Sledujte nás aj na

Podľa ARK krypto investičného analytika Yassine Elmandjra hodnota Bitcoin (BTC) transakcií prekonala Paypal a Discover platobné služby. Toto vyjadrenie prišlo v pravú chvíľu, kedy vzrástol počet pesimistov ohľadom BTC a jeho využita pre platobný styk, hlavne kvôli jeho problémom so škálovaním a rýchlosťou transakcií.

Visa a Mastercard stále vedú

Yassine Elmandjra tvrdí, že hodnota BTC platieb v dolároch prekonala so značným náskokom platobný systém PayPal. Bitcoin platobný systém prekonal aj kreditnú kartu Discover. Objem obchodov v BTC zaznamenal obrovský nárast od roku 2013 a dosiahol hodnotu spracovaných transakcií vo výške $1.3 bilióna a je len „rádovo“ vzdialený od vedúceho platobného sprostredkovateľa Visa. Yassine dodáva, že je samozrejme nemožné porovnávať transakcie BTC a Visa alebo MasterCard, čo sa týka základných transakcií. Zdôrazňuje však, že to ani nikdy nebol zámer. Na svojom účte na sociálnej sieti Twitter vysvetľuje, že na dennej báze v roku 2017 prebehli transakcie v hodnote približne $3 – $4 miliardy v BTC, pričom teraz nejde o snahu zvýšenia objemu transakcií, ale ich celkovej hodnoty.

Obrázok zobrazuje objem obchodov v USD za roky pre jednotlivé platobné systémy.

bitcoin

Bitcoin v roku 2018 zaznamenal doposiaľ transakcie v hodnote $1.3 bilióna, čo je stále v značnej miere pozadu v porovnaní s Visa a MasterCard, ktoré lámali počas rokov svoje rekordy. Visa spracovala v roku 2016 transakcie v hodnote $8.9 bilióna a tak už v tej dobe bol tento americký platobný gigant o značnú mieru vpred oproti tohtoročným BTC číslam. Pri pohľade na čísla až do roku 2015 je vidno, že hodnota transakcií pre BTC sa výrazne zvýšila. Najznámejšia kryptomena dosiahla svoj vrchol v roku 2017, kedy zaznamenala 8-krát väčší  objem transakcií než v roku 2016.

Hybná sila BTC

Bitcoin má ešte čo doháňať, aby konkuroval vedúcemu platobnému systému Visa, no hybná sila hrá v jeho prospech a to, čo sa dnes zdá byť nemožné, sa môže veľmi ľahko v blízkej budúcnosti uskutočniť. Predpokladá sa, že v roku 2018 aj v roku 2019, bude objem BTC transakcií naďalej rásť. V prípade, že sa jeho výkonnosť z posledných 5 rokov zopakuje a objem transakcií vzrastie o 80 %, dostane sa tak BTC platobný ako systém do veľmi silnej pozície a bude schopný konkurovať systémom Visa. Spustením Bitcoin Lightning Networku by sa to BTC mohlo podariť. Teoreticky by tak vedúca digitálna mena mohla spracovávať ročné platby v hodnote $13 biliónov.

Bitcoin nemal zámer konkurovať, no stalo sa…

Bitcoin bol v poslednej dobe často spomínaný pre svoje nedostatky v škálovaní a hľadaní toho správneho riešenia, aby tak mohol zápasiť so spoločnosťami ako Visa alebo MasterCard. Mnohí však veria, že originálny zámer kryptomien samotných  nikdy nebol v porovnávaní sa a súperení s tradičnými platobnými systémami. Tak, či onak, nedá sa poprieť  obrovský nárast pozície Bitcoinu aj v tejto oblasti.

Bitcoin priniesol kryptomeny do fázy, kedy začali ohrozovať aj tradičné svetové platobné systémy. V rámci objemu obchodov však toho treba dosiahnuť ešte veľa. Väčšina problémov by mohla byť pokrytá spustením BTC Lightning Networku, no pre končený rast je potrebné získať si priazeň rôznych regulátorov.

Zdroj: coingape.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...