Sledujte nás aj na
Pred desiatimi rokmi bola spustená prvá úplne decentralizovaná kryptografická finančná sieť na svete. Áno, reč je samozrejme o Bitcoine. Spomínaná dekáda bola pre Bitcoin, ale aj ďalšie neskôr vzniknuté kryptomeny divokou jazdou. Hodnota meny vzrástla prakticky z ničoho na miliardy dolárov a milióny boli investované do začínajúcich podnikov a startupov súvisiacich s Bitcoinom.
Len nedávno, presne 31. októbra 2018, sme oslavovali desiate výročie od publikovania Bitcoin white paperu. White paper je len návod, akýsi abstrakt, ako implementovať konkrétny nápad. Implementácia Bitcoinu sa podarila a sieť je v prevádzke už 10 rokov.
3. januára 2009 Satoshi Nakamoto vypustil do sveta prvý Bitcoin blok, tzv. Genesis blok. Zaujímavé je, že tento blok obsahuje prvých 50 BTC ako odmenu za vyťaženie bloku, ktoré však nikto nemôže minúť. Softvér Bitcoinu bol vydaný na stránke Sourceforge, populárnej webovej službe pre vývojárov aplikácií s otvoreným zdrojovým kódom. Pôvodný Satoshiho BTC klient bol skompilovaný programom Microsoft Visual Studio a je napísaný v programovacom jazyku C ++. Satoshi začal s vývojom tohto kódu v roku 2007 a bol jediným vývojárom, ktorý vykonal do konca roku 2010 softvérové zmeny Bitcoin protokolu.
Zaujímavosťou je, že prvý Bitcoin klient (verzia 0.1) bolo možné spustiť len na operačnom systéme Microsoft Windows. Dnes už podporuje všetky bežne používané operačné systémy.
Počiatok Bitcoinu = Genesis blok
Všetko má svoj začiatok a v prípade blockchainu Bitcoinu sa tento začiatok nazýva Genesis blok. Genesis blok je prvým blokom v blockchaine zväčša každej kryptomeny. Moderné verzie Bitcoinu ho označujú ako blok 0, hoci skoré verzie ho označovali ako blok 1. Genesis blok je takmer vždy naprogramovaný napevno do softvéru aplikácie (hardkódovaný, hardcoded), ktoré využívajú blockchain.
Každá transakcia v blockchaine môže okrem dát potrebných pre vykonanie samotnej transakcie obsahovať aj dodatočné informácie. Nemusia byť nijak prínosné pre samotnú transakciu. V prípade Genesis bloku doňho Satoshi ukryl takúto správu. Jedná sa o titulnú správu z britského denníku The Times. Tá znie: “Chancellor on brink of second bailout for banks”, voľne preložené: “Kancelár je na pokraji schválenia druhého záchranného balíčka pre banky“. Tým, že Satoshi uložil do prvej transakcie túto správu, máme istotu, že blok nebol vyťažený skôr ako 3.1.2009. Takisto tým poukazuje na krehký bankový systém a potrebu nového finančného riešenia.
Počas prvých 12 mesiacov existencie Bitcoinu bolo možné za $1 získať približne 1,300 BTC. To je približne $0.0008 za 1 BTC.
V blockchaine na seba jednotlivé bloky nadväzujú a odkazujú na predchádzajúci aj nasledujúci blok. Vyplýva to z dátovej štruktúry hešovacieho stromu (Merkle tree), ktorú využíva nielen Bitcoinová sieť. Genesis blok je však špeciálny prípad. Keďže sa jedná o prvý blok v sieti, neodkazuje na svojho predchodcu, predchádzajúci blok. Rovnako sa odmena za Genesis blok nedá použiť ani minúť.
Na Genesis blok BTC neposielajte, ak o ne nechcete prísť
Na adresu Genesis bloku bolo od jeho vzniku odoslaných 1,482 transakcií. Z nejakého dôvodu poslali náhodné osoby na túto adresu viac ako 16 BTC. Aktuálne sa na tejto adrese nachádza 66.91152971 BTC. Nikto nevie, prečo bol Genesis blok vytvorený tak, aby nebolo možné prostriedky z tohto bloku minúť. V zdrojovom kóde verzie 0.1 nie je žiadne vysvetlenie. Navyše takmer všetky altcoiny odvodené od Bitcoinu majú podobný blok, ktorého odmenu nemožno minúť.
Ak na adresu Genesis bloku pošlete ďalšie BTC, budú navždy stratené a nepoužiteľné.
Satoshi vysvetlil, že ak má zostať dizajn Bitcoinu statický, musia sa určité pravidlá zachovať natrvalo a nesmú byť zmenené. Medzi ne patrí hlavne obmedzená zásoba coinov, hard-kódovaný Genesis blok, náročnosť ťažby (mining difficulty) a zmenšovanie odmeny za vyťažený blok (halving).
“Povaha Bitcoinu je taká, že od spustenia verzia 0.1 je jeho dizajn nastavený napevno a je nemenný počas celej jeho existencie.”
Prvé dni Bitcoinu
Jedným z prvých fanúšikov, osvojiteľov, prispievateľom a prijímateľom historicky prvej Bitcoinovej transakcie bol programátor Hal Finney. Finney si stiahol softvér Bitcoinu v deň, kedy bol vydaný, teda 9. januára 2009, a dostal 10 BTC od Nakamota v úplne prvej Bitcoinovej transakcii dňa 12. januára 2009. Ďalšími skorými protagonistami boli Wei Dai, tvorca predchodcu Bitcoinu – b-money, a Nick Szabo, taktiež tvorca podobného konceptu nazvaného bit gold.
V prvotných dňoch od spustenia Bitcoin siete sa odhaduje, že Nakamoto vyťažil až 1 milión BTC. Predtým, než Nakamoto zmizol z účasti na vývoji Bitcoinu, odovzdal opraty vývojárovi Gavinovi Andresenovi, ktorý sa neskôr stal hlavným vývojárom Bitcoin Foundation. Bitcoin Foundation je spoločnosť čiastočne zastrešujúca vývoj prvej kryptomeny a dá sa považovať za akúsi verejnú tvár reprezentujúcu Bitcoinovú komunitu (aj keď sa často názory komunity a nadácie dostávajú do rozporu).
Prajeme Bitcoinu ešte mnoho ďalších dekád
Bitcoin má za sebou búrlivých desať rokov a podľa jeho podporovateľov ho čaká ešte búrlivejšia budúcnosť. Veríme, že v dobrom slova zmysle. V porovnaní s koncom roka 2017 ukončil BTC rok 2018 vo viac ako 80 %-nej strate. Po technologickej stránke bol však rok 2018 pre samotného kráľa kryptomien viac než úspešný. Pri tom čo Bitcoin ako technológia ponúka treba častejšie ako na jeho cenu hľadieť pod jeho kapotu.
Lightning Network napreduje belskovým tempom – kapacita siete sa blíži k $2 miliónom
Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!
Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!
ETH:
BTC: