Sledujte nás aj na

Čínsky technologický gigant Bitmain, ktorý sa okrem ťažby kryptomien špecializuje aj na výrobu efektívnych ťažobných ASIC zariadení, bol minulý týždeň zodpovedný za vyťaženie viac ako 42 % všetkých Bitcoin blokov. Tieto údaje vyvolávajú v kryptokomunite silné znepokojenie, keďže sa táto spoločnosť približuje k hranici 51 % výpočtového výkonu celej siete, vďaka ktorej by prakticky získali kontrolu nad celou sieťou.

Na základe štatistík webovej stránky BTC.com, projekty BTC.com a AntPool minulý týždeň dosiahli 42,2 % celkovej hashrate (výpočtovej sily) Bitcoin siete. Obidva projekty sú vo vlastníctve spoločnosti Bitmain, poprednej BTC ťažiarenskej spoločnosti so sídlom v čínskom Pekingu, ktorá je tiež zodpovedná za výrobu čipov s integrovaným obvodom špecifických pre aplikáciu – ASIC.

Samotné ťaženie BTC v priemyselnom meradle nie je až tak efektívne ako by sa mohlo zdať, no práve ASIC zariadena, ktoré Bitmain vyrába a vlastní im dodávajú silnú výhodu. Používanie efektívnych ASIC zariadení dokáže potvrdzovať BTC bloky (takzvané ťaženie) s oveľa väčšou efektivitou ako grafické karty (GPU), ktoré spravidla používajú menší ťažiari.

To, že sa Bitmain nebezpečne približuje k hranici 51 % celkového hashrate BTC siete však ešte neznamená, že sa k nej naozaj chce dostať. Mnohí sa domnievajú, že Bitmain má v zálohe ešte veľa výpočtovej sily. Avšak priblíženie sa k 51 % hranici by vyvolalo silné obavy a značne poškodilo reputáciu BTC, čo je niečo, čo spoločnosť zameraná na jeho ťažbu určite nechce. Spomínané ťažobné zariadenia však dokážu ťažiť aj Bitcoin Cash (BCH) – ktorý využíva identický konvenčný mechanizmus PoW (Proof-of-Work). Zatiaľ čo ťažobná jednotka nedokáže rozdeliť svoju výpočtovú silu medzi dva protokoly, Bitmain sa môže kedykoľvek rozhodnúť presmerovať časť ASIC zariadení na BCH.

Pri porovnaní BTC a BCH sietí používateľ @CobraBitcoin na sociálnej sieti Twitter poukázal na to, že Bitcoin je viac centralizovaný ako jeho konkurent:

51 % útok

Napriek tomu, že protokol na ťažbu, ktorý využíva BTC môže byť považovaný za jeden z najbezpečnejších spôsobov dosiahnutia konsenzu, ani on nie je bez chýb. Aby vznikol nový blok v sieti a BTC transakcia bola úspešne uskutočnená, nadpolovičná väčšina ťažiarov sa musí zhodnúť na platnosti tohto bloku. Avšak ak by jedna entita ovládala viac ako polovicu výpočtovej siete (51 %), mohla by ľubovoľne odmietať transakcie a čo je nebezpečnejšie, mohla by transakcie uskutočniť dvakrát – takzvaný „double spending“.

Ako sme už spomínali, spoločnosť Bitmain, ktorá v roku 2017 mala profity 3 $ až 4  miliardy dolárov pravdepodobne nemá motiváciu úmyselne poškodiť BTC sieť. Avšak ak by došlo k zlyhaniu bezpečnosti a výpočtová sila tejto spoločnosti by sa dostala do zlých rúk, mohlo by to znamenať katastrofu pre Bitcoin. Kvôli faktu, že BTC nepodlieha žiadnej autorite a nie je až tak centralizovaný ako napríklad EOS, neexistuje entita, ktorá by prípadný 51 % útok mohla napraviť.

Zdroj: cryptoslate.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...