomien tu zostáva stále ako nevyriešený problém. S rastúcim počtom kryptomien, ktorý na trhu neustále pribúda, sa veľa z nich zameralo priamo na stablecoins a poskytujú tak riešenie tohto dôležitého problému.

Príklady stablecoins

Tether — ako ste sa  mohli dočítať v našom článku, jeho najväčším problémom je, že pravdepodobne nemá dostatok dolárov v bankách na krytie meny, ktorá je v obehu. Pri tom, je Tether najpoužívanejšou hybridnou kryptomenou.

Basis

Jedná sa o pomerne nový stablecoin, ktorý zamával trhom so svojím vkladom $133 miliónov. S tímom a financovaním, ktoré stoja za Basis, je nepochybné, že očakávania budú veľké a ich platforma vysoko kontrolovaná, čo sa už deje. Basis pracuje na princípe algoritmu centrálnej banky, kedy zvýšeným dopytom stúpa aj množstvo Basis v obehu a cena klesá. Ak dopyt klesne, blockchain odkúpi menu späť, čím stúpne dopyt a aj cena.

MakerDAO

Ide o veľmi zaujímavý koncept, ktorý vystupuje ako decentralizovaná autonómna organizácia (DAO). Model je naviazaný na dolár, ale úplne krytý Ethereom. S využitím smart kontraktov, Maker používa dvojmenový systém, kde mena Dai je stablecoin viazaná k doláru v pomere 1:1.

Carbon

Ďalšia zo stabilných kryptomien, ktorá využíva smart kontrakty a algoritmickú úpravu hodnoty meny, viazanú na dolár.

Havven

Ide o fork Monera, ktorý sa zameral na stabilitu, pričom pridal aj znaky anonymnej a súkromnej meny. Taktiež využíva on-chain smart kontrakty. Mena nie je viazaná na žiadnu inú ani krytá iným aktívom. Za to je plne funkčná prostredníctvom využitia smart kontraktov na ťažbu a pálenie (odstraňovanie nepoužitých coinov) mien.

Záver

Záujem o tvorbu projektov s povahou stablecoinov stále pretrváva, aj napriek ich protichodnej povahe oproti kryptomenám samotným. Mnohí zastávajú názor, že podobný stablecoin môže efektívne fungovať len v spolupráci s treťou stranou, čo môže prinášať istú formu centralizácie. To je však v tejto sfére prijímane veľmi negatívne. Iní zas vidia v dosiahnutí cenovej stability vyriešenie základného problému na trhoch, čo by otvorilo dvere novým používateľom, aby sa mohli pri používaní mien a obchodovaní cítiť komfortne, bez vplyvu volatility.

Ľudia sa obávajú odstúpiť od tradičných fiat peňazí a vstúpiť na kryptomenový trh, pretože jednoducho nechápu, alebo sa boja cenovej volatility. Či už stablecoins, alebo iné projekty, ktoré prídu so správnym riešením, mohli by povzbudiť a motivovať práve týchto ľudí k zmene spôsobu používania peňazí a ich formy.

Zdroj: blockonomi.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...