Sledujte nás aj na

15. máj je veľkým dňom pre Bitcoin Cash (BCH), pretože podstupuje hard fork. Ten má inovovať blockchain sieť tejto kryptomeny a pridať niekoľko noviniek ako operačné kódy (opcodes), zväčšenie veľkosti jedného bloku na 32Mb a celkovo  modernizovať sieť. Od tejto aktualizácie si vývojári sľubujú zlepšenú efektívnosť transakcií a samozrejme aj škálovateľnosti.

Bitcoin Cash hard fork

Vývojári Bitcoin ABC vytvorili novú verziu pre klienta Bitcoin ABC 0.17.0, ktorá bola k dispozícii na stiahnutie ešte pred spustením samotného hard forku. Tento klient okrem iného obsahuje aj nové pravidlá pre uzatváranie konsenzu.

Ktokoľvek, kto prevádzkuje Bitcoin Cash Node bude musieť čo najskôr aktualizovať softvér Bitcoin ABC na najnovšiu verziu 0.17.1. Viac informácií o inovácii si môžete prečítať tu – https://www.bitcoinabc.org/2018-04-01-upgrade/

Hard fork prinesie niekoľko zmien, obzvlášť v oblasti potvrdzovania transakcií a škálovania siete. Veľkosť bloku vzrastie až na 32MB a nový fork taktiež zabezpečí aj väčší objem a rýchlosť transakcií. V interview na konferencii Satoshi Vision v marci opísal vedúci vývoja Amaury Séchet zmenu škálovania s cieľom umožniť spracovanie rovnakého množstva transakcií ako spracuje napríklad Paypal.

Operačné kódy Bitcoin Cashu budú tiež prepísané a nové budú pridané tak, aby umožnili podobnú funkcionalitu, akú poskytuje sieť Ethereum. S aktualizovanými OP kódmi či technológiou colored coins by sme mohli vidieť prvé inteligentné zmluvy (smart kontrakty) v tejto sieti.

Colored coins: Skriptovací jazyk BTC umožňuje uložiť malé množstvo metadát na blockchain sieti, ktoré môžu byť spojené s transakciami. Takéto metadáta v transakciách môžu efektívne reprezentovať napríklad majetok. Colored coin je teda efektívny spôsob digitalizácie aktív.

Aktualizácia tiež pridá alebo aktivuje niekoľko kódov Bitcoin script, z ktorých najpozoruhodnejší môže byť OP_RETURN, ktorý má zvýšiť veľkosť nosiča dát na 220 bajtov. To umožňuje jednoduchšie vytvárať spomínané „colored coins“ a vytvárať časové značky (time stamps) v BCH blockchain sieti.

Vývojári Bitcoin Cash vyzvali komunitu, aby pomohla pri aktualizácii siete:

„Spoločnosť Bitcoin ABC podnikne kroky na kontaktovanie hlavných kryptomenových búrz a poskytovateľov peňaženiek. Všetka pomoc v tomto úsilí je vítaná. Môžete pomôcť kontaktovaním búrz a zmenární, poskytovateľov peňaženiek a ďalších účastníkov ekosystému a informovať ich o tom, že by mali aktualizovať svoj softvér alebo spustiť aktualizovanú verziu Bitcoin ABC alebo iného kompatibilného softvéru.“

Nespokojné burzy

Avšak nie všetky burzy sú spokojné s aktualizáciou BCH a všeobecne s politikou a kampaňou, ktorú predstavitelia tejto kryptomeny vedú. Najväčšia holandská kryptomenová burza B3LP po dnešnom dni (15.5.2018) prestane podporovať BCH. Dôvodom je podľa burzy nedodržiavanie kritérií pre altcoiny, ktoré má burza zavedené.

„BL3P udržiava prísnu politiku, pokiaľ ide o podporu altcoinov. Bitcoin Cash bohužiaľ tieto požiadavky nespĺňa. Z tohto dôvodu neumožníme ďalej obchodovať s BCH na BL3P. Okrem toho od 15. mája 2018 zakážeme možnosť vybrať BCH z burzy,“ vyjadrili sa predstavitelia B3LP burzy.

Záver

Tím navrhol hard fork takým spôsobom, aby mal len minimálny dopad na funkcionalitu živej siete. To ale platí za predpokladu, že používatelia a prevádzkovatelia uzlov aktualizujú softvér včas. Ak všetko pôjde hladko, nemalo by to mať veľký vplyv na sieť Bitcoin Cash. Vo všeobecnosti je BCH trh volatilnejší ako trh Bitcoinu. To, aký vplyv bude mať tento fork na cenu BCH uvidíme už najbližšie dni.

Zdroj: bitcoinist.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...