Sledujte nás aj na

Vďaka aprílovému rastu sa kryptomeny opäť zaradili do najvýkonnejších aktív v medziročnom výnose. Bitcoin (BTC) v súčasnosti svojou výkonnosťou prekonáva konvenčné obchodovateľné aktíva – vrátane tých na burze Nasdaq, S&P 500 index, nehnuteľností, ropy a zlata. V článku porovnáme vývoj ceny BTC voči ostatným aktívam.

Bitcoin od začiatku roka vykazuje nadpriemernú výkonnosť

Dlhoočakávaný rast, ktorý sa uskutočnil prvý aprílový týždeň, vyústil v rast ceny BTC z $4,130 na $5,300. Od toho momentu BTC osciluje medzi $4,800 and $5,300. Ak zoberieme do úvahy fakt, že BTC začal rok 2019 na úrovni $3,760, táto najsilnejšia kryptomena vykazuje úctyhodný 40 % YTD výnos (YTD – Year To Date – od začiatku roka k dnešnému dňu).

Vývoj ceny BTC od začiatku roka 2019.

Rastúce ceny ropy

Tento rok patrí aj ropa k najvýkonnejším aktívam. Výkonnosť ropných spoločností v sektore bola do značnej miery ovplyvnená rastúcimi cenami samotnej ropy. Podľa merítka WTI Crude Oil Spot Price, od začiatku roka cena ropy za jeden barel narástla z $46.3 na $63.4, čo predstavuje YTD výkonnosť 37 %.

Ceny ropy sa po poklese cien v roku 2014 pohybovali na historických minimách. Odborníci pripisujú nízke ceny kombinácii faktorov, vrátane rekordnej produkcie ropy v Spojených štátoch ťaženej frakovaním, vysokej produkcii v Saudskej Arábii a spomaľovania globálneho hospodárskeho rastu.

Vývoj ceny ropy od začiatku roka 2019.

V roku 2019 však ceny ropy opäť rastú v dôsledku prekvapivého dopytu v spojení so znižovaním produkcie OPEC a sprísňovaním sankcií USA voči Iránu a Venezuele. Vďaka tomu investori, ktorí vsadili na ropu zaznamenali výraznú návratnosť svojich investícií.

Weiss Rating: V roku 2019 dosiahne Bitcoin nové rekordy, XRP sa môže stať najhodnotnejšou kryptomenou

Rast trhu s akciami po vianočnom páde

Všetky tri hlavné akciové indexy – Nasdaq index, S&P 500 založený na trhovej kapitalizácii 500 najväčších amerických spoločností a Dow Jones Industrial Average, trhový index 30 veľkých uznávaných amerických spoločností, vykazujú dvojciferný YDT rast.

Výnimočná výkonnosť trhu s akciami je do istej miery nečakaná, keďže len 4 mesiace dozadu, počas Vianoc, vykazovali všetky tri indexy desať a viac percentné straty. Náhly pád sa pripisuje prognózam celosvetového ekonomického spomalenia Federálneho rezervného systému (Federal Reserve), Medzinárodného menového fondu (MMF) a ďalších významných hospodárskych agentúr v spojení s rastúcim ekonomickým napätím medzi USA a Čínou.

Nasdaq vykazuje YTD rast o 20.5 %, Dow Jones o 13.9 % a S&P o 15.9 %.

Trh s nehnuteľnosťami aj naďalej rýchlo rastie

Indexy nehnuteľností si taktiež vedú výnimočne dobre. Investície realitných investičných fondov (REITs), ktoré nakupujú výnosy z nehnuteľností, ako sú kancelárske budovy, hotely a iné nehnuteľnosti, ukázali pôsobivý rast.

Fond s nehnuteľnosťami Vanguard Real Estate ETF (VNQ) zaznamenal až 17 % YTD výnos.

Zlatu sa nedarí

Kráľovský uchovávateľ hodnoty – zlato, si od začiatku roka 2019 nevedie veľmi dobre. Investori vo všeobecnosti nakupujú zlato ako jeden z vhodných spôsobov diverzifikácie rizika a zabezpečenia proti ostatným aktívam v portfóliu, ktoré sú charakteristické vyššími priemernými výnosmi, ale aj vyšším rizikom. Na základe údajov za posledných 10 rokov v priemere cena zlata stúpala iba o 4.8 % ročne.

Pokiaľ ide o YTD výkonnosť, zlato výrazne kleslo na svojej cene.

Bitcoin alebo zlato?

Porovnanie

Ak zhrnieme všetky rozoberané fondy a indexy, bitcoin sa z aktíva s najhoršou výkonnosťou stal po takmer 5 mesiacoch suverénne najviac rastúcim aktívom. A to všetko vďaka aprílovému rastu. Podľa historických údajov je bitcoin najvýkonnejším aktívom tohoto desaťročia. Pokiaľ sa pozrieme na ročné minimá, BTC od roku 2015 stabilne rástol z $185 na $365 na $780 na $3,200 v roku 2018.

Porovnanie vývoja cien jednotlivých aktív od začiatku roka 2019: zlato(čierna), Nasdaq (oranžová), REIT (červená), S&P (zelená), DOW (tmavá oranžová), bitcoin (šedá).

Záver

Extrémna volatilita BTC je však riskantnou investíciou pre tých, ktorí potrebujú spoľahlivý prístup k investovaným fondom. Okrem toho minulá výkonnosť bitcoinu nemusí nevyhnutne odzrkadľovať budúcu výkonnosť. Stále existuje veľké množstvo skeptikov, ktorí sa domnievajú, že bitcoin je predurčený na neúspech. Avšak komunita, ktorá si myslí, že bitcoin bude aj naďalej rásť je stále početnejšia. To, či BTC nakoniec prekoná konvenčné aktíva ako zlato, ukáže len budúcnosť.

Víkendový ฿ulletin: Všetko, čo by ste mali vedieť o hardvérových kryptomenových peňaženkách

Zdroj: cryptoslate.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...