Sledujte nás aj na

Bitcoin, kryptomena dominujúca trhu, vyskočil o 6.6 %. V stredu skoro ráno BTC narástol skokovo za menej ako jednu minútu o takmer $400. Prvýkrát za posledné týždne sa jeho cena dostala nad úroveň $6,600. 

Bitcoin sa vymanil zo svojej týždňovej konsolidácie skutočne dramatickým spôsobom. Načasovanie tohto $5 miliardového nárastu na trhovej kapitalizácii BTC však vyvolalo aj prílev obvinení na adresu burzy BitMEX. Zdá sa, že jej plánovaná odstávka služieb sa dokonale zhoduje s týmto výrazným nárastom.

Bitcoinoví býci vytiahli v skutku silné zbrane, čo viedlo k najväčšej rally v posledných týždňoch. Cena BTC sa zastavila na cenovke okolo $6,841, čo predstavovalo nárast o 6% za hodinu. V čase písania článku sa trhová kapitalizácia Bitcoinu nachádza o $4 miliardy vyššie ako pred spomínanou rally. Zdá sa však, že medvede opäť získavajú silu, pretože Bitcoin sa už vrátil pod úroveň $6,700.

Organický nárast alebo manipulácia trhu?

Nie všetci sú však presvedčení, že táto zúrivá rally bola organická. Všetko sa odohralo medzi 3:00 a 4:00 nášho času, a to sa presne prekrývalo s plánovanou odstávkou a údržbou burzy BitMEX. Tá je v súčasnosti najväčšou BTC/USD burzou na svete čo sa týka denného obchodovaného objemu.

Neprehliadnuteľný nárast na cene a trhovej kapitalizácii Bitcoinu

Napriek prílevu pozitívnych správ v oblasti regulácií či zvyšovania záujmu inštitucionálnych investorov o kryptomenovú sféru, viacerí vedúci predstavitelia priemyslu predpovedajú ešte nižšie minimá na cene BTC než sme doteraz videli. Samotný generálny riaditeľ spoločnosti BitMEX Arthur Hayes prognózoval cenu Bitcoinu na úrovni 3 až 5 tisíc dolárov.

Fakt, že sa počet short pozícií na burze Bitfinex nachádza na svojich maximách, od polovice apríla tohto roka, nepriamo naznačuje, že veľa investorov očakáva skôr pokles ceny BTC. Preto sa tento dnešný prudký nárast pripisuje akejsi manipulácii trhu veľkými investormi. To sú samozrejme veľké slová bez predloženia dôkazov.

Vo svete kryptomien sme podobné neočakávané výkyvy, nárasty či pády už zažili. Hoci Bitcoin je relatívne mladý, trh zaznamenal v krátkej histórii obchodovania viacero ťažko vysvetliteľných breakoutov. Naposledy to bolo napríklad v druhej polovici apríla 2018 kedy nárast na kapitalizácii Bitcoinu predstavoval $16 miliárd v priebehu jedného dňa.

Samozrejme musíme sa pozrieť aj na malých investorov a traderov, ktorí hovoria o tom, že boli nespravodlivo vytlačení z trhu, že veľryby neférovo využili odstávku burzy BitMEX. Určite sa tu dajú nájsť známky neférového obchodovania, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa s tým nebude dať nič spraviť. To sa týka v tomto prípade len používateľov BitMEX, na ostatných burzách sa pri tomto náraste dalo slušne zarobiť. Burza BitMEX je už naspäť v plnej prevádzke.

Čo očakávať ďalej?

Bez ohľadu na to, ako sa to stalo, rezistencia na úrovni $6,600, ktorá bola tvrdo chránená celé týždne, bola pokorená. Je možné, že by sa táto úroveň mohla stať novým support levelom pre BTC.

Avšak v očakávaní na rozhodnutie o Bitcoin ETF sa všetky pokusy o predikcie môžu stať márnymi. Bez ohľadu na výsledok tohto rozhodnutia sa trh bude pohybovať naozaj agresívne, otázkou je ktorým smerom? Paradoxne, udalosti, ako tie, ktoré sa vyskytli dnes na BitMEX, by mohli byť katalyzátorom toho, že SEC odmietne ETF práve na základe toho, že Bitcoin je príliš náchylný na manipuláciu.

Zdroj: ccn.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...