Sledujte nás aj na

Blížiaci sa hard fork kryptomeny Bitcoin Cash (BCH) spôsobil mierny rozruch v  pred-forkovom predaji „futurít“ kryptomien BCHSV (Bitcoin Cash SV) a BCHABC (Bitcoin Cash ABC). Investori si tak môžu zakúpiť dva potenciálne tokeny, ktoré vzniknú rozštiepením siete po plánovanom hard forku 15. novembra 2018. Posledné údaje z platformy Poloniex, kde sa dané futurity dajú kúpiť, ukazovali, že Bitcoin SV sa predáva za nižšiu cenu a má aj menšiu podporu než Bitcoin ABC. Najnovšie štatistické údaje však odhalili, že Bitcoin SV má väčšiu podporu minerov.

Bitcoin SV  je skratka pre Bitcoin Satoshi`s Vision (Satoshiho vízia). Ide o vývojársku skupinu okolo Craig Wrighta, ktorý  o sebe vyhlasuje, že je tvorcom Bitcoin core, t.j, že je Satoshi Nakamoto.

Bitcoin ABC je súčasnou vývojárskou skupinou Bitcoin Cashu, ktorý sa podieľal na jeho hard forku od Bitcoinu v minulom roku.

Nezhody v komunite

Nezhody dvoch popredných vývojárskych tímov ohľadom implementácie niektorých zmien v novej verzii BCH kódu rozdelili komunitu na dva tábory. Výsledok blížiaceho sa hard forku zatiaľ nie je známy, no je možné, že z neho vzídu dva odlišné reťazce a kryptomeny. Bitcoin Cash, vedený vývojárskym tímom Bitcoin ABC a nová zatiaľ nepomenovaná kryptomena, za ktorou stoja vývojári od Bitcoin SV. 

Bitcoin
Bitcoin
$4,031.33
BTC -0.11%
Ethereum
Ethereum
$139.63
ETH -0.69%
XRP
XRP
$0.3148
XRP -1.02%

Bitcoin ABC vs. Bitcoin SV

Názory na Bitcoin Cash hard fork sú veľmi odlišné. Komunita sa zdá byť legitímne rozdelená medzi dve cesty, ktoré sú pre ňu otvorené. Podpora či už Bitcoin ABC alebo Bitcoin SV je veľmi zásadným rozhodnutím pre budúcnosť Bitcoin Cash siete. Oba koncepty ponúkajú dosť odlišné možnosti. Je teda na mineroch aby sa rozhodli, ktorá je pre nich životaschopnejšia. Otázkou tiež zostáva, ako budú tieto dva koncepty existovať bok po boku.

Podľa štatistík od Coin Dance sa druhá možnosť zdá byť tou pravdepodobnejšou. Prekvapivo Bitcoin ABC nebude víťazom v tejto bitke a nezíska si väčšinovú podporu od minerov, naopak Bitcoin SV je naprojektovaný tak, aby po spustení forku ovládol sieť. Takýto výsledok je kompletne iný, ako ten, ktorý investori od forku očakávali. Predpredaj SV a ABC jasne ukazuje, že vízia Craiga Wrighta má však omnoho menšiu finančnú podporu.

Zoznam búrz, ktoré budú podporovať Bitcoin Cash hard fork

Štatistické údaje od Coin Dance nemožno považovať za finálne ukazovatele. Sú založené na tom, koľko minerov môže podporiť každý jednotlivý reťazec pri pohľade na ich aktuálnu podporu. Hard fork sa síce uskutoční už o pár dní, no mineri sa ešte stále môžu rozhodnúť, ktorý reťazec budú podporovať. Ak sa tak nestane, Bitcoin SV bude mať viac než 50 % podporu od minerov. ABC spadne na 20 % alebo trošku viac percent. Uzle, ktoré neprejdú na novú verziu, budú mať 5 – 6 % podporu a stanú sa tak najmenej užitočným reťazcom zo všetkých.

Calvin Ayre tvrdí, že už je rozhodnuté

Calvin Ayre, podpredseda spoločnosti Bitcoin Cash, sa vo svojom názore opiera o tieto štatistiky. Podľa neho tieto štatistické údaje už potvrdzujú, že očakávaná „hashova vojna“ sa skončila už pred jej začiatkom. Craig Wright a nChain uviedli, že sa chcú zapojiť do vojny o „hash silu – (výpočtovú silu siete)“ s Bitcoin ABC. Nakoniec však mineri rozhodnú, ktoré pravidlá bude sieť nasledovať. Súčasné štatistiky potvrdzujú jasného víťaza nad dvomi ďalšími menšími reťazcami.

Calvin Ayre napísal na svojom Twitter účte:

Hash vojna už skončila?

Coin Dance tvrdí, že Bitcoin SV je kryté najmenej 45 % a najviac 60 %  z doterajšej hash sily, krytie ABC sa predpokladá na najmenej 21 % a najviac na 39 % z doterajšej hash kapacity Bitcoin Cashu.

Bude sa opakovať scenár z roku 2017?

Táto situácia je podobná tej z roku 2017, kedy došlo k rozdeleniu Bitcoinu na BTC a BCH. Niektorí ľudia vtedy očakávali, že BCH prevezme určitú hash silu. Časom sa percentuálne podiely rozdelili medzi Bitcoin a Bitcoin Cash kvôli ziskovosti. Bitcoin sa nakoniec posunul ďalej a zatienil tak svojho trpasličieho brata v hash sile. Spoločnosti, ako napríklad GMO Internet dokonca zastavili všetky ťažby BCH, pretože v priebehu roku 2018 sa stali menej výnosnými.

Je možné, že história sa zopakuje. Mineri sa môžu vrátiť späť a rozdeliť medzi Bitcoin ABC a Bitcoin SV v závislosti na tom, akú hodnotu bude daná minca mať. Nateraz nám výsledky štatistík od Coin Dance môžu len naznačiť, aký priebeh bude tento príbeh mať. Veci sa vyjasnia, až keď bude hard fork kompletný. Zatiaľ  však môžeme len špekulovať, čo sa udeje za pár dní.

Zdroj: bitcoinist.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...