Sledujte nás aj na

Centralizovaná kryptomenová burza Binance je známa aj jej vlastným tokenom Binance Coin, ktorý označujeme symbolom BNB. Okrem iného je tento token zaujímavý aj vďaka tomu, že ako jednej z mála kryptomien sa mu darilo aj počas veľkej kryptomenovej recesie. Čím je BNB špecifický a čo stojí za jeho úspechom?

Burza Binance ponúka vlastný token BNB

Burza Binance je centralizovaná platforma, ktorá slúži na obchodovanie s kryptomenami. Pôvodne bola založená v roku 2017 v Číne, no po vládnych zásahoch a kryptomenových obmedzeniach sa presťahovala do Japonska a neskôr otvorila svoje pobočky aj na Bermudách, na Malte a na ostrove Jersey. Zakladateľom burzy je Changpeng Zhao. V januári 2018 sa táto burza stala najväčšou kryptomenovou burzou, kedy spolu so svojím BNB tokenom dosiahla trhovú kapitalizáciu $1.3 miliardy.  BNB ako natívny token burzy beží na rovnomennej blockchain sieti (BNB chain) a radíme ho medzi BEP2 tokeny. Celkové množstvo tokenov v obehu je v súčasnosti 189 miliónov.

Kryptomenová burza Binance: ako sa zaregistrovať a vložiť prostriedky

Binance Coin (BNB) a vývoj jeho ceny

Cenový vývoj Binance Coin (BNB)

Historický vývoj BNB tokenu. Zdroj: coinmarketcap.com

História BNB tokenu je značne priala. Počiatočná cena BNB v rámci ICO predaja bola $0.15. Následne sa jej podarilo poskočiť na hodnotu v priemere $2 za token. Veľký skok pre BNB prišiel v decembri 2017 a v januári 2018. V čase, kedy väčšina kryptomien dosahovala svoje maximá, sa BNB token zviezol na tejto vlne a poskočil na hodnotu $24.46, čo znamenalo 16,206-percentný nárast za pol roka. Burza Binance sa po príleve vyše 250,000 nových používateľov stala v tom čase najväčšou kryptomenovou burzou.

Po tom, ako kryptomenový trh na začiatku roka 2018 padol, zažil BNB silnú recesiu a jeho cena sa na chvíľu dostala pod úroveň $6. Väčšinu roka 2018 sa pohybovala v cenovom rozpätí $9 až $17. Ďalší negatívny zlom prišiel v novembri 2018, kedy kryptomenový trh upadol do ďalšej recesie a nastal takzvaný bear market. BNB token sa opäť ocitol pod hranicou $5. Koncom januára sa trh opäť začal zotavovať a všetci čakali nástup bull runu. Vo februári burza oznámila spustenie Binance Dex testnetu a spolu s inými digitálnymi aktívami, aj BNB začalo naberať ten správny smer. Bolo už len otázkou času, kedy BNB prekoná svoju ATH (historicky najvyššiu cenu) z januára 2018. Apríl priniesol niekoľko násobné zhodnotenia a BNB token si už išiel svoju rally. V máji 2019 BNB dosahuje svoju novú hodnotu ATH na cene $35. Časom uvidíme, kde sa zastaví cena tejto netradičnej kryptomeny.

Binance II: Ako nakupovať kryptomeny

ICO: Ako to všetko začalo

V čase písania článku (máj 2019) sa BNB kryptomena teší výraznému rastu svojej ceny. Momentálne dosahuje svoje najväčšie historické hodnoty (ATH). Dopyt po tejto kryptomene rastie, čo si burza Binance zabezpečila aj jeho použiteľnosťou. V rámci počiatočnej ponuky mincí (ICO), ktorá začala 1. júla 2017, bolo do obehu uvoľnených 200 miliónov BNB. Z toho 80 miliónov BNB tokenov patrí samotnej burze a 20 miliónov bolo financovaných anjelskými investormi. Z pôvodných 200 miliónov však dostupné množstvo BNB tokenov postupne klesalo v dôsledku pálenia odkúpených mincí (zničenie) samotnou Binance burzou.

Podnikateľskí anjeli sú individuálni investori využívajúci vlastný kapitál na financovanie malých a stredných podnikov s výrazným rastovým potenciálom.

Zdroj: businessangels.sk

BNB token pôvodne bežal na Ethereum blockchain sieti a bol vytvorený na základe ERC-20 štandardov. Burza Binance však pracovala na veľkom projekte vlastnej Binance blockchain sieti. Vo februári 2019 bol spustený testnet tohto projektu, za účelom vytvorenia decentralizovaného miesta a decentralizovanej burzy pre celú Binance komunitu. Dôležitý míľnik nastal 23. apríla 2019, kedy bol samotný Binance chain spustený do ostrej prevádzky. Token tak už beží na vlastnej sieti.

Použiteľnosť BNB tokenu

BNB token nie je úplne klasickou kryptomenou, ako napríklad bitcoin (BTC), či litecoin (LTC). Môžeme hovoriť o tzv. hybridnej kryptomene, ktorá okrem svojej základnej funkcii, má i niekoľko ďalších možností použitia. Vytváranie blokov a potvrdzovanie transakcií na BNB sieti pracuje na algoritme Proof-of-Stake.

BNB token má aj tieto využitia:

  • BNB token je základným podkladovým aktívom, ktorý posilňuje Binance ekosystém
  • počas prvého roka majú držitelia BNB tokenov 50 % zľavu na poplatkoch pri obchodovaní
  • Crypto.com podporuje BNB token vrámci MCO Visa Card a na mobilnej aplikácii
  • platforma Uplive umožňuje nákup virtuálnych darčekov pomocou BNB
  • platforma Nexo umožňuje používanie BNB tokenu ako kolaterál pre kryptoúvery
  • držitelia BNB tokenov sa spolupodielajú na tvorbe Binance ekosystému
  • používatelia BNB tokenov by mali mať prednostné právo pri ďalších ICO ponukách od burzy Binance.
  • držitelia BNB tokenov majú zvýšený podiel z referral odmien

Výhody a „pálenie“ BNB tokenov

Pri používaní BNB tokenu na burze Binance, platforma ponúka zľavy z rôznych poplatkov, a to nasledovne:

  • 1. rok: 50%
  • 2. rok: 25%
  • 3. rok: 12.5%
  • 4. rok: 6.75%
  • 5. rok: bez zľavy

Burza sa vo svojom Whitepaperi zaviazala, že každý štvrťrok zničí tokeny podľa aktuálneho objemu obchodovania na ich platforme, až kým nezničí 50 % všetkých tokenov. Burza svoj pôvodný Whitepaper pozmenila, čo sa týka „plánu odkúpenia tokenov“. V pôvodnom dokumente burza proces pálenia tokenov označovala ako odkúpenie tokenov vo výške 20 % ich profitov. Treba poznamenať, že burza v skutočnosti neodkupuje tokeny ale ich tzv. „páli“. Nejde ani o tokeny predané v rámci ICO, ale tie, ktoré má burza vo svojom vlastníctve.

Zisky burza plánuje použiť na ďalšie zveľadenie Binance ekosystému, na marketingové účely a podporu značky, či blockchain technológie. Nejakú časť si ponecháva ako rezervu pre nepredvídané situácie.

23. apríla 2019, Binance dokončila Binance Coin (BNB) mainnet swap, čím sa pripravuje na spustenie svojej decentralizovanej siete, v ktorej bude BNB hlavným výmenným prostriedkom.

Záver

Výhody tokenu BNB sú pre jeho používateľov jasné, preto niet divu, že dopyt po ňom stúpa. BNB kryptomena bola založená centralizovanou burzou za určitým cieľom, preto je otázne, či ju je možné považovať aj za prostriedok dlhodobej investície s funkciu udržania hodnoty. V čase písania článku sa jeho hodnota zvýšila niekoľkonásobne, čo zrejme prinieslo jeho držiteľom pekné zisky. Čo sa však stane, ak token už nebude plniť svoje funkcie? Po piatich rokoch zaniká zľava na poplatkoch. Bude aj po tejto dobe BNB atraktívne pre obchodníkov na burze? Kryptomeny takéhoto charakteru sú však súčasťou kryptosféry a pre určitú skupinu investorov môžu byť užitočné.

Zdroj: binance.com



Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...