Sledujte nás aj na

Podľa expertov z IBM a WEF Blockchain dokáže zastrešiť cezhraničné obchodné transakcie primárne v procesoch overovania a schvaľovania dokumentov. Blockchain je základnou stavebnou technológiou Bitcoinu.

Podľa technického viceprezidenta IBM pre blockchainové riešešenia, Ramesha Gopinatha, zažívame transformáciu od tradičných spôsobov presúvania dokumentov k takým, ktoré sú veľmi náchylné na falšovanie, ľudské zlyhanie alebo meškanie. Administratívne poplatky spojené s procesovaním, presúvaním, overovaním a zabezpečovaním dokumentov sú nastavené príliš vysoko.

„Medzinárodný obchod si vyžaduje rýchlejší, bezpečnejší a efektívnejší spôsob ako narábať so schvaľovaním dokumentov, potrebných na medzinárodný pohyb tovaru. Tradičný spôsob fyzického prenášania veľkých objemov dokumentov necháva priestor pre falšovanie, ľudské omyly a iné chyby.“

Medzitým, Wolfgang Lechmacher, expert na logistiku povedal, že Blockchain alebo iné distribuované decentralizované databázy sa pomaly dostávajú do sveta prepravy tovaru skrz finančné inštrumenty ako akreditív (zmenky) alebo digitalizáciu tradičného obchodovania a samotných prepravných dokumentov.

Blockchainové projekty v sfére medzinárodnej dopravy

Niekoľkí veľkí hráči zo sektoru dopravy spustili projekty zamerané na testovanie využitia Blockchainu v transakciách. Dánska spoločnosť Maersk sa stala partnerom IBM, a v súčasnosti hodnotí Blockchain technológiu pri trackovaní dodávok.

Londýnsky startup Everledger prišiel s projektom, kde využíva Blockchain k monitorovaniu a ochrane cenín, napríklad diamantov. Konzorcium z Južnej Kórei zase overuje technológiu, ktorá bude trackovať chladiace kontajnery od vyskladnenia dodávky až po jej dodanie.

Wolfgang Lehmacher, vedúci dodávateľských služieb a prepravných spoločností pre Svetové ekonomické fórum uviedol, že benefity Blockchainu v medzinárodnej doprave eliminujú problémy bežné obchodné prekážky.

„Platformy založené na Blockchaine môžu priniesť malých podnikateľov napríklad k využívaniu lodnej dopravy. Budú mať jednoduchý prístup k službám prístavu a budú spojení s ostatnými cez platformu digitálneho prístavu. Nástroje a platby digitálnej peer-to-peer spolupráce uľahčujú sprostredkovanie biznisu.“

Blockchain už teraz pomáha rôznym sféram obchodu pri zbavovaní sa zastaraných procesov, a tiež napomáha minimalizovať pomerne vysoké náklady spojené s medzinárodnými transakciami.

Zdroj: cointelegraph.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...