Sledujte nás aj na
Nie je žiadnym tajomstvom, že ťažobné procesy, ktoré zaisťujú potvrdzovanie transakcií kryptomien a tým pádom aj chod celej siete, spotrebujú obrovský objem energie. V rámci digitálnych aktív, ktoré stoja na algoritme Proof of Work je na tom čo sa spotrebovanej energie týka najhoršie Bitcoin. Oveľa však nezaostáva ani aktuálna trhová dvojka – sieť Ethereum. Dobrou správou ale je, že uhlíková stopa blockchainu sa pomaly znižuje.
Jedna transakcia = 14 dňová spotreba elektriny
Používateľ sociálnej siete Twitter, Digiconomist, vo svojej štúdii zverejnil zaujímavé výsledky odzrkadlujúce energetickú náročnosť každej transakcie v sieti Ethereum a Bitcoin. Najnovší index spotreby energie siete Ethereum je 7,737 TWh za rok, respektíve 44,2 KWh na jednu jedinečnú transakciu. Množstvo spotrebovanej energie za jeden prevod predstavuje približnú spotrebu jednej americkej domácnosti po dobu 1.5 dňa.
The latest #Ethereum Energy Consumption Index is 7.907 TWh per Year/0.73 Mil US households (+2.19%) https://t.co/pjI8b9RzBe
45.4 KWh per unique transaction (powers 1 US household for 1.5 days) #MakeEthereumSustainable
— Digiconomist (@DigiEconomist) February 11, 2019
V porovnaní s tým, Bitcoin sieť spotrebuje na jednu transakciu 412KWh, čo by podľa autorových prepočtov dokázalo pokryť náklady priemernej americkej domácnosti až na 14 dní.
The avg. electricity used for one #Bitcoin transaction (412KWh) could power:
-1 US household 14 days (DE: 43, CN: 116)
-273160 VISA TRXNsCO2e per TX: 202KG
-0.95 flights LND-BLN (1 passenger)
-Driving 831 miles in a Tesla
-248 in a Hummerhttps://t.co/3rbPhSikdD— Digiconomist (@DigiEconomist) February 11, 2019
Úroveň spotreby elektrickej energie sieťou Ethereum sa od februára 2014 zvyšovala viac menej konštantným tempom. Koncom roka 2018 pritom prekročila hranicu 20 TWh. Nasledoval však markantný pokles, ktorý dostal spotrebu začiatkom januára 2019 pod úroveň 10 TWh za jeden rok.
Ročná uhlíková stopa na úrovni 23 kiloton
Štatistické údaje ukazujú, že aktuálna ročná spotreba elektrickej energie sieťou Ethereum zodpovedá úrovni spotreby juhoafrického štátu Angola (7,91 TWh). Analýza zároveň uvádza, že Ethereum spotrebuje približne 0.04 % celkovej spotreby elektrickej energie, zatiaľ čo podiel Bitcoin činí 0.22 %. Na základe týchto dát štúdia uvádza, že sieť Bitcoinu produkuje ročnú uhlíkovú stopu väčšiu ako 23 kiloton.
Ak zrátame spotrebu oboch sietí, Bitcoin a Eteherum sa zaradia na 45. miesto na pomyslenej svetovej mape zostavenej podľa spotreby elektrickej energie.
Správa ďalej poukazuje na fakt, že energia spotrebovaná na chod platobnej siete pre prevod bitcoinu by mohla kapacitne stačiť pre viac ako 4 milióny domácností v USA. Naproti tomu, energia potrebná pre chod Etherea by pokryla niečo menej ako 1 milión amerických domácností.
Buterin: Energetickú náročnosť znížime o 99 %
Uvedomujúc si vysokú energetickú náročnosť, zakladateľ Etherea, Vitalik Buterin, vyslovil plán, v rámci ktorého sa bude snažiť znížiť spotrebu energie v transakciách až o 99 % a to do konca tohto roka.
Pretrvávajúce energetické problémy, ktoré sú spôsobené algoritmom Proof of Work by tak mohli byť v prípade Etherea už čoskoro minulosťou. Vývojári sa už dlhodobo zaoberajú otázkou prechodu na iný koncept – Proof of Stake. Constantinople hard fork, ktorý má okrem iného priniesť aj túto zmenu bol však už viac krát odložený.
Posledný update ohľadom tejto aktualizácie je predbežne stanovený na koniec tohto mesiaca. Viac o celej problematike Constantinople hard forku, ako aj znížení odmeny za vyťaženie jedného bloku z aktuálnych 3 ETH na 2 ETH si môžete prečítať v našom článku nižšie.
Vývojári Ethereum navrhujú ďalšiu aktiváciu Constantinople hard forku koncom februára
Zdroj: ambcrypto.com
Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!
Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!
ETH:
BTC: