Sledujte nás aj na

Debata o škálovaní Bitcoinu

Jedna z najbúrlivejších a najviac diskutovaných tém o Bitcoine je bezpochyby tá o škálovaní. Táto téma rozhádala a postavila proti sebe mnoho osobností či významných ľudí v „kryptosvete“. Potom prišla New Yorská dohoda (NYA – New York Agreement) a na chvíľu sa zdalo, že je všetko v poriadku. Bol to akýsi kompromis medzi dvoma tábormi riešenia škálovania BTC (tí, čo chceli prijať protokol Segregated Witness – Segwit a tí, čo chceli škálovanie riešiť zväčšením veľkosti jedného bloku). Príslušníci BTC komunity sa v NYA dohodli, že optimalizácia škálovania prebehne v dvoch fázach: v prvej fáze dôjde k aktivovaniu SegWitu a druhá fáza zvýši veľkosť základného bloku na 2 MB.

Nedodržanie NYA a hard fork

Prvá fáza NYA bola spustená 1. augusta 2017 a SegWit bol úspešné aktivovaný. Avšak BTC komunita okolo BTC mining poolu ViaBTC oznámila, že SegWit podporovať nebude výsledkom čoho bol hard fork a rozštiepenie siete na Bitcoin a Bitcoin Cash. Kríza sa nakoniec stabilizovala a BTC z tohto konfliktu vyšiel ako víťaz, kedže sa majorita komunity rozhodla naďalej podporovať „hlávnu vetvu“. Viac o SegWite v našom článku.

Druhá fáza a hard fork

Aktivácia druhej fázy NYA je naplánovaná na november. S blížiacim sa termínom sa ale opäť začala debata medzi „velikánmi“ BTC a vyzerá to tak, že NYA bola naozaj zbytočná. Rôzni členovia komunity sa začali stavať proti sebe z rôznych dôvodov.

Charlie Lee je proti SegWit2x

Jeden z najväčších oponentov SegWit2x, tvorca Litcoinu Charlie Lee tvrdí, že pointa dohody z New Yorku bola zabrániť hard forku BTC, ku ktorej však došlo. Charlie zaujal pevné stanovisko a aby ho ukázal širšej komunite, pridal si k svojmu menu NO2X (nie 2x). Charlie si je svojím stanoviskom tak istý, že vyzval troch zástancov SegWit2x, ShapeShift CEO Erika Voorheese, SegWit2x vývojára Jeffa Garzika a Digital Currency Group CEO Barryho Silberta na uzatvorenie stávky.

Charlie chce v „stávke“ po novembrovom forku vymeniť svojích 250 BTC z budúcej SegWit2X vidlice za 250 BTC z novej vidlice (ktorá nebude podporovať SegWit2X). Pri súčasnej cene BTC sa jedná o viac ako $1 milión. Charlie si totiž myslí, že väčšina bitcoinovej komunity bude podporovať vidlicu bez SegWit2X, čo vyženie cenu „nového BTC“ hore. Doposiaľ ani jeden z vyzvaných zástancov SegWit2X stávku neprijal.

Búrlivé obdobie na obzore

Hard fork je naplánovaný v polovici Novembra 2017. Ako to už býva, čaká nás burlivé obdobie, ktoré sa ale oplatí sledovať a my sa Vám prinesieme tie najdôležitejšie správy.

 

Zdroj: twitter.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...