Sledujte nás aj na

Spravodajské médium Bloomber 30.1.2018 informovalo o tom, že regulátory z finančnej komisie The U.S. Commodity Futures Trading Commission poslali 6. decembra 2017 súdne predvolanie kryptomenovej burze Bitfinex a vydavateľovi kryptomeny viazanej na dolár Tether. Obidve spoločnosti zdieľajú rovnakého generálneho riaditeľa, ktorým je JL van der Velde.

Pochybnosti ohľadom krytia Tetheru

Tether tokeny (USD₮) sa stali populárnou náhradou za doláre na kryptomenových burzách po celom svete, pričom v čase písania článku bola trhová kapitalizácia Tetheru $2.3 miliardy.

Zatiaľ čo Tether tvrdí, že všetky USD₮ sú kryté americkými dolármi, ktoré sú držané v rezervách, spoločnosť doteraz neposkytla verejnosti presvedčivé dôkazy o svojich podieloch alebo stavoch svojich účtov.

Posledné oficiálne vyjadrenie o finančnom stave spoločnosti Tether pochádza z 15. septembra 2017. Dokument na internetovej stránke spoločnosti Tether zostavený účtovnou firmou Friedman LLP dokazuje, že dňa 15. septembra mala spoločnosť na účtoch $443 miliónov a 1590 EUR ($1970). Trhová kapitalizácia USD₮ bola v tento deň podľa coinmarketcap.com na hodnote $420 miliónov. Tether však neidentifikoval banky, v ktorých boli tieto peniaze držané a mená majiteľov účtov boli v dokumente začiernené. Od vtedy sa však trhová kapitalizácia USD₮ zväčšila o viac ako 5-násobok, no správy o finančnom stave spoločnosti aktualizované neboli.

Či firma Tether reálne disponuje kapitálom na krytie svojej kryptomeny zostáva otázne. Na kredibilite spoločnosti nepridáva ani fakt, že Tether a ich účtovná spoločnosť v pondelok oznámili, že ukončili spoluprácu.

Čo je Tether?

Tether (USD₮) je vo svojej podstate hybridný krypto-fiat stabilný token. Funguje ako klasická kryptomena: využíva blockchain sieť, môžete ho posielať, prijímať a uložiť si ho do kryptopeňaženky, avšak cena USDT je viazaná na cenu dolára, najväčšej svetovejoficiálnej rezervnej meny.

1 USD₮ má hodnotu rovnú $1

V podstate sa jedná o krypto-dolár (aspoň čo sa týka hodnoty). Spoločnosť Tether tvrdí, že USD₮ je priamo krytý dolárom. To znamená, že ak 1 USD₮ je rovný $1, spoločnosť Tether a kryptoburzy musia mať dolárové rezervy, ktoré kryjú všetky USD₮ v obehu. Avšak niektorí skeptici tvrdia, že tieto tvrdenia sú nepravdivé, a že spoločnosť Tether uvoľňuje do obehu USD₮ bez toho, aby reálne vlastnila doláre na krytie. V podstate ide o kryptomenovú variáciu „tlačenia peňaží“. Tether nedávno informoval o zámere vydať eurovú variantu tetheru – EUR₮.

Trh reaguje

Tether je populárna kryptomena hlavne na kryptomenových burzách, ktoré neobchodujú a neakceptujú FIAT, ako napríklad Bitfinex alebo Bittrex. USD₮ sa stal mimoriadne užitočným pre obchodníkov a investorov, ktorí hľadajú alternatívu k FIAT menám. Správy o súdnom predvolaní spoločnosti Tether v investoroch vyvolali paniku, ktorá sa negatívne premietla do vývoja kryptomenového trhu.

Zdroj: www.bloomberg.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...