Sledujte nás aj na

Dvojičky, ktoré stoja za burzou Gemini, spustili nový stablecoin postavený na Ethereum platforme. Cameron a Tyler Winklevossovci, spoluzakladatelia burzy Gemini, oznámili vytvorenie novej meny — Gemini dolár, ktorý nazývajú „prvým regulovaným stabecoinom na svete“.

V príspevku na blogu, Cameron Winklevoss napísal:

„Privítajte Gemini dolár — coin reprezentujúci stabilnú hodnotu (často nazývaný stablecoin), ktorý je (i) emitovaný spoločnosťou Gemini, newyorskou investičnou spoločnosťou, (ii) striktne naviazaný na americký dolár v pomere 1 : 1 a (iii) postavený na sieti Ethereum podľa štandardu ERC20. Gemini dolár (ticker symbol: GUSD) spája bonitu a cenovú stabilitu amerického dolára s blockchainovou technológiou s regulačným dohľadom, menovite Oddelením pre finančné služby štátu New York (New York Department of Financial Services — NYDFS).“

NYDFS oznámilo schválenie Gemini dolára, pričom uviedlo: „V rámci schválenia týchto nových produktov Oddelenie finančných služieb zavádza do platnosti nové podmienky, aby sa zaistilo, že každá spoločnosť bude dodržiavať prísne predpisy a postupy na riešenie rizík a uplatňovať prísne normy štátu New Yorku týkajúce sa boja proti praniu špinavých peňazí, boja proti podvodom a ochrane spotrebiteľov.“

Rýchlosť a flexibilita kryptomien, bez volatility

V príspevku ďalej Cameron vysvetlil, že medzi kryptomenami a fiat menami existuje „fundamentálny nesúlad“ v tom zmysle, že kryptotransakcie môžu byť vykonávané prakticky kedykoľvek, zatiaľ čo fiatové transakcie prebiehajú iba v úradných hodinách bankových inštitúcií. Bratia sú podobnými výrokmi už veľmi dobre známi a majú pravdu.

„Jedná sa o záležitosť preniesť americký dolár do blockchainu, aby bol dostupný 24/7,“ povedal Cameron.

Podľa white paper-u a ako ERC20 kompatibilný token je Gemini dolár prenášaný cez Ethereum sieť a uložený môže byť v akejkoľvek Ethereum peňaženke.

Gemini dolár, samozrejme, nie je prvým stablecoinom. V podstate je určený na to, aby ponúkal rovnaké výhody ako napríklad Tether: rýchlosť a flexibilitu kryptomeny, ale bez volatility. Používatelia tak môžu ľahšie presúvať prostriedky na burzy či kdekoľvek inam. Veľký rozdiel oproti kontroverznému Tetheru (USDT) je ale regulácia. Tá by v tomto prípade mohla konečne priniesť potrebný audit a dôkazy, že je daný stablecoin skutočne krytý americkým dolárom. V prípade USDT sú to stále len dohady, ktoré sa nepodarilo potvrdiť.

Prečítajte si náš prehľad existujúcich stablecoinov.

Podľa bratov je vytvorenie životaschopného stablecoinu skôr „problém dôvery“ ako technologický problém. Aby sa zabezpečila táto dôvera, Cameron Winklevoss tvrdí, že „dolárové vklady budú mesačne kontrolované nezávislou registrovanou verejnou účtovnou firmou na overenie krytia GUSD.“ Tieto výpisy budú verejne dostupné a prvý z nich nájdete tu. Prostriedky použité na krytie Gemini dolára budú držané v banke oddelenej od spoločnosti Gemini, konkrétne to bude State Street banka, so sídlom v Bostone.

Záver

To či všetka spomínaná transparentnosť a súlad s regulačnými nariadeniami pomôže Gemini doláru získať si priazeň investorov uvidíme už v blízkej dobe. Dvojičkám sa postupne darí budovať cieľ, ktorý si vytýčili pred založením Gemini burzy: Postaviť most k budúcnosti peňazí.

Samozrejme, nájdu sa aj odporcovia, ktorí tvrdia, že stablecoinov je už zbytočne veľa a dopyt po nich nie je vôbec taký veľký ako sa môže zdať. Strategička Meltem Demirors tvrdí, že GUSD má zmysel pre biznis, ktorý robia bratia Winklevossovci, ale v žiadnom prípade sa nejedná o prevratný nápad či technológiu.

Zdroj: ethnews.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...