Sledujte nás aj na

Blockchain sa nenápadne vkráda do každodenného života. Za rohom vám otvorili kryptobankomat a v obľúbenej kaviarni zaplatíte Bitcoinom? Všetko to má na svedomí práve tento unikátny systém. Logickým vyústením progresu kryptomien bol aj ich vplyv na oblasť hazardných hier. Aká je v tejto oblasti úloha blockchainu? Spolu s kryptomenami má hazardný priemysel spoločnú najmä neveľkú dôveru a nízku kredibilitu v očiach širokej verejnosti. Dva svety sa však v posledných rokoch prepojili a na niekoľkých prípadoch vám vysvetlíme, prečo ide o veľkú vec.

Prvá lastovička: Malta

Využívanie kryptomien sa stalo populárnym riešením aj pre kasína. Priekopníkom zavedenia Bitcoinu v hazardnom priemysle sa stala dovolenková, ale aj hazardná destinácia Malta. Na ostrovnom štáte plánujú politici zlegalizovať Bitcoin a ostatné kryptomeny v online kasínach. V súčasnosti je proces vo fáze plánovania. Na cestovný ruch a turizmus bude mať toto rozhodnutie jednoznačne pozitívny vplyv. Hazardujúci kryptonadšenci si určite nenechajú ujsť možnosť vyskúšať najnovšie formy gamblingu v dovolenkovom raji.

Anonymita a dostupnosť

Ak ste vášnivým hráčom, poznáte všetky možné overovania a papierovačky okolo. Online kasína postavené na blockchaine zaručujú absolútnu anonymitu, absenciu zdĺhavej byrokracie. Niektoré z nich nepožadujú ani registráciu. Nízke vklady a menšia regulácia, ako v prípade overených kasín zase pomôže začiatočníkom.
V súčasnosti existujú online kasína fungujúce iba na základe platieb v kryptomenách a také, ktoré túto možnosť ponúkajú popri štandardnej schéme fungovania. Prednosť anonymite dávajú aj tvorcovia projektu edgeless.io. Tomas Lukosaitis , spoluzakladateľ, povedal:

Jedným z hlavných rysov blockchain hazardu je, že poskytuje plnú anonymitu. Nemôžeme však skombinovať dve veci naraz – poskytnúť plnú anonymitu a zabrániť maloletým hrať. Musíme si vybrať buď úplnú anonymitu, alebo predpisy. My chceme poskytnúť naše služby hráčom, ktorí si vyberú úplnú anonymitu.

Blockchain nie je iba o kryptomenách

Základom blockchainu je jeho decentralizácia a verejná dostupnosť. Do procesu overovania môže vidieť úplne každý, čo môže predísť mnohým problémom. Jedným z nich je napríklad nedôvera v online kasína. Z praxe poznáme niekoľko prípadov, kedy zamestnanci kasína zámerne nazerali na karty hráčov a informácie poskytovali komplicom za rovnakým stolom. Verejné overovanie transakcií a ich využitie v kryptomenách alebo iných aplikáciách, môže byť správnym krokom v boji proti neeticky konajúcim kasínam.

Dôvera je základom úspechu

Jez San sa stal známym vďaka vytvoreniu obľúbenej hry Star Fox pre Nintendo. Posledné mesiace pracuje na vytvorení online kasína založeného na kryptomene Ethereum. Projekt nazval príznačne Funfair. V snahe získať si dôveru hráčov San tvrdí, že je dôležité vybudovať transparentný spôsob hry.

„Je dôležité implementovať tzv. “smart contracts”, ktoré budú obsiahnuté v blockchaine. Okrem toho môžu byť nastavené tak, aby zabezpečili, že peňažné prostriedky hráčov zaplatené v priebehu hry sa budú držať oddelene od stávok, ktoré vyhralo kasíno.”

Decentralizácia, decentralizácia, decentralizácia…

Áno, nespornou výhodou blockchainu je decentralizácia. Unikátna technológia ponúka komukoľvek možnosť profitovať napríklad z ťažby Bitcoinov. Rovnaký princíp zachováva aj v prípade hazardného priemyslu. Niektoré Bitcoin kasína napríklad povoľujú hráčom zarábať na podieloch kasína. Ethereum posunulo hazardnú hru na ešte vyšší level. Projekt vSlice dáva držiteľom tokenov možnosť zarábať na dividendoch zo zárobkov generovaných platformou. Čo tvorcov inšpirovalo? Na svojej stránke uvádzajú ako priklad spoločnosť Oculus Rift, ktorá vyzbierala na Kickstarter viac ako 2 milióny dolárov. Po predaji spoločnosti Facebooku však už ľudia, ktorí prispeli v prvotnej kampani nedostali nič.

Šanca zachytiť rastúci trend

Medzi ďalšie, relatívne úspešné online hráčske platformy založené na blockchaine patrí napríklad Virtue poker. Ako kryptomenu využíva Ethereum a nemá žiadne centrálne servery a teda nemá slabé miesto náchylné na útok hackerov. Transparentné a dôveryhodné lotérie má zase na starosti quanta.im. Iný prístup zvolilo aj už spomenuté kasíno edgeless.io, ako prvé bude ponúkať hry bez vstupných poplatkov.

Blockchain a hazard: Budúcnosť, ktorá sa hrá už dnes

Blockchain v kombinácii s hazardným priemyslom predstavuje možnosť navrátenia pozitívnej reputácie do tejto oblasti. Prvé úspešné projekty výrazne demonštrujú jeho silné stránky: dôveryhodnosť, dostupnosť, anonymitu, ochranu hráčov a v neposlednom rade, šancu na zárobok. Momentálne sa blockchain v hazarde javí ako vhodný prostriedok na zabezpečenie etiky a transparentnosti. Jeho využitie doposiaľ nenarazilo na limity a má strmo stúpajúcu tendenciu.

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...