Sledujte nás aj na

Po prvýkrát v tomto roku ja cenová volatilita Bitcoinu nižšia ako volatilita trhu s akciami. Tento záver vznikol porovnávaním historickej volatility Bitcoinu a populárneho indexu pre americké akciové trhy S&P 500.

Meranie 10-dňového vývoja trhu udelilo Bitcoinu mieru volatility 15.7, zatiaľ čo indexu S&P 500 bola pridelená hodnota 27, čo je takmer dvojnásobok hodnoty udelenej Bitcoinu (BTC).

Nadpriemerne volatilný trh s akciami

Tento zaujímavý trend vo vývoji volatility možno pripísať nepravidelnému cenovému správaniu sa spomínaných aktív na trhu. Index S&P 500, ktorý za posledné roky dominoval trhu s akciami svojím prudkým rastom totiž v súčasnosti podlieha cenovej korekcii. Od svojej rekordnej hodnoty z dňa 21. septembra 2018 S&P 500 klesol až o 11.5 %, čo je jeho najhorší negatívny trend od začiatku tohto roka.

Cenový vývoj S&P indexu od júna 2017.

Trh s akciami vo všeobecnosti zažíva turbulentné obdobie, keďže investori sú čoraz viac znepokojený dianím na poli medzinárodného obchodu. Experti sa totiž obávajú, ako prezident Donald Trump zvládne čínsku obchodnú dohodu.

„Čo sa týka čínskej obchodnej dohody, nie všetci ekonómovia sú optimistickí,“ hovorí ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow.

Prečo je kryptomenový trh tak volatilný?

Stabilný Bitcoin

Na druhej strane finančných trhov je BTC, ktorý je v súčasnosti až neobvykle ticho. Mimo 15. októbra 2018, kedy Tether potlačil jeho hodnotu o 10 %ostala cena BTC pomerne konštantná. Volatilita na trhoch s BTC je tak nízka, že niektorí analytici žartujú, že „sa Bitcoin stal stablecoinom„.

Cenový vývoj BTC za posledných 10 dní vykazuje nevšednú mieru stability.

Bitcoin
Bitcoin
$4,031.33
BTC -0.11%
Ethereum
Ethereum
$139.63
ETH -0.69%
XRP
XRP
$0.3148
XRP -1.02%

Bitcoinoví analytici intenzívne monitorujú volatilitu najsilnejšej kryptomeny už takmer mesiac. Začiatkom októbra 2018 mnoho odborníkov poukazovalo na fakt, že už čoskoro môže dôjsť k veľkým cenovým pohybom. Počas uplynulých týždňov sa však vysoká volatilita nevrátila a ako ukazuje vyššie uvedený graf trhovej kapitalizácie, cena zostala relatívne stabilná.

Bitcoinová volatilita klesla tak, že jej 30-dňový index klesol na úroveň, na ktorej sa naposledy nachádzal v decembri 2016. Niektorí analytici ďalej tvrdia, že tento vývoj potvrdzuje rolu kryptomien ako významného uchovávateľa hodnoty (store of value, SoV) a že ich cena sa začne postupne zvyšovať.

Zdroj: cryptoglobe.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...