Sledujte nás aj na

V posledných februárových dňoch bola predstavená nová verzia Bitcoin Core 0.16.0,  softvérového Bitcoin klienta, ktorého pôvodne vyvinul Satoshi Nakamoto. Posledných pár mesiacov Bitcoin Core developeri tvrdo pracovali na vývoji a dôkladnom testovaní viacerých optimalizácií a nových funkcií pre nový open-source klient.

Väčšina bežných používateľov Bitocinu si je vedomá, že Segregated Witness (SegWit) bol významnou zmenou protokolu, ktorá bola aktivovaná v Bitcoinovej sieti 24. augusta 2017. SegWit umožňuje zväčšenie bloku a redukuje váhu transakcie (oddeľuje popisné údaje od zvyšku transakčných dát), tým pádom sa zvýši kapacita siete na spracovanie transakcií.

Bech32: Nový formát Bitcoin adries

Dôležitou novinkou v Bitcoin Core klientovi je bech32, nový formát pôvodnej SegWit adresy, začínajúci prefixom bc1. Tento formát adresy, vyvinutý bývalým vývojárom spoločnosti Blockstream Gregorym Maxwellom a developerom Dr. Pieterom Wuilleom, je ľahko rozpoznateľný, pretože začína spomínanými tromi znakmi „bc1“ namiesto 1 alebo 3, ktorými Bitcoin adresy zvyčajne začínajú. Ešte dôležitejšie je, že adresy bech32 používajú menej znakov ako aktuálny formát adresy, pretože už nerozlišujú medzi malými a veľkými písmenami. Na rozdiel od formátu adresy base58, ktorý Bitcoin Core doteraz používal, by mali bech32 adresy pomôcť používateľom ľahšie prečítať a správne zapísať Bitcoinovú adresu. Nový formát adresy tiež umožňuje efektívnejšie využívanie QR kódov a uľahčuje detekciu chýb, čo určite privíta množstvo používateľov Bitcoinu.

Navyše, bech32 ponúka výhody, ktoré sa týkajú podpory SegWit peňaženiek. Väčšina peňaženiek, ktoré už dnes SegWit podporujú, len „zabalia“ SegWit adresu do tzv. P2SH výstupov (s adresami začínajúcimi 3). Ak chcete z takejto adresy posielať BTC, k transakčným dátam sa musí pribaliť ešte tzv. „redeem skript“ ako dôkaz, že prostriedky boli skutočne uzamknuté pomocou SegWitu. S novými adresami bech32 môže byť tento krok vynechaný, čo znamená, že transakcie odoslané zo SegWit adresy môžu obsahovať oveľa menej údajov, ktoré sa prenášajú cez Bitcoin sieť, a ktoré sú ďalej ukladané na blockchaine.

Starý, stále používaný formát BTC adresy: 

1GVRAKPH9Sy8Gc6BH3F6R1askgXNuypS8n

Nový bech32 formát BTC adresy:

bc1qar0srrr7xfkvy5l643lydnw9re59gtzzwf5mdq

Pretože nie všetky Bitcoin peňaženky podporujú bech32 adresy, Bitcoin Core 0.16.0 používatelia si budú môcť vybrať, či chcú vygenerovať bech32 prijímaciu adresu pre platby alebo P2SH adresu. P2SH však naďalej ostáva ako predvolená možnosť. Peňaženka Bitcoin Core samozrejme podporuje odosielanie transakcií na akýkoľvek typ Bitcoin adresy.

Podpora Lightning Network

SegWit taktiež umožňuje fungovanie Lightning Network, ktorá funguje off-chain, teda mimo hlavného reťazca. Toto riešenie by malo pomôcť odstrániť problém so škálovateľnosťou Bitcoinu, kedže by prakticky umožnila neobmedzený objem transakcií. Aktuálny stav adopcie Lightning Network si môžete pozrieť tu.

Nezabúdajte, že ak chcete prispieť k decentralizácii Bitcoinu, tak nejlepší spôsob je stiahnutie a používanie najnovšej verzie Bitcoin Core 0.16.0, ktorá je dostupná na tejto adrese.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...