Sledujte nás aj na

Rovnako ako internet, tak aj blockchain sa  rozvíja v troch generáciách. Jedná sa o veľmi podobný, až identický vývoj, ktorý zmenil pohľad na svet a zdieľanie informácií. Internetu sa podarilo presadiť celosvetovo a denne nám pomáha s prácou, komunikáciou a zábavou. Pri blockchaine sa zatiaľ nachádzame na prelome druhej a tretej generácie a je len otázkou času, kedy sa dočkáme bodu zlomu.

Generácia 1: Bitcoin a začiatok kryptomien

Rozvoj internetu sa vyznačoval tromi fázami. Prvú z nich označujeme „Web 1.0“. Jednalo sa o súbor statických webových stránok, ktoré neposkytovali žiaden interaktívny obsah, ale jednalo sa skôr o čítanie informácií a počiatočné nakupovanie. Začali vznikať prvé e-commerce platformy a zbúrali sa tak geografické obmedzenia spojené s nákupmi.

Technológia blockchain prišla spoločne s Bitcoinom a nazývame ju blockchain 1.0. Predtým, ako Satoshi vytvoril Bitcoin sme sa museli spoliehať na dôveryhodnosť bánk, no dnes už máme možnosť spoliehať sa na nemenné zákony kryptografie. Vďaka tomu, že sa jedná o peer to peer finančné transakcie bez zásahu tretej strany sa blochchain nazýva najväčším vynálezom internetu, alebo aj internetové peniaze.

Rovnako ako aj internet umožnil decentralizovať informácie a zbúrať geografické obmedzenia, blockchain sa stal základom pre rozloženie finančných transakcií pomocou decentralizácie. Mnohí prirovnávajú Bitcoin k digitálnemu zlatu, práve vďaka jeho jednoduchosti a možnosti uchovania hodnoty. Na rad však prišli nové spoločnosti a projekty s rôznymi vylepšeniami.

Generácia 2: Ethereum a smart kontrakty

Zatiaľ čo web 1.0 boli stránky prepájané hyperlinkami, Web 2.0 predstavil myšlienku webového dizajnu, ktorý sa zameriaval na prispievanie obsahu a interakciu s ostatnými používateľmi webu. Začali vznikať portály ako YouTubeMySpace. Používatelia teda mohli začať medzi sebou komunikovať.

Na decentralizovanú scénu digitálnych mien prišiel Vitalik Buterin zo spoločnosťou Ethereum, ktorý ponúkol nové funkcie prostredníctvom smart kontraktov, a tak vznikol blockchain 2.0. Zatiaľ čo súčasné právnické firmy, regulačné orgány a vlády môžu presadzovať alebo riadiť zmluvy medzi dvoma subjektmi, platforma Ethereum môže riadiť dohody medzi niekoľkými stranami na blockchaine.

Vytvorenie kontraktu, ktorý je časovo obmedzený a nemenný sa zdá byť veľmi účinným nástrojom. V budúcnosti môžeme využiť takéto zmluvy na kúpu domu, dlhopisy, fondy, alebo aj uzatvorenie manželstva. V tomto prípade si nebudete musieť platiť drahého právnika alebo sprostredkovateľa.

Veľkou výhodou Etherea je, že si môžete na tejto platforme vytvoriť vlastné decentralizované aplikácie s vlastnými tokenmi. Nevýhodou aj naďalej ostáva malá škálovateľnosť a nedôvera používateľov.

Takéto frustrácie zažíval aj web 2.0 keď kritici tvrdili, že je založený na technologických konceptoch webu 1.0 a sú na ňom umiestnené podvodné stránky. Presne ako sa to deje s Ethereum a jeho ICO.

Generácia 3: Pohľad do budúcnosti

Web 3.0 ponúkol používateľom inteligentné webové aplikácie. Tieto aplikácie dokážu interpretovať informácie pre ľudí. Dobrým príkladom je stránka na zdieľanie fotografií Flickr, ktorá poskytuje webovú službu, pomocou ktorej môžu vývojári prepojiť vyhľadávanie obrázkov.

Vo všeobecnosti sa očakáva, že pokračujúci vývoj webových platforiem a aplikácií budú spolu tvoriť inteligentný web. Môže sa jednať o strojové učenietechnológie umelých inteligencií, ktoré budú poskytovať produktívnejšie a intuitívnejšie možnosti pre používateľov.

Rovnakým spôsobom ako môžeme definovať web 3.0 budeme čoskoro môcť používať termín blockchain 3.0. Dôležitou métou bude získanie dôveryhodnosti a použiteľnosti v praxi. K tomu všetkému bude nutné vykazovať potrebnú škálovateľnosť, rýchlosť a určitú efektivitu vo využívaní elektrickej energie v súvislosti s ťažením. Keď nastane ten čas, že sa blockchain a kryptomeny stanú jednoducho prístupné miliónom ľudí po celom svete, začne masová adopcia, ktorá celý vývoj poženie vpred.

Už dnes sa však nájdu prvé lastovičky, ktoré možno označiť za blockchain 3.0 a určite o nich treba byť informovaný.

A vo finále sa možno podarí prepojiť web a blockchain v jedno a to isté. V prípade, že internet vyžaduje otvorenú a bezpečnú platformu pre informácie, blockchain by mohol byť schopný poskytnúť decentralizovanú platformu určenú pre transakcie a aplikácie na internete.

Zdroj: practicalecommerce.com, coininsider.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...