Sledujte nás aj na

Bitcoin (BTC) je dnes nepochybne najdominantnejšou kryptomenou na trhu. Svoje prvenstvo si neustále drží, no jeho dominantné postavenie sa postupne zmenšuje. Niet sa čomu čudovať, že je tu možnosť, aby bol BTC nahradený inou kryptomenou, ktorá by sa stala novým lídrom na trhu. Najbližšie k takejto zámene má Ethereum (ETH). Hovorí sa o tzv. procese „Bitcoin flippenning“, kedy jednu dominantnú menu (BTC) nahradí iná. Podľa posledných štatistík pozícia Bitcoinu ako vedúcej kryptomeny stagnovala na 37.1 %, zatiaľ čo hodnota ETH vzrástla o 1% zo 17 % na 18 %. Ak to takto bude ďalej pokračovať, Ethereum by mohlo zosadiť BTC z trónu už koncom tohto roka.

Myšlienka, že by altcoiny mohli byť ziskové, a to nezávisle od vývoja BTC je niečo, čomu by sa každý investor mal potešiť, a to z rozumného dôvodu.

Bitcoin sa stal manipulovateľným

Za prvé, je jasné, že okolo ceny BTC sa veľa špekuluje a manipuluje. Vezmime si napríklad likvidáciu Mt. Goxu. V poslednej dobe sme si mohli všimnúť, že vždy keď sa cena BTC začala šplhať hore, správca spoločnosti Mt. Gox zlikvidoval mince na trhu. V kryptosfére je mnoho iných veľrýb, ktoré sa snažia kontrolovať cenu BTC jedným alebo druhým smerom. Takéto správanie malo vplyv na hodnotu BTC, ktorú tlačili nadol. Dopad na BTC sa potom odzrkadluje aj na vývoji hodnoty altcoinov.

V kryptomenovej terminológii je veľryba alebo po anglicky whale osoba, ktorá drží také veľké množstvo určitej kryptomeny, že dokáže ovplyvňovať trh.

Nanešťastie takéto manipulácie tlačia nadol i ceny mnohých altcoinov, ktoré prichádzajú denne s rôznymi dobrými správami. Toto všetko bohužiaľ odrádza investorov od toho, aby vkladali svoje peniaze do kryptomenového trhu. V podstate sa v procese zmeny dominancie na trhu stávajú altcoiny nezávislými od BTC a začínajú prirodzenejšie rásť na svojej hodnote. Takýto vzrast hodnoty by mohol naznačovať začiatok najväčšej kryptomenovej explózie, aká tu kedy bola.

Vývoj dominancie BTC a ETH na trhu za posledný rok

Napríklad projekty ako Ripple (XRP), Tron (TRX) a Ethereum by mohli narásť exponenciálnym tempom. Bez korelácie na BTC by každý ich míľnik na trhu bol hodnotení samostatne. V takom prípade kryptomeny ako XRP, ktoré zaznamenali obrovskú mieru prijatia bankovým sektorom, by mohli byť za mesiac ocenené dvoj alebo trojnásobnou číslicou.

Druhým dôvodom na radosť by mal byť fakt, že Bitcoin celkovo zaostáva za ostatnými kryptomenami, čo sa týka jeho technickej kapacity. Neberme to v zlom… Bitcoinu vďačíme za veľa. Avšak jeho transakcie sú pomalé a nákladné. BTC zaznamenal taktiež niekoľko problémov so škálovaním.

Kto môže BTC ohroziť?

V súčastnosti je veľa altcoinov, ktoré výrazne prekonávajú BTC v mnohých oblastiach. Preto niet dôvodu, prečo by ich hodnoty mali byť naviazané na cenu BTC. Takéto správanie len vytvára nerovnováhu na trhu, kde sa pády mien stanú rutinou. Avšak, ak k tejto zmene dominancie dôjde a altcoiny budú zobrazovať ceny, ktoré sú mimo BTC, kryptomenový trh by sa mohol stabilizovať. Stabilizácia bude hrať rolu v prívale veľkého množstva peňazí do kryptosféry, a to dokonca bez potreby vládnych regulácií.

Správy ohľadom zmeny dominantnej meny na trhu by sa mali preto brať s entuziazmom. Pre kryptomeny ako ETH, ktoré sú spojené so smart kontraktmi to znamená, že by sme sa v krátkom čase mohli opäť pozrieť nad hranicu $1,000.

Zostáva len dúfať, že sa takýto trend v kryptomenovom svete udrží a časom naberie na svojej váhe.

Zdroj: cryptorecorder.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...