Sledujte nás aj na

Zlato je uchovávateľom hodnoty už po stáročia. Dobre slúžilo a aj slúži počas turbulencií naprieč históriou. Len v minulom storočí „prežilo“ okrem iného:

  • dekolonizáciu,
  • 2 svetové vojny,
  • studenú vojnu a jadrové zbrojenie,
  • prvé lety do vesmíru,
  • viaceré zmeny politických režimov,
  • upustenie od zlatého štandardu,
  • vzostup svetových korporácií,
  • nástup digitálnej revolúcie, ktorá trvá dodnes.

V 21. storočí sa však objavil vyzývateľ na súboj o lepšie uloženie hodnoty – Bitcoin, založený na technológii blockchain. Nikto nevie s istotou povedať ako tento súboj dopadne, isté však je, že nový súper má niekoľko výhod, ktoré zlato nemá. Bitcoin nie je kontrolovaný žiadnou autoritou, nemá žiadne sídlo a pobočky a vzniká v počítačoch, ktoré si môže zaobstarať teoreticky každý. Na druhej strane ide o technológiu, ktorá je v porovnaní so zlatom, veľmi mladá. Ako takýto súboj dopadne?

Čo treba vedieť o zlate?

Na správne porovnanie súperov je nevyhnutné ich poznať oboch. Zlato ako investícia funguje v rôznych formách už stáročia. Najrozšírenejšou formou zlata, ktorú vlastní pomerne veľké percento populácie sú šperky, ale z investičného hľadiska to nie je najideálnejšia forma pretože na rozdiel od investičného zlata nie sú oslobodené od DPH. Aké kroky je potrebné podniknúť, ak máme v úmysle uložiť svoj majetok vo forme zlata?

Možností na nákup zlata s pomocou sprostredkovateľa je mnoho. Vhodná je aj priama investícia do zlata cez štátne mincovne alebo oddelenie privátneho bankovníctva v rôznych bankách v Česku aj na Slovensku. Ako tento proces prebieha opisuje na svojej stránke napríklad Tatra Banka. Prvým krokom je kontaktovanie svojho privátneho bankára, potom stretnutie a podpis kúpnej zmluvy. Následne sa môžete rozhodnúť či si svoje zlato necháte uložené v banke alebo si ho vyzdvihnete a odnesiete so sebou. Spätný výkup je v tomto prípade garantovaný pod podmienkou:

„Banka spätne odkúpi fyzické investičné zlato len v prípade, že ste ho nadobudli v Tatra banke a nepretržite bolo uložené vo vašej bezpečnostnej schránke na mieste dodania investičného zlata po celý čas odkedy ste ho prevzali. Po akceptácii ceny s vami uzavrie privátny bankár zmluvnú dokumentáciu a predávané fyzické investičné zlato odovzdáte banke, ktorá potvrdí jeho prevzatie.“

Históriou overená rovnica znie: Keď sú časy horšie (neistejšie), cena zlata stúpa, pretože ho ľudia viac nakupujú. Dôvodov je viacero, napríklad zlato je univerzálny uchovávateľ hodnoty prakticky všade na svete. Platí aj to, že nie je vytvorené žiadnym štátom ako napríklad bežné peniaze, ktorými platíme denne. Je teda namieste zamyslenie sa nad tým, prečo digitálna mena, ktorá existuje len 8 rokov poráža zlato, tradičného uchovávateľa hodnoty, ktorý je tu už stáročia?

Volatilný Bitcoin

Lepšie zhodnotenie Bitcoinu oproti zlatu je určite dané jeho oveľa ľahšou dostupnosťou. Vyššie v článku sme vysvetlili kroky potrebné na nákup zlata v investičnej forme. Na nákup Bitcoinu, napríklad na stránke Coinbase, Vám stačí vodičský preukaz, peniaze na platobnej karte, 5 minút času a je to! Dokonca sa nemusíte o svoj digitálny majetok báť ani v prípade vášho úmrtia. O dosť jednoduchšie, čo poviete?

Ďalšou výhodou Bitcoinu je to, že nepozná hranice. Ak by ste chceli vedieť, kde sa nachádza najviac zlata na svete, pozrite si obrázok nižšie, ktorý opisuje počet gramov zlata na obyvateľa krajiny. Najviac zlata na hlavu je vo Švajčiarsku – 136,3 g.

Počet gramov zlata na obyvateľa v jednotlivých krajinách sveta.

Ak by ste rovnakú otázku položili ohľadne Bitcoinu, ponúknuť relevantnú odpoveď je veľmi zložité – stačí sa pozrieť na počet transakcií za deň. Počas posledných 30 dní toto číslo kolísalo medzi 240 tisíc a 314 tisíc. To, či poslaný Bitcoin skončí v peňaženke „u suseda“ alebo na druhej strane planéty je pre Bitcoin nepodstatné. Už chápete prečo si veľká skupina podporovateľov želá takúto možnosť? Je dobré vedieť, že tento počet má rastúci trend, čo je znamenie stále častejšieho používania digitálnej meny.

Počet potvrdených Bitcoin transakcií za deň

Nie súboj, ale spolužitie

Zodpovední a úspešní investori nie sú hazardní hráči. Zvažujú riziká, šance na úspech a hlavne rozkladajú riziko čiže diverzifikujú svoju investíciu. Tiež platí že financie do digitálnych mien „pritekajú“ hlavne z fiat mien (Euro, Dolár, atď.), určite nie zlata. Investovať časť peňazí do zlata a časť peňazí do Bitcoinu alebo inej digitálnej meny (rozhodne nie do každej) určite neuškodí, ak je vaším cieľom uchovať svoje úspory. Práve teraz sa ale môže zdať, že Bitcoin má navrch, ale bude to tak aj naďalej?

Krajiny ako Rusko alebo Čína vysielajú signály, ktoré motivujú k diverzifikácii. Na druhej strane Bitcoin má obrovský potenciál na masovú adaptáciu a tým pádom aj výrazný nárast tržnej kapitalizácie a hodnoty. Ľudia, ktorí do zlata investovať chceli už tak pravdepodobne urobili, ale pri Bitcoine sa tento počet zvyšuje deň čo deň a je predpoklad, že to tak ešte pár rokov zostane. Niektorí finanční experti tvrdia, že Bitcoin zatiaľ dosiahol iba 1% svojho potenciálu.

Upozornenie: Bitcoin je stále na relatívnom začiatku svojho vývoja. Neuvážené investovanie prostriedkov alebo neodborná manipulácia môže viesť k nenávratnej strate. Uistite sa preto, že viete, čo robíte a ak si nie ste istý, požiadajte skúsenejších ľudí o vysvetlenie alebo pomoc. Za svoje financie je zodpovedný každý sám.

Zdroj: wikipedia.org, cointelegraph.com, tatrabanka.skZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...