Sledujte nás aj na

Technológia blockchain čoraz viac vstupuje do všetkých obchodných sektorov a oblastí vývoja. Hudobný priemysel už zaznamenal množstvo hudobníkov, ktorí vydali svoje pesničky a albumy na blockchain platformách. Momentálne existuje niekoľko platforiem, ako napr. Choon, kde si zákazníci môžu púšťať hudbu. Zdá sa, že ani svet publikovania nechce zaostávať za touto stále populárnejšou technológiou.

Blockchain vstupuje do sveta publikácií

Univerzálnosť aplikácií vďaka blockchain technológii ju umožňuje používať aj na riadenie a optimalizáciu publikačných procesov.

Vydavatelia musia riešiť množstvo aktivít spojených z pred a po produkciou textov až do hotového diela. Jednoducho povedané, vydavatelia sú tí ľudia, ktorí všetko organizujú a pripravujú hneď po tom, ako autor dokončí svoj návrh textu. Ich práca je v podstate rozhodujúca pre úspešné zverejnenie písomných informácií vo forme článkov, štúdií, správ, diplomových prác a kníh na trhu.

Blockchain môže byť použitý vo viacerých aspektoch publikovania na zvýšenie produktivity, obmedzenie nákladov a zlepšenie bezpečnosti v tejto sfére. Kľúčovým faktorom vo svete publikovania je efektivita. Blockchain pre tento svet môže znamenať revolúciu. Spôsob, akým táto decentralizovaná technológia funguje, umožňuje viacerým ľuďom podieľať sa na tvorbe obsahu, zatiaľ čo všetky informácie sú chránené vďaka početným overeniam a ukladaniu údajov naprieč celou sieťou.

Benefity pre vydavateľov i autorov

Jednou z oblastí, kde môže byť blockchain nápomocným je aj príprava zmlúv. Blockchain pracuje s inteligentnými zmluvami, ktoré sa dajú rýchlejšie zostaviť a sú podstatne bezpečnejšie a ľahko dostupné pre všetky strany dohody. Distribuované databázy zaručujú, že takéto zmluvy sú autentické, keďže sú potvrdzované uzlami v rámci celej sieti.

V momente, keď sa dve strany dohodnú, zmluva sa nahrá do blockchainu a stane sa záväznou. Veľa vydavateľov a autorov si pridanú hodnotu bezpečnosti pochvaľujú, keďže sa tým znižuje riziko pirátstva a plagiátorstva. Pirátstvo je jedným z hlavných problémov v tejto oblasti, ktoré pripravuje všetky zainteresované strany o veľké zárobky.

Inteligentné zmluvy taktiež pomáhajú spracovať platby. Keď napríklad editor vloží upravený text, platba za túto prácu môže byť automaticky vykonaná, a to aj v prípade, že vydavateľ nie je v tom istom momente k dispozícii na kontrolu tohto textu. Táto všestrannosť platobných systémov založených na technológii blockchain je pre vydavateľov, ktorí chcú maximalizovať produktivitu, veľkým predajným žolíkom.

Okrem inteligentných zmlúv blockchain prináša inovácie aj v inej oblasti. Ide o spôsob, akým sa autor dostáva k ľuďom a k svojím zárobkom. Vzhľadom na fakt, že platformy založené na blockchaine sú globálne, autori môžu osloviť výrazne väčšie množstvo potenciálnych kupcov, ako pri fyzickej distribúcii kníh či iného obsahu. Ďalšou výhodou je možnosť kúpy ich prác za kryptomeny. Kryptomeny svojou povahou tak autorom môžu priniesť vyššie, ale i nižšie zisky, keďže ich hodnota je volatilná.

Spoločnosti a tokeny podporujúce blockhain publikovanie

Spoločnosti ponúkajúce publikovanie založené na blockchaine rapídne vzrastajú na popularite.

Vedúcou spoločnosťou v teto oblasti je Scenarex. Spoločnosť bola založená v roku 2015 v Montreale a poskytuje najrozličnejšie služby založené aj na blockchainovej technológii. Ich nedávny projekt Bookchain beží na Ethereum sieti. Bookchain umožňuje autorom a vydavateľom uložiť ich digitálne diela priamo na sieť pod ich účty. Môžu si tak vytvoriť inteligentné zmluvy po zadaní parametrov a ceny, a dokonca i predávať ich knihy. To všetko na jednom mieste. Platforma ponúka komplexné možnosti pre profesionálov zo všetkých oblastí vydavateľského priemyslu. Môžu ho používať autori, vrátane samo-vydavateľov, vydavateľstiev a čitateľov.

Ďalším zvučným menom na trhu je Po.et, ktorý sa zameriava na nahrávanie metadát používaním distribuovaných technológií. Firma taktiež poskytuje funkčné prostredie pre vývojárov na tvorbu aplikácií zameraných na publikovanie.

Dobrým príkladom toho, ako sa dá skombinovať blockchain a marketing je bezpochyby Basic Attention Token (BAT). BAT prináša na trh bezpečný, decentralizovaný token, ktorý môžu vydavatelia a ľudia používať v oblasti digitálnych reklám. Zakladateľ BAT, Brendan Eich, ktorý je taktiež spoluzakladateľom spoločnosti Mozilla sa počas stretnutia „Ask Me Anything“ vyjadril nasledovne:

Poslaním tokenu BAT je zabezpečiť, aby sa žiadny podvodník alebo nedbalý klient nedostal do siete a neoklamal tak používateľov.“

Jedna z najväčších kryptomenových búrz Coinbase sa v novembri 2018 rozhodla token BAT zalistovať na svojej platforme, čo prispelo k nárastu jeho cenovej výkonnosti.

Webový prehliadač Brave začal vyplácať za pozretie reklám prvé BAT

Jednou z najväčších blockchain publikačných platforiem je aj Publica. Ich misiou je uľahčiť autorom počiatočné financovanie potrebné na publikáciu ich práce. Platforma pracuje na princípe ponuky Book ICO. Ide o spôsob podobný tradičnej ponuke prvotných tokenov, no investori namiesto tokenov získajú prístup k autorovej budúcej práce, ktorá bude na sieti publikovaná. Publica sa v tejto oblasti neustále vyvíja, a to od roku 2017.

Aká bude budúcnosť?

Blockchain technológia je relatívne stále nováčikom, avšak má obrovský potenciál. Má schopnosť zmeniť spôsob, akým rôzne odvetvia spracovávajú digitálne transakcie a služby. Podľa trhového prieskumu, zverejneného na Forbes, blockchain prinesie významný pokrok pre manažment času a nákladov v mnohých oblastiach obchodu.

Komunikácia je nevyhnutná pre všetky úspešné obchodné dohody, no bezpečnosť a rýchlosť, ktorú blockchain ponúka, ešte neboli úplne preskúmané. To je dôvod, prečo mnohé spoločnosti vo vydavateľskom priemysle chcú zaviesť túto inovatívnu technológiu do svojich služieb. Niet pochýb o tom, že blockchain do budúcna zásadne zmení aj svet písaného slova.

Zdroj: btcmanager.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...