Sledujte nás aj na

Medzinárodný Menový fond (IMF) uviedol, že výška svetového dlhu dosiahla hodnotu $164 biliónov, čo naznačuje trend, ktorý by mohol viesť ku katastrofickej recesii ak krajiny zlyhajú v platení svojich dlhov kvôli striktným finančným podmienkam.

Svetový dlh je obrovský

IMF (Medzinárodný menový fond) vo svojej polročnej monitorovacej správe uviedol, že svetový a verejný dlh sa v roku 2016 nafúkol na 225% svetového hrubého domáceho produktu (GDP). Bol to posledný rok pre ktorý mal fond čísla.

Viktor Gašpar, vedúci IMF oddelenia pre fiškálne záležitosti, bol citovaný v článku pre Bloomberg, kde povedal:

164 biliónov je obrovské číslo. Ak sa rozprávame o hroziacich rizikách na obzore, jeden z nich je práve vysoký level verejného a osobného dlhu.

Tieto čísla z IMF poukazujú na fakt, že svetová ekonomika stále zápasí so zotavením sa po finančnej kríze z roku 2008, ktorá priviedla medzinárodný bankový systém k zlomovému bodu a spôsobila svetovú recesiu.

Hrozí ďalšia kríza podobná tej z roku 2008?

IMF varuje, že vysoký level fiat dlhu v čase finančného redukovania sťaží dlžným krajinám refinancovanie dlhov v dobe ich splatnosti. Tieto obrovské dlhy môžu brániť rastu a spôsobiť, že ekonomicky znevýhodnené ekonomiky sa dostanú do recesie.

V nedávnom programe Redditu „Ask me anything“ (Spýtaj sa ma hocičo), Bill Gates bezvýrazne odpovedal na otázku pravdepodobnosti ďalšej svetovej recesie podobnej tej z roku 2008:

Áno, je ťažko povedať kedy, ale je to isté.

Gates pokračoval vo svojom vyjadrení a povedal, že jeho priateľ a partner vo filantropii, Warren Buffet, sa rozumie ekonomickým záležitostiam lepšie než on. Buffetova rada ohľadom tejto témy je udržať investície z dlhodobého hľadiska:

Ak nie ste ochotný držať cenné papiere po dobu 10 rokov, neuvažujte ani len na 10 minút o ich vlastníctve.

Je Bitcoin odpoveďou na svetovú finančnú recesiu?

Nestranný pozorovateľ by sa spýtal „čo je dobré na držaní akejkoľvek akcie spojenej s fiat menou, ktorá sa môže zrútiť v ďalšej globálnej recesii?“ Ak sa dá vziať nejaké ponaučenie z krízy z 2008, tak to, že aj uznávané bankové inštitúcie sa môžu ľahko zrútiť kvôli zlým produktom, tak, ako sme to mohli vidieť na páde Lehman Brothers.

Lehman Brothers Holding Inc. bola jednou zo 4-och najväčších investičných bánk v US, ktorá však doplatila na udalosti z roku 2008 a finančná kríza spôsobila jej bankrot.

Podľa správy IMF viac ako jedna z troch vyspelejších svetových ekonomík nesie dlh na úrovni GDP väčší než 85%, čo je trikrát viac ako v roku 2000. V tom istom čase, každý piaty rozvojový trh má dlh na úrovni 70% GDP.

Práve toto sú tie čísla, ktoré inšpirovali Satoshi Nakamato (tvorcu Bitcoinu) vložiť do Bitcoin genesis bloku (prvý blok v blockchain sieti) hlavný nadpis z novín „The Times“:

„The Times 03/01/2009: Kancelár na pokraji druhého záchranného balíčka pre banky.“

Riadok, ktorý bol určený na pripomenutie dátumu, kedy vznikol Bitcoin, ale pravdepodobne tiež ako varovanie bankovému systému, že práve nadišiel čas uvedomiť si, ako sa vysporiadať s novou menou.

Zdroj: newsbtc.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...