Sledujte nás aj na
Bitcoin (BTC) už tento rok narástol z ceny okolo $3,200 na približne $8,000. To predstavuje 150-percentný nárast za necelého pol roka. Pri bitcoine a kryptomenách všeobecne si však treba všímať množstvo iných faktorov ako je cena. Jedným z nich je nepochybne adopcia a použiteľnosť BTC v reálnom svete. Bitcoin môže svetu ponúknuť oveľa viac ako len špekulatívne aktívum, ktoré sa obchoduje na burzách.
Napriek spomínanému rastu cien na kryptomenovom poli,od začiatku tohto roka sa zdá, že Bitcoin má problém, o ktorom sa veľmi nehovorí. Za to každý drobný cenový nárast sa oslavuje ako veľkolepé víťazstvo. Analytická spoločnosť Chainalysis Inc., ktorej reporty neustále a radi sledujeme, nedávno ukázala, že malí obchodníci a výdavky za bežné služby zodpovedajú v prvom štvrťroku 2019 len za 1.3 % ekonomickej aktivity BTC. Táto cifra však zostáva v posledných rokoch viac menej nezmenená.
Adopcia je pomalá
Dá sa tak tvrdiť, že sotva niekto používa prvú a najväčšiu kryptomenu na svete na čokoľvek iné, než špekuláciu. Údaje z newyorskej blockchain výskumnej spoločnosti Chainalysis Inc. ukazujú, že v prvých štyroch mesiacoch tohto roka len 1.3 % ekonomických transakcií pochádzalo od obchodníkov (sem patria malí predajcovia, ktorí za svoje tovary a služby akceptujú bitcoin).
Hoci spoločnosti ako AT&T alebo v našich končinách Pražská plynárenská umožňujú zákazníkom platiť účty v kryptomenách, problém spočíva v tom, že len málo špekulantov chce používať digitálne meny na zaplatenie účtov za mobil či plyn. Očakávajú, že cena digitálneho majetku môže v priebehu niekoľkých týždňov a mesiacov výrazne zvýšiť svoju hodnotu. Na druhej strane sa to vôbec nedá ľuďom zazlievať. O bitcoine sa drvivá väčšina sveta dozvedela až keď raketovo letel na cenu $20,000. Tí, čo vstupovali na trh v tomto období zaplatili za svoje možno prvé BTC obrovské sumy. Nemožno teraz čakať, že to minú za 15-eurový paušál na mobil. A presne tu drieme asi najväčšia dilema: “Bitcoin potrebuje humbuk, aby prilákal masovú adopciu, a tiež musí byť považovaný za životaschopnú elektronickú alternatívu k peniazom. Vytvorila sa však okolo neho kultúra „hodlerov“, ktorí obhajujú skôr akumuláciu než míňanie.”
„Ekonomickej aktivite v Bitcoin sieti naďalej dominuje obchodovanie na burzách,“ uviedla Kim Grauer, senior ekonómka spoločnosti Chainalysis. „To naznačuje, že hlavný prípad použitia bitcoinu ostáva špekulácia a bežné používanie BTC na každodenné nákupy je pravdepodobne ešte ďaleko od reality.“
Prijaté kryptomeny ihneď putujú naspäť do fiat mien
Chainalysis sleduje aj poskytovateľov kryptomenových platobných služieb vrátane BitPay. BitPay je obľúbený spracovateľ platieb a poskytuje obchodníkom jednoduchý vstup do sveta prijímania platieb v kryptomenách. Rovnako bol nedávno vybraný práve ako poskytovateľ platobných služieb pre AT&T. V rokoch 2017 a 2018 spracoval viac ako 1 miliardu dolárov.
Ako takýto obchod funguje? Zákazník platí v bitcoine a BitPay overuje prostriedky a prijíma bitcoin v mene podniku. Podnik má možnosť ponechať si BTC, fiat menu, alebo prostriedky podľa uváženia rozdeliť. Ak sa podnik rozhodne prijímať 100 % fiat menu, doláre sú vložené na bankový účet obchodníka či podniku nasledujúci pracovný deň, mínus 1-percentný poplatok, ktorý si účtuje BitPay za celý proces. Podnik je tak relatívne dobre chránený pred akoukoľvek volatilitou ceny BTC.
Bitcoin zaznamenal historicky najnižšiu volatilitu. Znamená to pozitívne vyhliadky do budúcna?
Už aj tu nastáva problém, pretože obchodníci síce chcú akceptovať kryptomeny, aby vyhoveli dopytu zo strany niektorých zákazníkov, no bitcoin väčšinou hneď menia za fiat meny. Ak si spomínate na správy, že Starbucks a iní veľkí obchodníci chcú akceptovať kryptomeny, toto bol aj ich prípad. Do malej miery to napomáha adopcii, zdá sa však, že z obavy straty hodnoty radšej presunú získané kryptomeny späť do fiat mien.
Väčšina transakcií sú burzové obchody
Cena bitcoinu sa od januára viac ako zdvojnásobila, na tohtoročné maximum v hodnote približne $9,000. Pôvodná kryptomena prudko vzrástla až o 1,400 % na takmer $20,000 v roku 2017, následne klesla o viac ako 80 % v minulom roku.
“Spotrebitelia v Amerike vo všeobecnosti míňajú BTC viac, keď jeho cena stúpa, čo je viac menej pochopiteľné,“ povedal Sonny Singh, hlavný obchodný riaditeľ spoločnosti BitPay.
Aj keď sa objem transakcií BitPay môže zdať obrovský, Visa v minulom roku spracovala každý deň takmer pol miliardy transakcií a v roku 2018 tak spracovala $11.2 bilióna.
Celková obchodná aktivita z konca roku 2017 mierne klesla. Vtedy predstavovali obchodné služby 1.5 % celkovej aktivity Bitcoinu. Využitie kryptomien v obchodných lokalitách v minulom roku kleslo na 0.9 %. To znamená, že aj keď obchodníci prijímajú kryptomeny, len 0.9 % transakcií sa uskutoční v kryptomenách.
Na druhej strane transakcie súvisiace s burzovými aktivitami predstavujú až 89.7 % všetkých bitcoinových aktivít v období od januára do apríla tohto roka, čo je takisto len mierny pokles z 91.9 % za celý minulý rok.
Záver
Tento trend poukazuje na fakt, že bitcoin je momentálne hlavne špekulatívny nástroj. To mnohí určite vedia, ale do istej miery sa to odkláňa od jeho pôvodného zámeru. Možno si poviete, že bitcoin je nový a musí si prejsť niečím podobným, kým a ak bude používaný hlavne na bežné platby. A možné je aj to, že sa to nikdy nestane. Bitcoin by tak mohol ostať digitálnou verziu zlata, a teda uchovávateľom hodnoty. Dá sa povedať, že aj to je skvelé využitie najmä v časoch ekonomickej neistoty. Tento trend by tak mohol naznačovať, že kryptomena používaná na každodenné platby pre milióny či miliardy ľudí nebude bitcoin, ale iná kryptomena.
Víkendový ฿ulletin: Všetko o kryptomenových papierových peňaženkách / paper wallet
Zdroj: chainalysis.com
Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!
Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!
ETH:
BTC: