Sledujte nás aj na

Bitcoin hard forky boli v minulosti pomerne zriedkavé. Potom sa stali akousi normou a v súčasnosti je Bitcoin hard forknutý raz do týždňa. Doteraz prebehlo približne 70 hard forkov Bitcoinu a 12 hard forkov altcoinov. Držitelia popredných kryptomien – Bitcoinu, Monera, Etheru a Litecoinu mohli doteraz získať takmer 80 kryptomien zadarmo.

Je všeobecne známe, že od vzniku Bitcoin Cash sa kvalita a hodnota nasledujúcich forkov zhoršovala. Čo však už známe nie je, je reálny počet Bitcoin forkov. Deriváty najsilnejšej kryptomeny ako Bitcoin Coral, Bitcoin Sudo a Bitcoin Star nie sú zalistované na žiadnej burze, nemajú takmer žiadnu hodnotu a je viac ako isté, že ani mať nebudú. Väčšinu „forknutých“ kryptomien môžete nájsť v zozname a stránke Forkdrop.io.

Na stránke forkdrop.io nájdete prehľadný zoznam forkov.

Každého z Vás, koho by zaujímali forky alebo by si chcel uplatniť nárok na niektorý z nich, na Forkdrop.io nájdete pokyny a materiály o rôznych forkoch a airdropoch. Avšak to, či sa tieto kryptomeny oplatí vlastniť je diskutabilné. Pokiaľ budete plánovať získať takéto kryptomeny, dobre si preverte tím a projekt a hlavne buďte opatrní, kde zadávate privátne kľúče.

Kryptomenový airdrop je distribúcia tokenov držiteľom inej kryptomeny.

Aká je hodnota forknutých kryptomien?

Zo 69 Bitcoin forkov sa na burze obchoduje len s 10. Ak by ste držali jednu mincu z každej z nich, dokopy by mali hodnotu okolo $971 alebo 0.122 BTC. Ak si odmyslíte Bitcoin Cash, tak dostanete hodnotu len $206 alebo 0.026 BTC. Pokiaľ ste v čase forkov mali vo svojej peňaženke desiatky až stovky BTC, môže Vás čakať zaujímavá suma. Avšak pri zadávaní Vášho privátneho kľúča na webovú stránku tretej strany (forknutej kryptomeny) riskujete bezpečnosť svojich prostriedkov. A to je niečo, čo sa kvôli pár extra desatinám percenta hodnoty Vašich BTC neoplatí.

Forknuté altcoiny

Pokiaľ ide o altcoiny, výnosy z forkov sú podobne nízke. Zoznam na Forkdrop.io obsahuje 18 altcoinových forkov a navyše, veľký počet kryptomien vznikol jednoduchým skopírovaním kódu úspešnejšej kryptomeny s pridaním málo podstatných prvkov. Verge je napríklad forkom Dogecoinu, no držitelia Dogecoinu nemali možnosť Verge získať.

Zoznam altcoin forkov obsahuje 6 Ethereum forkov, 3 Litecoin forky, 6 forkov Monera (4 z nich vznikli len nedávno, viac v našom čánku tu) a iné. Z týchto forkov sa dajú obchodovať len s 3 a dokopy majú hodnotu ledva $20 (ak by ste vlastnili jednu mincu od každého forku). Z čísiel je viac ako jasné, že pokiaľ ich nedostanete automaticky na burze, nárokovať si ich nemá takmer zmysel.

Aké ťažké je forknutie Bitcoinu?

Forknutie Bitcoinu je pomerne jednoduché. Existujú rôzne nástroje, ako Forkgen, ktoré za Vás spravia ťažkú prácu. Tieto nástroje sprevádzajú užívateľa jednoduchým procesom, ktorý zahŕňa kliknutie na pole s názvom “Generate New Altcoin – Vytvorte nový altcoin“. Avšak forknutie BTC je tá najľahšia časť. Ako sa presvedčilo mnoho ľudí za projektami ako Bitcoin King alebo Bitcoin Boy, reálna práca začína po forku. Títo vývojári len zriedka majú vstupný investičný kapitál. Pre zaujímavosť, popredné kryptomenové burzy si za zalistovanie kryptomeny pýtajú od $50,000 až po $1 milión. A bez zalistovania kryptomeny na burzu je len mizivá šanca na jej prienik do mainstreamu a uplatnenie.

Záver

Jedna kryptomena sa však na zozname Forkdrop.io nenadchádza: Bitcoin Private (BTCP). Táto kryptomena je výnimočná tým, že vznikla súčasne z Bitcoinu aj Zclassic. BTCP sa začal obchodovať s počiatočnou cenou $80, avšak od vtedy zaznamenal už 4 silnejšie prepady. Faktom ostáva, že od vzniku Bitcoin Cash, takmer všetky ďalšie forky sa stali bezvýznamnými. Tieto kryptomeny môžu byť zábavné, avšak s prihliadnutím na cenu sa ich neoplatí získavať.

Pamätajte: buďte opatrní, kde zadávate svoje privátne kľúče.

Zdroj: news.bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...