Sledujte nás aj na

Využitie blockchainu v mestskej doprave alebo v taxi službách je iba pokračovaním vývoja v týchto oblastiach. V súčasnosti sa čoraz viac dostáva do popredia téma využitia technológie práve v týchto segmentoch verejného života.

Od starovekých spôsobov prepravy, ktoré zahŕňali chôdzu, jazdu na zvieratách a kočoch, až po dnešnú rôznorodú a komplexnú infraštruktúru, sa odvetvie dopravy vyvinulo na organizovaný ekosystém.

Taxi využijete všade

Lokálne taxi služby existujú v každom väčšom meste po celom svete. Boom Uberu iba potvrdil, že ich popularita bude naďalej rásť. Po službách taxikárov je veľký dopyt, trh je značne konkurenčný a hodnota svetového trhu s touto službou sa odhaduje na 50 až 100 miliárd dolárov.

Tradičné systémy riadenia taxíkov sú sústredené okolo centralizovaných organizácií. Napríklad v Nigérii, v meste Lagos, miestne združenia a asociácie taxikárov požadujú, aby bol každý prevádzkovateľ taxi služby registrovaný a platil pravidelné poplatky a odvody za vedenie biznisu. Toto je spôsob, ako zabezpečiť riadne udeľovanie licencií vodičom taxíkov. Centralizovaná povaha jeho riadenia však stále ponecháva pomerne veľký priestor na spreneveru a zlú správu.

Výhody decentralizácie

Zavedenie čiastočne decentralizovaných systémov taxíkov, akými sú napríklad Uber a Lyft, prinieslo nevyhnutnú súťaž do odvetvia taxi služieb. Konkurencia poskytuje cestujúcim viac možností na výber, čo malo za následok zníženie cestovného a kvalitnejšie služby. Avšak, napriek značnej decentralizácii zavedenej týmito systémami, sú stále riadené jedinou databázou a jednou spoločnosťou.

Blockchain a taxi? Nový level služieb

Blockchain sa rýchlo rozširuje do rôznych odvetví a náznaky toho, že sa udomácňuje aj v oblasti taxi služieb sú zrejmé už teraz. Pre odvetvie, ktoré sa neustále vyvíja v priebehu času a naprieč rokmi, prechod do novej fázy využívajúcej blockchain nebude vôbec prekvapivý.

Tomas Peleckas, zakladateľ A2B Taxi napríklad tvrdí:

Licencovaní taxikári sú pre tento priemysel nevyhnutní, hlavne z pohľadu bezpečnosti. Situácia na trhu je inšpiráciou pre vytvorenie platformy, ktorá by priamo spojila zákazníkov s profesionálnymi a akreditovanými vodičmi. Poskytnutie mobilnej aplikácie zákazníkom na nájdenie licencovaného vodiča, ako aj šoférom na efektívnejšie riadenie svojho podnikania, bude ešte nejaký čas trvať, no prinesie to transparentnosť do odvetvia taxi služieb. Bude to však základný nástroj pre bezpečnosť cestujúcich a motivácia pre podnikateľov k poskytovaniu kvalitných služieb.

Koncept tokenizácie alebo využitie blockchain aplikácií  na správu miestnych dopravných systémov je už dávno na vzostupe. Je pravdepodobné, že mnohé taxi služby založené na blockchaine a tokenizácii pôjdu výrazne hore. Dôvodom budú z veľkej časti rôzne výhody, ktoré blockchain ponúka najmä v oblasti osobnej kontroly a decentralizácii.

Predstavte si napríklad cestovanie do nového mesta, kde je miestna mena úplne odlišná od mesta, odkiaľ pochádzate a potrebujete taxi službu, ktorá vás odvezie z letiska do hotela. Blockchain automaticky eliminuje potrebu akejkoľvek formy konverzie meny, pretože hodnota tokenu zostáva rovnaká a je k dispozícii po celom svete.

Blockchain je technológia pre každého

V mnohých oblastiach je blockchain opisovaný ako technológia pre bežného človeka. Tento opis dokazuje svoju relevanciu tým, že poskytuje obyčajným ľuďom väčšiu kontrolu nad svojimi zdrojmi či dátami. Zároveň slúži na otvorenie trhu v rôznych priemyselných odvetviach, a tiež na zabezpečenie rovnakých podmienok pre všetkých zainteresovaných.

Implementácia blockchainu automaticky umožní vytvorenie transparentného priemyslu; neprehľadné zväzy a združenia už nebudú prevažovať nad vôľou a požiadavkami šoférov taxíkov a cestujúcich. Namiesto toho, ktokoľvek, kto využije blockchain, si ponechá plnú kontrolu nad všetkými výhodami spojenými s tokenmi, či to bude výmena za iné tokeny, fiat, alebo za úhradu platby taxikárovi.

Zdroj: cointelegraph.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...