Sledujte nás aj na

Bitcoin zažíva v uplynulých dňoch signifikantný rast. Za posledný týždeň si pripísal skoro 50-percentný nárast a ako viacerí investori predpokladali, BTC prekonal aj $13,000. Značný nárast zaznamenáva aj tradičný uchovávateľ hodnoty, zlato. Kým na začiatku tohto roku stála jedna unca žltého kovu $1,278, v čase písania článku sa obchoduje za $1,422. Ako teda vychádza súboj odvekého a novodobého digitálneho uchovávateľa hodnoty?

Bitcoin lepší ako zlato

Z pohľadu rastu ceny bitcoinu by sme mohli tento víkend označiť za monumentálny. V stredu 23. júna pokoril hranicu $11,250, čím sa prinavrátil na svoju cenu spred 15-tich mesiacov. Počas dnešného dňa zároveň posunul svoje tohtoročné All Time High na úroveň $13,500. Tento v komunite dlhoočakávaný trend však zároveň vyvoláva dohady o tom, čo stojí za takto rýchlym rastom.

Jednou z odpovedí môže byť aj aktuálne rastúce politické a ekonomické napätie vo svete. Nedávne protesty v Hong Kongu ako odpoveď na zmenu zákona o vydávaní osôb podozrivých zo spáchania trestných činov do Číny či stupňujúce sa napätie medzi USA a Iránom (ten plánuje odstúpiť od ďalších záväzkov z jadrovej dohody), viedlo mnohých investorov k tomu, aby upriamili svoju pozornosť na bitcoin a zlato.

Kým žltý kov si však od začiatku tohto roku pripísal približne 11 %, bitcoin ho mnohonásobne prekonal. V rámci YTD (year-to-date) zhodnotenia prekročil BTC v čase písania článku už hranicu 200 %. Rast oboch týchto aktív nám dáva jasný signál, že dôvera investorov vo fiat meny a tradičné investície, ako sú napríklad akcie, klesá.

Parabola naberá rýchlosť

V rámci porovnania so zlatom je však treba povedať, že tomuto aktívu trvalo šesť rokov, aby vymazalo svoju stratu. Naposledy sa na aktuálnej cene totiž obchodovalo koncom augusta 2013. Voči svojmu All Time High (september 2011) pritom stále stráca približne 22 %. Naproti tomu bitcoin, ktorý klesol z približne $20,000 až na úroveň $3,200 (takmer 80 % prepad), dokázal za uplynulých šesť mesiacov už zamazať viac ako 50 % zo svojho manka.

Zdroj: goldprice.org

Aktuálny rast ceny by sa tak dal označiť ako začiatok štvrtej parabolickej fázy tejto z hľadiska trhovej kapitalizácie, najsilnejšej kryptomeny. Súbežne s rastom ceny rastie pritom aj celkový hash rate siete, počet transakcií a v neposlednom rade aj výnosy z ťažby.

Bitcoin: Držať alebo aktívne používať?

Trhová kapitalizácia zlata a bitcoinu

Pri porovnaní bitcoinu a zlata je dobré sa zamerať aj na proces ich ťažby. Kým v prípade zvýšeného záujmu po zlate sú ťažobné spoločnosti motivované aktívnejšie a vo väčšom rozsahu uspokojiť dopyt, pri bitcoine takáto situácia nie je možná. Vyťaženie jedného bloku, a tým pádom aj emisia nových bitcoinov je pevne stanovená. To znamená, že zrýchlenie emitovania nových bitcoinov do obehu (na rozdiel od zlata) nie je technicky možné.

Tým pádom by sa klesajúca ponuka mala premietnuť do rastúcej ceny tohto kryptoaktíva. Aj vďaka tomu niektorí investori ako napríklad Mike Novogratz či zakladateľ Block.one, Brendan Blumer, predpokladajú, že bitcoin by v horizonte 20 rokov mohol prekonať celkovú trhovú kapitalizáciu zlata.

Rakúsko považuje zlato za inšpiráciu pri regulácii kryptomien

Zdroj: bitcoinist.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...