Sledujte nás aj na

Medzi nováčikov na kryptotrhu jednoznačne patrí projekt Cardano. Jedná sa o technologickú platformu, ktorá bude schopná prevádzkovať finančné aplikácie, ktoré sú bežne používané každý deň jednotlivcami, organizáciami a vládami na celom svete. Cardano sme Vám predstavili nedávno v našom článku. Odvtedy zaznamenal približne 8-násobný nárast na cene, a preto sa pozrime sa túto platformu trochu bližšie.

Cardano samé o sebe je platforma pre smart kontrakty, a teda decentralizované aplikácie, ktorá priamo konkuruje existujúcej platforme Ethereum. Odlišuje sa tým, že poskytuje riešenia pre regulácie, bezpečnosť, súkromie spotrebiteľov, kontrolu a dlhodobé plánovanie.

Viacvrstvová architektúra

Platforma je oproti ostatným podobným systémom rozdelená na dve separátne vrstvy: Cardano Settlement Layer (CSL) a Cardano Control Layer (CCL).

CSL zodpovedá za hodnotu a zostatky všetkých používateľských účtov. Všetky transakcie sú vedené cez túto vrstvu a je na nej nasadený celý kód týkajúci sa účtov a tokenov ADA. ADA je teda kryptomena určená pre Cardano platformu, podobne ako je Ether na Ethereum platforme.

Na CCL sa zhromažďujú a vykonávajú všetky smart kontrakty a je naprogramovaná tak, aby sa starala najmä o identifikáciu transakcií. Ide o kontrolnú vrstvu, ktorá slúži ako dôveryhodný výpočtový rámec na vyhodnotenie špeciálneho druhu dôkazov, aby sa zabezpečilo správne vykonanie určitého výpočtu.

Výhodou tohto rozdelenia je ochrana súkromia transakcií a umožnenie zamerať sa na upgrade škálovania tzn. že aktualizácie budú mať vplyv iba na výpočtovú vrstvu bez ohrozenia používateľských zostatkov alebo transakčnej schopnosti siete.

Medzi najznámejšie konsenzus protokoly (alebo algoritmy) vo svete blockchain technológií patria protokoly Proof of Stake (PoS) a Proof of Work (PoW). Pre pripomenutie si v krátkosti zopakujeme princípy týchto algoritmov.

Proof of Stake algoritmus je založený na vlastníctve majetku, v tomto prípade tokenov. Ak vlastníte určité percento tokenov, môžete očakávať, že dostanete rovnaké percento odmeny za vyťažený blok.

Proof of Work je zase založený na tom, aký výpočtový výkon v sieti vlastníte. Ak vlastníte určité percento celkového výpočtového výkonu siete môžete očakávať, že dostanete rovnaké percento z odmeny bloku.

Ouroboros – vylepšený Proof of Stake algoritmus

Cardano používa PoS algoritmus nazvaný Ouroboros. Tento algoritmus bol vytvorený v spolupráci s poprednými vedeckými pracovníkmi z University of Edinburgh, University of Connecticut, spoločnosti IOHK a Tokyo Institute of Technology. Ouroboros je podobný Delegated Proof of Stake (DPoS) protokolu.

DPoS umožňuje zúčastneným stranám hlasovať a vyberať tak zástupcov tzv. “consensus nodes”, ktorí potvrdzujú bloky. Odmeny z bloku dostávajú zvolení zástupcovia, ktorí ich potom vyplácajú ľudom, ktorí za nich hlasovali.

Pri Cardano je časový interval rozdelený na tzv. epochy (napr. 20 minút). V rámci každej epochy trvajúcej 20 minút sa nachádzajú “sloty”.

Náhodný algoritmus vyberie jedného držiteľa tokenov pre každý slot, aby sa správal ako “consensus node”. Takýto držiteľ sa nazýva “slot leader” (SL) a jeho zvolením dostáva právo vytvoriť blok pre daný slot.

Držitelia ďalej potvrdzujú bloky a výnosy pre ďalšieho náhodne vybraného “slot leadera”. Všetky odmeny sa zhromaždia v poole a sú distribuované slot leaderom na konci epochy.

Z uvedeného vyplýva, že počet blokov je rovnaký ako počet slot leaderov a v každom slote môže byť iba jeden slot leader.

Záver

Momentálne je platforma úplne centralizovaná, keďže všetky uzly vlastní Cardano. Všetky sieťové poplatky sú zhromaždené a spálené až do updatu Shelley v druhom kvartáli 2018.

Tento update bude kľúčový v otázke ďalšieho posunu kryptomeny a jej zaradenia medzi veľkých hráčov. Update okrem iného prinesie vydanie Ouroboros protokolu, upgrade Deadalus peňaženky a jej pokročilé zabezpečenie, viacnásobné podpisy, kontrolné body – proces zrýchlenia synchronizačného času blokchainu, spustenie hlasovacieho systému na reťazci a mnohé iné.

Cardano je viac než zaujímavý projekt a môžeme sa tešiť, aké novinky pre neho prinesie rok 2018.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...