Sledujte nás aj na

Bitcoin opäť dosiahol nový rekord! Tentokrát sa to týka množstva bitcoinov, ktoré neboli v priebehu pár rokov ani raz presunuté. Množstvo „nedotknutých bitcoinov“ dosiahlo v súčasnosti historicky najvyššiu hodnotu 21.6 %. Tento trend naznačuje, že sa bitcoin stáva skôr uchovávateľom hodnoty než prostriedkom výmeny.

Matt Odell, kryptomenový nadšenec a tvorca podcastu Tales Of the Crypt, si všimol zaujímavý fakt, ktorý zdieľal na sociálnej sieti Twitter. Matt tvrdí, že objem bitcoinov (BTC), ktorý nebol v posledných rokoch presunutý, a teda nebol súčasťou žiadnej transakcie, dosiahol 21.6 % z celkových BTC v obehu. Ak by sme toto percento mincí chceli vyjadriť v číslach, jedná sa o približne 3,847,859 BTC.

Túto zaujímavosť si všimli aj analytici z Coinmetrics, ktorí spolu s Mattom tvrdia, že tento trend je znakom toho, že bitcoin sa skutočne stáva uchovávateľom hodnoty. Coinmetrics zároveň zverejnili aj metódu, podľa ktorej vypočítali túto štatistiku. Analytici vypočítali celkové množstvo „nedotknutých bitcoinov“, ktoré definujú ako množstvo BTC, ktoré nefigurovali v transakciách ani raz za určitú časovú jednotku voči celkovému objemu BTC v obehu.

Ďalší pohľad na vec, ktorý netreba zanedbať je fakt, že mnoho bitcoinov je navždy stratených z dôvodu straty privátnych kľúčov, hard disku a podobne. Analytici tak do značnej miery analyzovali stratené bitcoiny a zarátali ich do nedotknutých transakcií.

Dominancia bitcoinu sa blíži k 70 %. Cena BTC však klesá i s ostatnými altcoinami.

Okrem spomínanej skutočnosti výskumníci pozorovali aj ďalší zaujímavý jav. Nedotknuté bitcoiny môžu byť určitým ukazovateľom cenových pohybov. Množstvo nedotknutých BTC sa zvyšuje so znižujúcou sa cenovou koreláciou a naopak. To znamená, že sa momentálne môžeme nachádzať na konci korekcie a v dohľadnej dobre môžeme očakávať rast trhu.

Manipulovaný trh?

Toto pozorovanie však v kryptomenových fanúšikoch vyvoláva obavy. Willy Woo, kryptomenový analytik, sa zameral na vývoj ceny zlata za posledných 100 rokov. Willy si všimol, že 100 ročný vývoj zlata sa podobá na vývoj ceny altcoinov, avšak v časovom rámci trvajúcom niekoľko týždňov. Táto korelácia podla Willyho znamená, že trh je manipulovaný skupinou ľudí, ktorí držia podstatnú časť celkového kryptomenového kapitálu.

Práve táto skupina ľudí sa môže stať novodobými bankármi. Nie je to žiadne tajomstvo, že niektoré spoločnosti alebo osobnosti už dlhodobo hromadia veľké množstvo BTC. Existuje niekoľko adries, na ktorých sa akumuluje BTC, a zároveň z nich neodišlo ani jedno satoshi.

Blíži sa sezóna altcoinov?

Mnoho kryptomenových analytikov sa nazdáva, že sezóna rastu altcoinov je za rohom. Mati Greenspan, senior analytik z eToro, verí, že sa nachádzame na konci ďalšieho cyklu kryptomenového trhu. Ak by sa to potvrdilo, znamenalo by to, že ľudia budú čoraz ochotnejší špekulovať s pozíciami altcoinov.

Či sa ale predikcie Greenspana potvrdia je otázne. Mnohé popredné osobnosti z kryptosféry sú presvedčené, že taký rast altcoinov, aký sme zažili v roku 2017 už nikdy nenastane. Jeden z dôvodov je fakt, že šialenstvo okolo ICO, ktoré do značnej mieri poháňalo rast altcoinov, už utíchlo. Je možné, že kryptosféru zasiahne nový trend, ktorý pozitívne ovplyvní aj altcoiny. Či sa tak stane sa pravdepodobne dozvieme už čoskoro.

Zdroj: coinspeaker.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...