Sledujte nás aj na

Veľké banky a tradičné finančné inštitúcie, ktoré výrazne zaostávajú za prebiehajúcou blockchainovou revolúciou sú aj naďalej proti rastu decentralizovaných mien ako Bitcoin. V nedávno vydanej publikácii Trust Barometer spoločnosti Edelman sa naznačuje, že centralizované finančné štruktúry sú pomaly rozrušované DLT technológiami. To môže čiastočne naznačovať nevyhnutné zvrhnutie hegemónnej globálnej finančnej paradigmy.

Znižovanie dôvery spotrebiteľov v banky, rýchle rozšírenie platobných riešení založených na blockchaine a postupná akceptácia kryptomenových aktív regulačnými orgánmi na celom svete dramaticky zrýchlili mieru, v akej začínajú kryptomeny nahrádzať tradičné finančné organizácie. A postupne ich to začína výrazne ovplyvňovať.

Veľké banky nechcú krypto klientov

Údaje, ktoré nedávno zverejnila analytická firma Diar, ukazujú, že veľké finančné inštitúcie a banky tlačia proti zotrvačnosti finančných systémov a kryptomien, ktoré sú poháňané DLT (Distributed Ledger Technologies) technológiami. Tie začínajú mať negatívny vplyv na ich pozíciu na trhu konkurencieschopného bankovníctva.

Kryptomenový ekosystém, ktorý je v rozpore s fiat menami a centralizovaným bankovníctvom, stále vo veľkej miere závisí od tradičných bánk a platobných brán. Aby si účastníci trhu mohli pohodlne nakúpiť coiny a tokeny, vymieňať krypto-aktíva za tovary a služby v reálnom svete, ostávajú momentálne naviazaní na tradičné bankovníctvo. Zoznam spoločností, maloobchodníkov a platforiem, ktoré prijímajú kryptomeny rastie každý deň, ale globálna adopcia je stále na veľmi nízkej úrovni. Samozrejme existujú aj iné spôsoby ako získať kryptomeny, no priamy nákup je najrýchlejšia možnosť ako si pripísať prvý Bitcoin do Vašej peňaženky.

Hlavné banky sa zdráhajú poskytovať bankové služby burzám či iným blockchain finančným platformám. Z údajov spoločnosti Diar vyplýva, že vedúci pracovníci niektorých najväčších bánk na svete, ako sú ING, UBS a Credit Suisse, sa nebudú podieľať na kryptomenovom ekosystéme, a to ani vtedy, keď ich o to klienti priamo požadujú.

Niektorí z nich prijali aktívne nepriateľský postoj k tomuto novému trhu, ako napríklad americký bankový gigant Wells Fargo, ktorý nedávno zakázal nakupovanie Bitcoinu a ostatných kryptomien cez kreditné karty. Wells Fargo nedávno vykázala pokles svojich príjmov z $22.3 miliárd na $21.9 miliardy čiastočne kvôli federálnym sankciám voči banke ako dôsledok „rozsiahleho zavádzania spotrebiteľov“. Podobné správy by mali otvoriť oči všetkým a poukázať na to, že finančný systém ako taký nefunguje, neplní svoj účel a vôbec neslúži tým, od koho získava zdroje. Skostnatený finančný svet je zrelý na kompletnú decentralizovanú reformu.

Kryptomenové finančné inštitúcie sú na vzostupe

Zatiaľ, čo veľké banky sa chcú vyhnúť trhu s počítačmi generovanými peniazmi, menšie finančné inštitúcie sa chopili príležitosti, aby využili tento rýchlo rastúci blockchain ekosystém. V súčasnosti existujú len štyri banky v Spojených štátoch, ktoré poskytujú bankové služby spoločnostiam s kryptomenami: Metropolitan Commercial Bank, Silvergate Bank, Cross River Bank a Signature Bank. Naprieč zemeguľou sme svedkami rôznych regulácií a obmedzení, ale ich miera sa zdá byť výrazne nižšia, dokonca v niektorých prípadoch aj pozitívna, ako v USA.

Banky, ktoré začali podporovať trh s kryptomenami preukazujú dramatický nárast celkových svojich aktív. Silvergate Bank, ktorá teraz poskytuje podporu viac ako 250 krypto a blockchain spoločnostiam, zvýšila hodnotu svojich celkových majetkových aktív z $978 miliónov v roku 2017 na $1.9 miliardy v roku 2018.

Podobne Metropolitan Commercial Bank zdvojnásobila hodnotu svojich aktív z $1 na $2 miliardy v rokoch 2017 až 2018, a to najmä vďaka podpore krypto projektov.

Je stále viac a viac zrejmé, že mainstreamové banky už nemôžu ignorovať dramatický finančný vplyv kryptomenového ekosystému. To, že niektoré banky a burzy podporujú a poskytujú zákazníkom futures kontrakty založené na kryptomenách sa do širokej adopcie týchto mien neráta. Futures sú len stávkovací nástroj, kde sa háda  napríklad budúca cena Bitcoinu.

Investor a VC Spencer Bogard nedávno komentoval rýchly rast kryptotrhu a vplyv, ktorý vytvára na tradičné financie v rozhovore pre CNBC:

„Väčšina z týchto veľkých bánk už počula o číslach alebo videla čísla, ktoré spoločnosti ako Coinbase a Binance generujú. Existuje skutočné riziko, že niektoré z týchto spoločností budú môcť prekonať niektoré z najväčších bánk na Wall Street, ak budú tento trh naďalej ignorovať.“

Bankami kryté kryptomeny pravdepodobne nie sú riešením

Banky, ktoré aktuálne držia krok s kryptomenami, môžu v súčasnosti vytvárať značný zisk z ich podpory, ale budúcnosť bankovníctva ako takého ostáva neistá.

Možnosť, že centrálne banky môžu spustiť svoje vlastné kryptomeny (hlavne v USA), bola nedávno vylúčená Federálnou rezervnou bankou v St. Louis v nedávnej správe, kde sa píše o nevhodnom prípade použitia v súvislosti s vytváraním vlastných bankových kryptomien. Tiež tvrdí, že kryptomeny vydávané centrálnou bankou sú „trochu naivné“:

„Kľúčové charakteristiky kryptomien predstavujú pre centrálne banky značné problémy. To znamená, že žiadna renomovaná centrálna banka by nemala mať dôvod na vydanie anonymnej virtuálnej meny. Akonáhle by sme odstránili decentralizovanú povahu kryptomien, čo by mohlo pomôcť bankám v ich akceptácii, sme späť pri tradičnom finančníctve.“

Nevyhnutný úpadok centralizovaného bankového systému ako dôsledok rozrastania sa blockchain technológií dokazujú dokonca aj štúdie samotných bánk – správa Citi GPS s názvom “Digital Disruption: How FinTech is Forcing Banking to a Tipping Point” identifikuje blockchain technológiu ako kľúčovou hrozbu pre banky ako správcov majetku a poskytovateľov finančných služieb, ktorá ich robí značne „zastaralými“.

Postupné rozširovanie sa nielen krypto-bánk, ale aj ďalších inštitúcií podporujúcich nové smerovanie finančného sektora je nevyhnutné. Exponenciálne zvýšenie miery prijatia kryptomien spolu so spúšťaním nových reálnych technológií a decentralizovaných aplikácií v celom sektore tak prinesie potrebnú transformáciu ekonomického a finančného sveta.



Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...