Sledujte nás aj na

DHL a Accenture sledujú farmaceutické výrobky od výroby až po samotný výdaj pacientovi. Najväčší problém vo farmaceutickom priemysle sú falošné lieky, ktoré si pacienti nevedomky kúpia a niektorí za ne zaplatia aj životom. Práve tu môže pomôcť projekt týchto dvoch firiem, ktoré sa snažia implementovať blockchain do farmaceutického priemyslu a tak zachrániť mnoho životov.

Revolúcia vo farmaceutickom priemysle

Technológia distribuovanej databázy umožnila vznik najpoužívanejšej a najpopulárnejšej decentralizovanej kryptomeny Bitcoin, ale taktiež by mohla spôsobiť revolúciu mimo finančného sektoru.

Z tohto dôvodu, logistický gigant DHL v spolupráci s firmou Accenture dokončili Proof of Concept pre blockchain s využitím vo farmaceutickom dodávateľskom sektore.

Projekt pomôže spoločnostiam aplikovať blockchain technológiu na sledovanie farmaceutických výrobkov od výroby až k pacientovi. Toto je veľmi dôležité, pretože podľa štatistík Interpolu, každý rok zomrie v dôsledku falšovania liekov okolo jedného milióna ľudí, čo predstavuje približne 30% predaných farmaceutických výrobkov na rozvíjajúcom sa trhu.

Blockchain vytvára záznam transakcií, ktoré sú nesfalšovateľné a sú prístupné každej zainteresovanej strane, čo vo farmaceutickom priemysle zahŕňa výrobcov, sklady, distribútorov, lekárne, nemocnice a lekárov.

Technológia má taktiež masívnu spracovateľskú kapacitu. Simulácie, ktoré boli uskutočnené firmou DHL a Accenture poukázali na to, že blockchain zvládne viac ako 7 miliárd unikátnych sériových čísel a 1 500 transakcií za sekundu.

„Experimenty s blockchainom sú veľmi dobre známe vo finančnom sektore, ale my veríme, že logistika je práve tá oblasť v ktorej bude mať táto technológia naozaj hlboký vplyv“, povedal Matthias Heutger, senior viceprezident zákazníckych riešení a inovácii v DHL. „Avšak implementácia produktívneho riešenia bude vyžadovať ďalší technologický vývoj a spoluprácu medzi všetkými zainteresovanými stranami.“

Blockchain v logistike

Existujú aj ďalšie príklady využitia blockchainu v logistike, kde technológia môže vystopovať a sledovať reťazec úschovy medzi rôznymi časťami dodávateľského reťazca. Všetci v dodávateľskom reťazci dokážu zobraziť transakcie a dôverovať im, takže blockchain môže skrátiť čas potrebný na zosúladenie a umožniť rýchlejšie spracovanie.

Napríklad IBM a dánsky prepravný gigant Maersk využívajú blockchain na digitalizáciu transakcií v globálnom prepravnom priemysle, pričom približne 90% svetového obchodu sa uskutočňuje po mori.

Tieto spoločnosti aplikovali technológiu, ktorá v reálnom čase umožňuje transparentnú výmenu dokumentov v dodávateľskom reťazci. Každá zainteresovaná strana môže sledovať pohyb tovaru prostredníctvom dodávateľského reťazca – vrátane stavu colných dokladov, účtov a iných dát – ale nikto nemôže upraviť alebo vymazať údaje bez súhlasu ostatných zainteresovaných strán v sieti.

Zdroj: computerweekly.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...