Sledujte nás aj na

Dátum 1. august 2017 predstavuje v bitcoinovej komunite veľmi dôležitý míľnik. V tento deň chcela BTC komunita iniciovať prvý používateľsky aktivovaný soft fork (UASF). Nová koncepcia, ktorú navrhol Bitcoin a Litecoin vývojár  s prezývkou Shaolinfry, bola posledným krokom v dlhoročnom boji, ktorý vyvrcholil aktiváciou SegWitu. Tento deň dostal názov Bitcoin Independence Day. Je to deň, ktorý poukázal na suverenitu konsenzu a silu komunity. Oficiálne tak ukončil prvú z mnohých “občianskych vojen” v tejto sieti.

SegWit

Segregated Witness bol predstavený v aktualizácii Bitcoin Core klienta v októbri 2016. Aktualizácia protokolu opravovala transakčnú chybu, ktorá v konečnom dôsledku vydláždila cestu sekundárnym sieťam, ako je Lightning. Relatívne šťastný dôsledok tohto upgradu boli nižšie transakčné poplatky. O to sa postaralo zvýšenie množstva transakčných údajov, ktoré sa zmestia do každého bloku.

Tento nápad prvýkrát predstavil Pieter Wuille na konferencii Scaling Bitcoin v decembri 2015. Navrhované riešenie v podstate oddeľuje digitálne podpisy, nazývané tiež witness (údaje zodpovedné za preukázanie vlastníctva bitcoinu) od transakcie v rámci každého bloku. Namiesto ukladania podpisov do transakčných dát sú tieto dáta zabalené do coinbase, teda do prvej transakcie v každom bloku. Tým sa zvýšila veľkosť bitcoin bloku bez navýšenia pôvodnej 1-megabajtovej veľkosti bloku.

Navrhovanú zmenu v sieti bolo možné, podľa návrhu Bitcoin Core vývojára Luka Dashjra, vykonať ako spätne kompatibilný soft fork. To znamená, že by upgrade mohli vykonať len niektoré uzly bez toho, aby tým ohrozili konsenzus blockchainu.

Kto by nechcel lacnejšie a rýchlejšie Bitcoin transakcie?

Po roku vývoja bolo do Bitcoin Core verzie 0.13.1 dopísaných približne 4,700 riadkov kódu (prispievatelia Pieter Wuille, Eric Lombrozo a Johnson Lau). Zmena prinášala pre sieť jasné výhody. Kto predsa nechce lacnejšie a rýchlejšie transakcie?

Očividne mineri.

Aj keď sa SegWit dostal do Bitcoin Core vydania (október 2016), bolo ho potrebné aktivovať. Aby sa tak stalo, museli mineri signalizovať podporu tejto zmeny a začať ťažiť SegWit bloky. Akonáhle jeden miner alebo pool začne ťažiť nové SegWit bloky je potrebné, aby sa k nim do dvoch týždňov (2,016 blokov, tzv. difficulty period) pridalo 95 % minerov v sieti.

Problém bol, že SegWit bloky začali ťažiť iba pooly Bitfury, český Slush Pool, BTCC a hŕstka menších poolov či nezávislých minerov. Najväčšie ťažobné operácie ako napríklad Bitmain Antpool a F2Pool, tento upgrade bojkotovali. Najmä Bitmain požadoval, aby bol SegWit sprevádzaný zväčšením veľkosti bloku prostredníctvom samostatného hard forku.

Dôvod nepodporiť SegWit? Chamtivosť!

Po zvyšok roka 2016 ležal SegWit nečinne v Bitcoin Core softvéri, ale debata o škálovaní siete ostala rovnako aktívna. Vo februári 2017 bol UASF (User Activated Soft Fork) prvýkrát predstavený ako metóda na urýchlenie prijatia SegWitu, ale jeho podpora prišla až v lete 2017. Pozitívne prijatie navrhovaného UASF možno vnímať ako reakciu na neskôr odhalené komplikácie.

Jednou z nich bolo zistenie, že ťažobný gigant Bitmain tajne zneužil zraniteľnosť v Bitcoinovom ťažobnom algoritme, aby tak jeho stroje získali až 20-percentné zvýšenie výkonnosti. Na toto zvýšenie výkonnosti, ktoré dostalo meno AsicBoost, upozornil CTO spoločnosti Blockstream a skúsený Bitcoin Core prispievateľ Gregory Maxwell. Aj keď Bitmain poprel, že v tom čase nasadil tento mechanizmus. Ak aj najvýznamnejší výrobca ASIC čipov do nich zahrnul AsicBoost, nikdy nepreukázalo, že by využil jeho výhody vo svojich operáciách.

Zrazu však neochota podporiť SegWit zo strany najväčších svetových ťažiarov začala dávať zmysel. Ak bude SegWit aktivovaný, úplne by vynuloval efektívnosť AsicBoostu. To sa odohralo v apríli 2017.

Jeden SegWit nestačí

Nasledujúci mesiac, sa stretli zástupcovia najvplyvnejších spoločností v Bitcoinovom priemysle a vytvorili takzvanú Newyorskú dohodu (New York Agreement, NYA). Schôdza len pre pozvaných pod vedením spoločnosti Digital Currency Group a jej zakladateľa Barryho Silberta mala jediný cieľ: naplánovať a vykonať hard fork, ktorý by aktivoval SegWit a rozšíril veľkosť bloku na 4 MB. Newyorská dohoda získala podporu od vedúcich mining spoločností, ktoré dokopy predstavovali 80 % globálneho hashratu BTC siete.

Táto kontroverzná iniciatíva bola označená ako SegWit2x. Hard fork znamenal, že nové pravidlá protokolu, na rozdiel od soft forku SegWit, by boli nekompatibilné so staršími verziami klientov. A samozrejme, že verzia SegWitu podľa NYA bola nekompatibilná s verziou SegWitu v Bitcoin Core. Skupina elít, ktorá predstavovala iba zlomok používateľov Bitcoinu, sa pokúšala ovládať Bitcoin a riadiť vývoj siete vo svoj prospech. To všetko bez akýchkoľvek vstupov od vývojárov Bitcoin Core.

Táto dohoda tak predstavovala existenčnú hrozbu. To, čo sa pôvodne považovalo za plynulý upgrade siete (SegWit), začalo smerovať k vojne a hrozilo, že sa sieť a komunita rozdelí na dva tábory.

Riešenie predstavovala hrozba prijatia UASF

Skratka UASF znamená User Activated Soft Fork, voľne preložené ako používateľmi aktivovaný upgrade siete.

Riešenie bolo jednoduché, aj keď trochu riskantné. Aktiváciou UASF na svojich peňaženkách a BTC nodoch by používatelia dali minerom ultimátum: Podporte SegWit alebo vaše bloky odmietneme. To by v skutočnosti podnietilo minerov, aby SegWitu konečne dali zelenú. A bola to príležitosť vyvážiť sily v Bitcoin sieti. V podstate tak menšina dokázala ovplyvniť väčšinu k akceptácii nových pravidiel. Mineri tak boli nútení konať vo svojom vlastnom racionálnom ekonomickom záujme. Ak mineri nehrajú podľa pravidiel, prídu o svoje príjmy.

Návrh bol predstavený vo februári 2017 avšak chvíľu trvalo, kým si dokázal získať potrebnú pozornosť. Shaolinfry predostrel dva návrhy na zlepšenie Bitcoinu (BIP148 a BIP149). Dátum 1. augusta 2017 bol stanovený pre používateľov, aby implementovali BIP148.

Bol tu však jeden problém: Newyorská dohoda. Jej verzia SegWitu bola stále nekompatibilná s pôvodnou SegWit verziou, a teda aj s BIP148. Našťastie, Bitmain Warranty inžinier, James Hilliard, navrhol BIP91, čo je aktualizácia, vďaka ktorej by boli všetky tri verzie kompatibilné. Hnutie bolo pomenované od nadchádzajúceho vydania peňaženky Electrum, Independence.

BIP91 bol oficiálne platný od 20. júla 2017. Iróniou je, že z tohto dôvodu už UASF nebol potrebný. Pokiaľ mineri spustili BIP91 signalizovali podporu pre SegWit. Mineri sa však mohli stále vymaniť z BIP91, takže tlak UASF bol stále nevyhnutný a používatelia boli stále povzbudzovaní, aby ho presadzovali. Shaolinfry v roku 2017 povedal, že možnou cestou k aktivácii SegWit nebude samotný UASF, ale jeho hrozba. A presne to sa stalo.

Ponaučenie

SegWit tak bol aktivovaný po dvojtýždňovej difficulty perióde presne 24. augusta 2017. Najväčšie ponaučenie celej tejto ságy je zistenie, kto vlastne kontroluje a riadi Bitcoinovú sieť. Sú to jej používatelia a vývojári, ktorí sú pri kormidle a nie rozmary niekoľkých ťažobných a podnikových oligarchov. Z tohto dôvodu oslavujeme 1. augusta ako Bitcoin Independence Day, Deň nezávislosti Bitcoinu. Išlo o prvý veľký záťažový test Bitcoinu. A namiesto toho, aby sa komunita zosypala pod tlakom, ukázala svoju skutočnú silu.

Znamená to, že ľudia, ktorí prevádzkujú overovacie uzly, nakoniec určia, ktoré transakcie budú považovať za valídne. Ukázalo sa, že ľudia nakoniec môžu overiť svoje vlastné transakcie a existuje motivácia pre minerov pripojiť sa k sieti, ktorá im prinesie najvyššiu hodnotu.

Víkendový ฿ulletin: Bitcoinová adresa detailne

Zdroj: bitcoinmagazine.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...