Sledujte nás aj na

Bitcoin (BTC) sa ako prvá kryptomena na svete stal senzáciou priam zo dňa na deň a stále zostáva najsilnejšou menou na trhu. Čas však ukázal, že nie je všetko také dokonalé ako sa zdá a aj Bitcoin má svoje slabé stránky. Vytvorili sa dve skupiny ľudí. Tí čo stále veria v originálnu víziu Bitcoinu a tí, ktorí radšej siahli po inom altcoine. Situáciu sa developeri snažili vyriešiť zavedením SegWitu do Bitcoin blockchain siete, čo však úplne nevyriešilo problém. Preto bolo len otázkou času, kedy príde alternatíva Bitcoinu – Bitcoin Cash tzv. „hard fork“, rozdelenie Bitcoin siete.

Hlavné problémy Bitcoinu

1. Bitcoin kód má maximálny limit 1MB dát pre blok, čo je približne 3 transakcie za sekundu. To viedlo a stále vedie k dlhšej dobe overovania transakcií, až niekoľko minút/ hodín.

2. Následne sa zvýšili aj poplatky za transakcie do výšky desiatok dolárov.

3. Cena Bitcoinu síce rástla, no jeho sila a užitočnosť začali spolu s pribúdajúcimi problémami stagnovať.

SegWit riešenie

Od augusta 2017 sa spustila aktualizácia SegWit, ktorá má za úlohu vyriešiť problém s dlhým overovaním transakcií pre Bitcoin. Ide o „soft fork“ čiže ľahké rozvetvenie, ktoré však nevyústilo do vytvorenia novej meny. To, ako táto technológia funguje, si môžete prečítať v našom článku tu.

Ako to teda začalo?

Bitcoin sa stal natoľko obľúbenou kryptomenou s obrovským množstvom transakcií, až jeho sieť začala byť preťažená a nestíhala spracovávať tieto transakcie efektívne. Problém škálovania a nedôvera v SegWit a vo väčšinovú politiku Bitcoin spoločenstva priviedol skupinu ťažiarov (pravdepodobne z Číny) k myšlienke zvýšiť blokovú veľkosť z 1 na 8MB. Plán na hard fork bol navrhnutý skupinou Bitcoin Unlimited v návrhu BUIP055 10. mája 2017.

Návrh bol schválený 3. júna 2017 s 21 hlasmi za a 0 proti. Práca tejto skupiny bola zachytená v pracovnom dokumente, ktorý bol označený ako UAHF (User Activated Hard Fork) 6. júna 2017. Následne bol na blogu ťažobnej spoločnosti Bitmain uverejnený príspevok s názvom UAHF. O projekt prejavili záujem čínsky ťažiari, ktorí prišli s návrhom pomenovať novú kryptomenu Bitcoin Cash.

Tomu predchádzali až 3 rôzne klientske uzly. Prvá implementácia Bitcoin Cash protokolu nazývaná Bitcoin ABC bola odprezentovaná na konferencii v Arnheme, Holandsku. V tom čase zároveň Bitcoin Unlimited vydal kompatibilný softvér Bitcoin Cashu s názvom BUCash. Bitcoin XT bol taktiež vydaný pred aktiváciou Bitcoin Cash forku, ktorá sa uskutočnila na začiatku Augusta 2017.

Bitcoin Cash ako nová alternatíva Bitcoinu

Bitcoin Cash (BCH) sú peer-to-peer elektronické peniaze určené pre internetový svet. Sú plne decentralizované, bez žiadnej centrálnej banky a nevyžadujú si dôveryhodnú tretiu stranu na ich fungovanie. Bitcoin Cash sa chváli nízkymi poplatkamirýchlym potvrdením transakcií. BCH o sebe tvrdí, že nasleduje Nakamotovu roadmapu (pôvodný plán) globálnej adaptácie s on-chain scalingom (škálovaním). Zmena nastala pri limite blokovej veľkosti, ktorá vzrástla z 1MB pri BTC na 8MB pre BCH. Taktiež bol zavedený nový transakčný podpisSigHash typ, ktorý poskytuje replay protection (ochrana pred dvojitým míňaním), vylepšil bezpečnosť hardvérovej peňaženky a eliminoval kvadratický problém hashovania.

Úprava algoritmu, ktorý určuje obtiažnosť proof-of-work, tzv. EDA (Emergency Difficulty Adjustment algorithm)  umožňuje tým, čo ťažia, prechádzať zo staršieho Bitcoin reťazca podľa potreby a zároveň ich chráni pred kolísaním hash rate v celej sieti. Ťažba sa dá rýchlo prepínať na aktuálne najvýnosnejší reťazec na ťažbu, buď Bitcoin Cash alebo hlavný Bitcoin. Úprava týchto ťažkostí, hashrate a kolísanie výnosností, bola uvedená v novembri 2017, kedy bol algoritmus EDA nahradený novým DAA (difficulty adjustment algorithm).

BCH bol uvedený na trh 1. augusta 2017, kedy sa doterajší vlastníci BTC od bloku č. 478558 stali automaticky aj vlastníkmi takého istého počtu BCH. Po tomto dátume sa však všetky transakcie rozdeľujú na dve samostatné a buď vlastníte BCH alebo BTC. Na blockchaine sa tieto transakcie rozlišujú práve na základe nového podpisu SigHash algoritmu, ktorý nie je platný pre staršiu Bitcoin sieť. Tieto plusy Bitcoin Cashu podľa oficiálnej web stránky dokázali opäť upútať pozornosť nových, ale aj starších obchodníkov, investorov, ktorý tak budujú novú (alebo pôvodnú?) víziu ozajstných peer-to-peer peniazí. Postupne bol Bitcoin Cash adoptovaný na kryptomenových burzách ako Coinbase, Kraken, ShapeShift, CEX.IO so symbolom pre menu – BCH. Bitstamp a Bitfinex používali chvíľu meno Bcash, za čo však boli kritizovaní a nakoniec  prešli na meno Bitcoin Cash. Na niektorých burzách sa môžete stretnúť aj so symbolom BCC (Binance, Bittrex,..). BCC je však ticker pre BitConnect.

Aká budúcnosť čaká Bitcoin Cash?

Bitcoin Cash, ako nová mena bol prijímaný skepticky, keďže sám nemal dostatok dôvery a mohlo sa zdať, že podrýva Bitcoin samotný. Vzrástli aj obavy, že rozdelenie Bitcoinu povedie k zníženiu jeho hodnoty, čo sa však nestalo. Naopak, Bitcoin začal dosahovať svoje maximá. BCH si však rýchlo získal dôveru a spolieha sa na svoju komunitu priaznivcov. Jeho hodnota bude závisieť práve od množstva ťažiarov a používateľov, ktorí budú ochotní doň vložiť svoje prostriedky. Netrvalo dlho a BCH sa v rebríčku kryptomien vyšplhal do top 5 v čase písania tohto článku (marec 2018). Úspešnosť meny bude závisieť aj od počtu búrz a peňaženiek, ktoré BCH adaptujú. Uvidíme, či BCH bude nasledovať svojho „veľkého brata“ BTC a udrží si silné postavenie a cenu alebo príde do bodu, kedy aj tu natrafíme na slabú stránku, ktorá povedie buď k pádu alebo ďalšej modifikácii Bitcoin kódu.

Informácie

  • Bitcoin Cash — BCH
  • Algoritmus:    SHA-256
  • Maximálny počet mincí: 21,000,000 BCH
  • Momentálne v obehu (do 24. marca 2018): 17,035,000 BCH
  • ATH (najvyššia dosiahnutá cena): $4,355.62
  • Web stránka: bitcoincash.org

Burzy a výmeny na ktorých sa dá obchodovať s BCH:

(Zdroj: reprofoto bitcoincash.org)

Peňaženky podporujúce BCH:

              (Zdroj: reprofoto bitcoincash.org)

Zdroj:  bitcoincash.org, wikipedia.org, alza.czZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...