Sledujte nás aj na

Pôvodná idea okolo Bitcoinu (BTC) bola postavená na myšlienke, že vláda a ani žiadna iná autorita nebudú mať BTC pod kontrolou. Vláda však riadi internet. Posielanie BTC v offline režime sa tak stalo lákadlom pre nejedného vynálezcu. Jednému kryptonadšencovi sa podarilo zdanlivo neuveriteľné. BTC dokázal poslať v offline režime z Toronta do Michiganu, a to pomocou vysokofrekvenčného rádiového spojenia. 

Otvárajú sa nám nové možnosti posielania BTC?

Premeniť fikciu na realitu sa tomuto kryptomágovi podarilo použitím protokolu JS8Callktorý umožňuje používateľom prepojiť rádio a počítač.

Táto správa prišla v čase, keď iný používateľ z východnej Európy prijal platbu v BTC cez lightning network odoslanú pomocou satelitu spoločnosti Blockstream. Práve využívanie satelitu sa zatiaľ javí, ako najdostupnejšia forma offline platieb v kryptosfére a aj tam, kde internetové spojenie chýba.

Budú offline transakcie ďalším významným krokom pre Bitcoin?

Experiment s vysokofrekvenčným rádiovým spojením

Podľa oficiálneho postu na Medium, Radolfo Novak, zakladateľ projektu CoinKite začal experiment tým, že sa spýtal, či je niekto, kto by rád dostal BTC cez WSPR/FT8 (amatérske rádio). Keď sa našiel vhodný kandidát, ktorý použil voľný protokol JS8Call pre komunikáciu s krátkymi vlnami na vykonanie transakcie, Novak mu úspešne poslal BTC. Novak bol chvíľu v strese, či sa táto misia podarí, keďže prijímateľovi trvalo celý deň, než prijatie BTC potvrdil.

Aplikácia JS8Call

Prijímateľ BTC od Novaka, použil aplikáciu JS8Call, ktorá je navrhnutá na posielanie textových správ cez rádiové frekvencie. Aplikácia má nakonfigurovanú tzv. brain-wallet (peňaženku). Po úspešnom prvom pokuse, bolo BTC poslané ďalšiemu rádiovému operátorovi, aby sa tak potvrdilo, že tento spôsob naozaj funguje.

Brain-wallet je forma bitcoinovej peňaženky, kedy si jej používateľ seed frázu zapamätá namiesto toto, aby ju zapísal niekde na papier.

Keď sa rádio a počítač spoja, môžu si ostatní používatelia JS8Call jednoducho posielať a prijímať textové správy prenášané krátkymi vlnami bez akejkoľvek osobitnej licencie. Odosielateľ nepotreboval žiadne internetové pripojenie na vyslanie transakcie v čase odoslania. Napriek tomu, že brain-wallet nie sú úplne bezpečné, schopnosť odosielať BTC offline a pomocou rádiového spojenia je dosť veľkým úspechom.

Novak 12. februára na svojom Tweet účte napísal:

Dnes druhý pokus. Posielam BTC cez JS8Call (7.077 Mhz)

Pre RX: Vo väčšine krajín nepotrebujete Ham licenciu. Zožente si SDR pripojenie na JS8CAll a anténu so 7 Mhz (40m).

BAM! Bitcoin bol poslaný cez 7.077 Mhz a JS8CAll SamuelPatt-ovi.

Z Toronta do Michiganu v USA.

Keďže brain-wallet mal urobenú vpred, v čase posielania BTC som nepotreboval pripojenie na internet.

Malý krok pre človeka, no veľký skok pre ľudstvo!?

Ide o veľmi dôležitý pokrok pre celú kryptokomunitu. Používatelia by vďaka rádiovým vlnám mohli zostať v neustálom spojení s Bitcoin blockchain sieťou, a tak posielať a prijímať BTC dokonca i v dobe, keby sa vláda rozhodla vypnúť internet. Krypto a počítačový vedec Nick Szabo, neskrýval z novej možnosti nadšenie a na Twitteri napísal:

Bitcoin bol poslaný cez štátne hranice bez použitia internetu, či satelitu – len prírodná ionosféra.

Využitie vysokofrekvenčného rádiového spojenia je novou cestou, ktorá by sa v budúcnosti mohla stať šikovným spôsobom posielania kryptomien, ak sa súčasné podmienky za istých okolností zmenia.

Vlády niekoľkých krajín, vrátane Číny a Zimbabwe sa už pokúsili o prevzatie kontroly nad internetom. Ešte síce nie je úplne jasné, ako to funguje, no vďaka rádiu vieme, že existuje nejaká alternatívna možnosť.

Víkendový ฿ulletin: Ktorí z top kryptoinfluencerov stoja za sledovanie? Zoznam 10 najzaujímavejších osobností

Zdroj: btcmanager.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...