Sledujte nás aj na
Blockchain je aj naďalej v biznise horúcou témou. Mnoho ľudí počulo o blockchaine, ale nemusí vedieť, čo to vlastne je. Základná definícia hovorí, že blockchain je dátová štruktúra, ktorá umožňuje vytvorenie digitálneho záznamu transakcií a možnosti jeho zdieľania medzi sieťou počítačov.
Presnejšie:
Blockchain je v informatike špeciálny druh distribuovanej decentralizovanej databázy uchovávajúcej neustále sa rozširujúci počet záznamov, ktoré sú chránené proti neoprávnenému zásahu tak z vonkajšej strany, ako aj zo strany samotných uzlov peer-to-peer siete. (Wikipedia)
Na tomto princípe fungujú kryrptomeny, využitie blockchainu má však omnoho širšie možnosti.
Hlavnou výhodou blockchainu je to, že vytvára záruku medzi stranami zdieľajúcimi informácie. Zdieľané informácie sú zašifrované do súboru záznamov. Nie je možné ho vymazať, ani sfalšovať, čo vytvára dôveru medzi používateľmi. Po zaznamenaní informácií ich nie je možné zmeniť bez zmeny všetkých záznamov, vďaka čomu je možné vykonávať bezpečné transakcie medzi používateľmi. Tieto princípy sú už používané v životnom poistení, pretože to pomáha zaistiť presnosť, bezpečnosť a dôveryhodnosť informácií. Samozrejme toto je bežnejšia prax v západných, technicky vyspelejších krajinách.
Smart kontrakty
Smart kontrakty sú jednou z využiteľných funkcií blockchainu. Sú nimi vykonávané činnosti na základe splnenia podmienok. V prípade poistenia by šlo hlavne o jednoduché podmienky, napr. ak došlo k dopravnej nehode, tak bude vyplatené poistné plnenie. Z procesu sa tak vypúšťa ľudský faktor, čo šetrí náklady a zabraňuje ľudskému pochybeniu. Keďže sú takéto transakcie zašifrované a decentralizované, ide o bezpečnejší proces ako v prípade zapojenia ľudskej práce.
Pre aké organizácie je blockchain určený?
Inštitúcie, ktoré spravujú veľké množstvo záznamov, ktoré musia byť preposielané, spracovávané a zdieľané s inými subjektmi, ako napríklad banky, poisťovne, nemocnice a rôzne vládne inštitúcie.
Veľký prínos sa predpokladá hlavne v poisťovníctve a bankovníctve. Dôkazom môže byť, že nemecká zaisťovňa Munich Re založila už v roku 2016 Iniciatívu pre využitie blockchainu v poisťovníctve. Do dnešného dňa sa k nej pripojilo už niekoľko desiatok poisťovní z celého sveta. Niektoré z nich pôsobia aj u nás, ako napríklad Allianz, Achmea (Union), Generali, alebo Aegon. Môžeme tak predpokladať, že aj u nás budú tieto zahraničné spoločnosti v najbližších rokoch zavádzať do procesov rôzne formy blockchainu.
Blockchain v životnom poistení
Poďme si uviesť konkrétne spôsoby využitia. V USA už boli vytvorené štúdie, ktoré sumarizujú spôsoby využitia v poisťovníctve. Dajú sa zhrnúť nasledovne:
- Spúšťanie smart kontraktov – na základe splnenia podmienok, napríklad poistnej udalosti. Príklad sme popisovali už vyššie v článku.
- Zvýšenie efektivity na prevádzke – prevádzka poisťovne je zložitá a nákladná. Kontrolu vykonáva viacero oddelení, informácie sa z bezpečnostných dôvodov posúvajú anonymne (kvôli predchádzaniu podvodom), zložité účtovníctvo.
- Odstránenie sprostredkovania procesov. Všetky informácie a finančné toky môžu prebiehať na priamo.
- Lepšie oceňovanie a risk manažment.
- Nové druhy poistenia – množstvo produktov nikdy nevzniklo, lebo ich administratívna náročnosť by bola príliš veľká. Vďaka blockchainu vznikne priestor aj pre nové služby.
- Dosah na nepoistiteľných ľudí a firmy na trhu – lepšie odhadhutie rizika a zníženie nákladov umožní dosah na poistné krytie dnes nepoistiteľným subjektom.
Jednoznačne najväčším benefitom využitia blockchainu je zníženie nákladov. V prvom rade sa znížia v administratíve, účtovníctve, upisovaní rizika, alebo vývoji produktov. Ďalšou významnou oblasťou bude vyplácanie poistných plnení, ktoré sa bude môcť vďaka blockchainu plne zautomatizovať. Rovnako sa zautomatizujú aj platby zaistiteľom a iným tretím stranám. Podľa spomínanej štúdie vytvoria poisťovne vďaka blockchainu do roku 2030 na novom obchode až $3.1 bilióna.
Tip na záver: Zaujímate sa detailne o investovanie? Prečítajte si XTB recenziu, kde je možné investovať aj do kryptomien. Sám som tam nedávno začal investovať.
Článok pre vás pripravil: Martin Šimko – Poistenie.sk
Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!
Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!
ETH:
BTC: