Sledujte nás aj na

Blockchain je oveľa viac ako len kryptomeny. Táto technológia predstavuje možnosť zaznamenávať a prenášať dáta transparentným a bezpečným spôsobom. Tentokrát by blockchain mohol pomôcť s prevenciou nelegálnej činnosti spojenej s pretáčaním kilometrov.

Blockchain ako riešenie

Európsky parlament vydal dokument, ktorý okrem iného skúma aj využitie blockchain technológie pri predchádzaní falšovania počítadla kilometrov – pretáčania tachometru motorových vozidiel.

Správa, ktorú vydalo Generálne riaditeľstvo pre vnútorné záležitosti, skúma využitie blockchain technológie v praxi, pričom dospela k záveru, že táto technológia má veľký potenciál na účinnú prevenciu podvodov prostredníctvom zvýšenej transparentnosti a ochrany údajov.

Správa bližšie vysvetľuje: „Blockchain technológia, ktorú v súčasnosti navrhuje automobilový a elektronický priemysel, by umožnila prevzatie údajov o najazdených kilometroch a GPS z vozidiel a ich uchovávanie na akomsi „digitálnom denníku auta“.“

Blockchain a prepojené vozidlá

Štúdia ďalej naznačuje, že blockchain môže byť podporený konceptom „prepojených automobilov“, ktorý umožňuje prístup k cloudovým informáciám o všetkých relevantných údajoch vo vozidlách, vrátane budúcich autonómnych vozidiel.

Blockchain technológia predstavuje efektívne riešenie problému s pretáčaním kilometrov pri ojazdených motorových vozidlách, vrátane štandardizovaného rámca založeného na medzinárodných normách (ISO) a vybavenia vozidla hardvérovými bezpečnostnými modulmi (HSM) na ochranu údajov.

Riešenie podvodu s pretáčaním kilometrov skúmajú ako začínajúce spoločnosti, tak aj veľké podniky pohybujúce sa na poli blockchainu.

V júni informačný kanál CoinDesk informoval o projekte startupovej spoločnosti BigchainDB a nemeckej energetickej spoločnosti Innogy, ktorým cieľom je vytvoriť digitálnu identitu pre vozidlá na blockchaine.

Ako riešenie problému s pretáčaním kilometrov, projekt CarPass vytvára záznam o stave tachometra a činnosti vozidla s údajmi viditeľnými a overiteľnými na digitálnej blockchain platforme.

„Ak niekto začne manipulovať s najazdenými kilometrami, v podstate to vidíte ako skokovú zmenu údajov, ktoré niekto modifikoval,“ reagovala spoločnosť Innogy.

Zdroj: coindesk.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...