Sledujte nás aj na

Blíži sa nám spustenie najnovšej verzie Bitcoin Lightning Networku (LN), ktorá bude obsahovať nový mechanizmus boja proti podvodom, tzv. „strážne veže“ (watchtowers). Nová funkcia bude slúžiť na monitorovanie podvodov v rámci siete a zabráni používateľom opätovne vyslať staré transakcie za účelom získania viac peňazí.

TOP Bitcoin Lightning network aplikácie v súčasnosti

„Strážne veže“ ochránia Bitcoin Lightning sieť

Strážcovia siete boli tak povediac chýbajúcou časťou Bitcoin Lightning vrstvy. Sú rozhodujúcim faktorom pri odhaľovaní a eliminácii podvodov v experimentálnej off-chain sieti, ktorá by mohla vyriešiť problémy s rýchlosťou BTC platieb a priniesť lepšie škálovanie. Lightning Labs prinesie s júnovým spustením softvéru verzie 0.7 komplexnú, a hlavne bezpečnú sieť.

V čase, keď používateľ platí cez Lightning, je potrebné, aby ostal online a ubezpečil sa, že mu protistrana neukradne jeho prostriedky. Nový update by mal tento problém vyriešiť. Watchtowers sledujú otvorený kanál medzi účastníkmi a na základe ich chovania predpokladajú budúce správanie sa. Ak sa niekto v minulosti pokúsil zarobiť extra peniaze duplikovaním transakcií napríklad predčasným zatváraním kanálu, strážcovia toto správanie rozpoznajú a budú týchto „zlých účastníkov siete“ monitorovať a v prípade potreby im transakcie zakážu. Používatelia tak už počas transakcií nebudú musieť všetko kontrolovať, ako to bolo doteraz.

Technický riaditeľ Lightning Labs, Olaoluwa Osuntokun spolu s ďalšími členmi tímu pracovali na dizajne novej verzii od uplynulého roka. O rozhodnutiach, ako bude dodržiavané súkromie a jeho implementácii sa podelili na virtuálnej Lightning konferencii.

Osuntokun vysvetlil:

Veľkým faktorom je aj to, že teraz máme priamy odstrašujúci prostriedok proti prípadným pokusom o narušenie siete. Odteraz, keď bude watchtowers kód vonku, útočník by mal byť rýchlo odradený od akýchkoľvek negatívnych pohnútok.

Koncept strážnych veží však nie je žiadnou novinkou. Prvýkrát sa o nich zmieňuje už samotný lightning network white paper z roku 2015. Hovorí o ňom, ako o prevencii proti podvodom.

Lightning Labs pracovali už od začiatku minulého roka na implementácii doposiaľ najpokročilejšieho globálne použiteľného konceptu ochrany.

TOP Bitcoin Lightning network aplikácie v súčasnosti (2.časť)

Ako to funguje

Ak používate custodial Lightning Network služby tak sa vás tento problém až tak netýka. Horšie to majú prevádzkovatelia LN uzlov a kanálov.

Watchtowers efektívne neutralizujú spomínanú hrozbu monitorovaním platobných kanálov a blockchainu, aby sa zabezpečilo, že podvody nezostanú bez povšimnutia.

Funguje to nasledovne: Zakaždým, keď sa stav kanálu aktualizuje, platba vygeneruje šifrovaný reťazec (objekt, blob) pre každého používateľa kanálu, čo je v podstate tajný podpis, ktorý zodpovedá verejnému kľúču používateľa, a pošle ho strážnej veži. Strážna veža súčasne dostane polovicu ID transakcie predchádzajúceho stavu kanála, a to funguje ako dešifrovací kľúč pre šifrovaný reťazec. Strážna veža ukladá všetky tieto šifrované reťazce a dešifrovacie kľúče do svojej databázy, takže ak sa „zločinec“ pokúsi vyslať starší stav do mempoolu, strážna veža uvidí, že ID transakcie sa zhoduje s druhou polovicou ID transakcie, ktorú má uloženú. Teraz, keď má obe polovice ID transakcie, môže strážna veža dešifrovať príslušný blok a potrestať „zločinca“ zaslaním finančných prostriedkov do peňaženky čestného používateľa kanálu.

To všetko sa dá urobiť bez toho, aby strážna veža vedela, kto sú používatelia kanálov a aká suma sa kanálom posiela (samozrejme, keď sa transakcia odošle na hlavný Bitcoin blockchain, verejný kľúč aj suma bude odhalená).

Víkendový ฿ulletin: Ako kryptomeny používajú kryptografiu

Prevádzkovanie „veží“

Od vzniku LN prebehlo niekoľko technologických testov strážnych veží. Verzia, ktorá sa spustí v júni tohto roku bude mať jeden pozoruhodný aspekt. Používatelia budú schopní upozorniť tieto strážne veže, aby sledovali skutočných účastníkov, ktorí už dnes testujú lightning.

Bitcoin Lightning Wallet implementuje strážne veže v rámci Olympus serveru, čomu však oponuje samotný Osuntokun. Ten tvrdí, že Olympus zatiaľ nie je na používanie úplne pripravený, nemá napríklad automatické rozpoznávanie.

Osuntokun ďalej tvrdí:

Dôležitosť tejto aktualizácie spočíva aj v tom, že po jeho nasadení môže každý smerovací uzol prevádzkovať svoju vlastnú vežu, aby ochránil svoju infraštruktúru. Taktiež každý podnik, ktorý dnes využíva LN, môže spustiť veže na ochranu svojich uzlov,

Spustenie týchto veží však spotrebuje veľa dát. Ľudia sa tak môžu napojiť na externé veže a chrániť si tak svoje prostriedky. Pripojiť sa môžu na toľko veží, koľko uznajú za vhodné a dostatočné na ich ochranu.

Osuntokun očakáva, že zavedenie strážnych veží povedie k bezpečnejšej sieti a vytvorí cestu pre používateľov, aby mohli vykonávať bezpečné platby bez obáv. Používatelia tak vložia do lightning kanálov viacej peňazí, a to za pomoci technológie pomenovanej Wumbo.

Vďaka Lightning Networku nakúpite bitcoin v kryptomenových bankomatoch do pár sekúnd

‘Ecash’ token ako odmena pre strážcov

Lightning Labs tím plánuje neustále zlepšovanie strážnych veží i do budúcna. Plánované vylepšenia sa týkajú aj napríklad motivačných poplatkov, ktoré by sa platili prevádzkovateľom strážnych veží. Aktuálne, každý kto bude prevádzkovať watchtower tak robí z nezištných dôvodov a zadarmo. Spolutvorca Lightningu Tadge Dryja tvrdí, že pokiaľ lightning srpávne funguje, strážne veže by sa nemali až tak používať. Strážne veže sa rovnako snažia udržať súkromie ich prevádzkovateľov.

Tím okolo LN sa taktiež zaoberá vytvorením tokenu podobnému Ecash. Ide o anonymnú menu vytvorenú kryptografom Davidom Chaumom ešte v 80-tych rokoch. Považuje sa tiež za predchodcu bitcoinu. Nápad spočíva vo vyplácaní strážcov čo najanonymnejším spôsobom.

4 riešenia pre Bitcoin, ktoré vylepšujú súkromie a anonymitu

Zdroj: coindesk.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...